Najdi forum

Izpah pogačice in izvid MR

Pozdravljeni,
pred dvema mescema sem si na funkcionalnem treningu (poskoki na klop in iz klopi) izpahnila pogačico. Dobila sem longeto in počivala en teden. Ko so mi jo sneli sem takoj začela s samoplačniško fizioterapijo in razgibavala nogo ter telovadila tudi večkrat na dan.
Izvid MR je pokazal:
Ruptura obeh meniskusov
Ruptura ACL
Ostanka kuntuzij kostnine lateralnega femoralnega in tibialnega kondila po mehanizmu rupture ACL

Zdaj čakam na pregled pri ortopedu, noga je zelo dobro gibljiva, ne boli, pa vendar je rekel fizioterapevt da z nogo ni ok. Tako zdaj ne tekam, ne skačem, hodim le po ravnem, kolesarim, hodim v fitnes in delam vaje po nasvetu fizioterapevta.

Strašijo me, da bom morala na operacijo, tudi fizioterapevt ni najbolj optimističen.
Bolj kot operacija me skrbi rehabilitacija.

Pozdravljeni!

Koliko ste stara?

Glede na opisane poškodbe najverjetneje ni šlo le za izpah pogačice. Je bil izpah potrjen? Je pogačica bila prestavljena povsem na zunanjo stran sklepa ali se Vam je zvrnilo celo koleno.

Alineje, ki jih navajate iz izvida MRI, kažejo na poškodbo sprednje križne vezi in obeh meniskusov, kar sploh v aktivni dobi ni zanemarljiva poškodba. V kolikor je Vaše koleno nestabilno, boleče, v njem preskakuje oz. se zaklepa je takšen ali drugačen operativni poseg zelo priporočljiv. Sicer obstajajo tudi vrhunski športniki, ki funkcionirajo s strgano sprednjo križno vezjo, vendar je v zadnjih desetletjih trend, da se poškodovano vez nadomesti z novo, še posebej, če je koleno nestabilno. Poškodbe meniskusov sicer niste natančneje opisali, vendar je pri mlajših ravno tako trend, da se čim večji del ruptur meniskusov poizkuša fiksirati (zašiti), saj to stabilizira koleno, predvsem pa upočasni nastanek obrabnih sprememb.

Do pregleda pri ortopedu tako predlagam, da nadaljujete z vajami, ki jih je predlagal fizioterapevt. Predvsem gre za vzdrževanje moči stegenskih mišic, da v (morebitno) operativno oskrbo vstopite s čim bolj simetrično močjo nog, seveda pa pazite, da se v vmesnem času ne boste dodatno poškodovali.

Tudi sam mislim, da bo najverjetneje operativni poseg najboljša rešitev, vendar je potrebno Vaše koleno tudi klinično oceniti. V kolikor vas zanima koliko je Vaše koleno objektivno nestabilno obstaja na Fakulteti za zdravstvene vede meritev z artrometrom, ki natančno izmeri koliko se golenica pomakne na stegnenici naprej (po rupturi sprednje križne vezi je pomik večji). V kolikor bi Vas meritev, ki je plačljiva (60€) zanimala, Vas lahko povežem z izvajalko.

Želim Vam čim bolj uspešno okrevanje,
z lepimi pozdravi,
Klemen Aleš Pilih

Pozdravljeni,

hvala za vaš odgovor, celotnega izvida MR nisem tipkala, ampak sem vam prepisala samo zadnji del.

Stara sem 44 let, s športom se v teh letih ukvarjam rekreativno, sem pa veliko hodila na funkcionalne treninge z veliko poskoki, veliko sem tekala, hodila v hrib gor in dol in še kaj bi lahko napisala.

Pogačica je skočila ven in nazaj noter na treningu, ko sem skakala po klopci skupaj narazen in sem nato odšla na urgenco. Dobila sem longeto 8 dni, nato sem takoj začela s samoplačniško fizioterapijo,sedaj hodim na fitnes 3X tedensko in krepim mišice kot ste tudi vi predlagali, hodim po ravnem in kolesarim.

Kaj mislite lahko grem v hrib in z gondolo dol?

Seveda sem zainteresirana za samoplačniško meritev in bi vas prosila za kontakt.

lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Dobro. Mislim, da koleno ustrezno rehabilitirate. Tudi hoja v hrib ni tako rizična, če ob tem ne čutite bolečin in nestabilnosti. Pazite, da se ne boste dodatno poškodovali. Kot rečeno, z dobrim treningom in v kolikor nimajo večjih težav, del pacientov zvozi tudi brez rekonstrukcije.

Kontakt za meritev: dr. Renata Vauhnik, fizioterapevtka 041753913.

V kolikor Vam bom lahko še pomagal, se lahko brez zadržkov obrnete name.

Z lepimi pozdravi,
Klemen Aleš Pilih

New Report

Close