Najdi forum

Spoštovani,

Julija 2017 sem imela prvi izpah ramena. Sicer sem 12 let trenirala plavanje (trenutno sem na pavzi zaradi poškodb) in ramena so me bolela že nekaj let.
Ker so bolečine vztrajale, sem dobila napotnico za MR artrografijo. Prosim za razlago izvida:

AC sklep je primeren. Akromion tip 2.
Zmanjšana subakromialna razdalja, cca 5mm.
V SA-SD burzi ni patološkega izliva.
Tetiva dolge glave bicepsa leži na anatomskem mestu, je primerna.
Tetive in mišice rotatorne manšete so primerne. 
Impresija glavice humerusa posterosuperiorno v arealu cca 13 x 6 mm, globine do 3 mm –  Hill-Sachs lezija. 
Odsoten MGHL.
Labrum je  cirkumferentno hipoplastičen, anteroinferiorno med mesti 3 in 5 nekoliko zaobljen, neravne konture –  degeneriran, lahko zabrazgotinjen, okoli mesta 5 izrazito stanjšan.
Posteroinferiorno je labrum hipoplastičen, posterosuperiorno med mesto 9-10 in 11-12 odsoten. 
Suspektne poševne fisure hrustanca glenoida ob labrumu anteroinferiorno gradus 2-3.
V ostalem so prikazane strukture videti v mejah normalnega.           

Mnenje:
Manjša Hill-Sachs lezija.
Cirkumferentno hipoplastičen labrum, degeneriran anteroinferiorno s suspektnimi lezijami priležnega hrustanca gradus 2-3, odsoten labrum posterosuperiorno. 
Odsoten MGHL.
Nekoliko zmanjšana subakromialna razdalja.                 

Hvala za odgovor

Pozdravljeni! Opravičujem se za pozen odgovor.

Spremembe opisane v MR izvidu gredo skupaj s simptomi in aktivnostjo, ki ste jo opravljali.

Greva po vrsti:
– Zmanjšana subakrokialna razdalja: pod akromionom (in nad glavico nadlahtnice oz. humerusa) so tetive rotatorne manšete in sluzna vrečica oz. bursa, ki zmanjšuje trenje pri gibih v rami. Ob ponavljajočih gibih predvsem ob dvigu roke nad glavo pride zaradi pritiskov do degeneracije omenjenih struktur, lahko tudi do rupture, kar lahko, ne pa nujno, vodi do stanjšanja.
– Odsoten MGHL (medialni glenohumeralni ligament): človek je razvojno štirinoga žival. Ko smo se postavili na 2 nogi in so se roke spustile ob telesu se je sklepna kapsula zavila okrog glavice humerusa pri čemer so se oblikovale ojačitve sklepne kapsule, ena izmed njih je tudi MGHL. Ne vem ali je odsotnost MGHL fiziološka, prilagoditvena (zaradi hipermobilnosti v rami kot posledica plavanja) ali celo popoškodbena, ampak vsekakor pomeni, da je vaša rama najverjetneje bolj nestabilna kot bi bila, če bi ligament imeli.
– Hill-Sacks lezija: to je poškodba oz. udrtina glavice nadlahtnice, ki nastane kot posledica, ko pri izpahu glavica zdrsne preko kostnega roba iz sklepa. To je običajna kostna poškodba ramena po izpahu in ne povzroča nujno težav, lahko pa vodi do nestabilnosti (glavica lažje ponovno zdsne iz sklepa) ali bolečin (v primeru poškodbe hrustanca ali izrazito neravne sklepne površine). V primeru, ko povzroča veliko težav je včasih potrebna operacija, da se spremembo izključi iz sklepa oz. ramo stabilizira.
– Poškodba labruma: rama je v osnovi kostno nestabilen sklep (velika krogla – glavica nadlahtnice na relativno majhni relativno ravni površini – glenoid oz. sklepna površina lopatice). Za povečanje stabilnosti glenoid obdaja vezivnohrustančna struktura imenovana labrum, ki ustvarja kroglasto obliko sklepne ponvice in hkrati glavico nadlahtnice mehko ovija in ustvarja podtlak (kot priseski na stekla). Pri prekomernih gibih v rami (posebej pri velikih obsegih gibov) se lahko obrabi, pri izpahih ali delnih izpahih pa lahko strga ali sname z glenoida. Pri vas gre za poškodbo, najverjetneje na mestu, kjer je glavica zdrsnila iz glenoida. Številke 3-5 označujejo mesto (primerjava s številčnico ure). Poškodba vašega tipa lahko dodatno zmanjša stabilnost ramena.
– Hipoplastičen lanrum pomeni, da je labrum manj razvit kot običajno in je lahko posledica večeletnega plavanja. Posledica je večja mobilnost sklepa (zaželjena pri plavanju), na žalost pa tudi nestabilnost.
– Poke hrustanca glenoida pomenijo enostavno poškodbe hrustanca, ki lahko, lahko pa tudi ne povzročajo težav. S časom se lahko nekoliko zaližejo, delno učinkovito pa je tudi artroskopsko zdravljenje (npr. mikrofrakturiranje).

Mnenje: opisane spremembe so pričakovane in so delno posledica poškodbe delno pa večletnega plavanja. Same po sebi ne predstavljajo težav. Prepričan sem, da obstaja posameznik z opisanim izvidom ramena, ki normalno funkcionira, morda tudi plava. Lahko pa imate ob opisanem kronične bolečine, preskakovanje v ramenu ter občutek nestabilnosti. Nestabilnost boste z vajami za mišice ram. obroča verjetno dobro odpravili, morda tudi bolečino. Preskakovanje manj verjetno. Menim, da bi vas moral pogledati izkušen ramensko usmerjen operater, ki bi vam znal bolj natančno opisati prednosti ev. artro. posega. Morda bi ga tudi potrebovali (klinična slika).

V kolikor vam še lahko pomagam me kar kontaktirajte.

Lp, Klemen A. Pilih

New Report

Close