Najdi forum

pokanje v kolenu.

Pozdravljeni,

star sem 23 let in se v prostem času ukvarjam nogometom. Pred dvema letoma so mi diagnosticirali blogo obrabo hrustanca za pogačicama ter vnetje patelarnega ligamenta na obeh nogah. V obeh kolenih sem imel bolečine, vendar so bile hujše v desni nogi. Opravil sem vrsto fizioterapij in v levi nogi se je stanje precej izvoljšalo, v desni pa nekoliko manj. Spet sem začel s treningi in normalno igral kljub lažjim bolečinam. Nato sem si poškodoval meniskus na levi nogi in bil operiran. Stanje po operaciji je dokaj bodobno tisti pred njo, problem mi daje desno koleno, ki je še vedno boleče. V desni nogi mi tudi pri vsaki iztegnitvni preskoči pogačica, včasih mi tudi v kolenu ob iztegnitvi neprestano poka. Po poškodbi meniskusa se ti poki dogajajo tudi v levem kolenu. Levo koleno sicer ni boleče. Desno me pa boli spodaj na robu pogačice in malo navzdol. Moje vprašanje je ali so ti poki in preskakovanja nevarna? In zanima me tudi kaj bi bilo najpetneje storiti za moja kolena? Naj pripomnim, da prenehanje igranja nogometa ni opcija.
Najlepša hvala in lep pozdar.

Pozdravljen!

Kje ti poka v levem kolenu? Tudi pod pogačico ali je pokanje globje v kolenu? Če je prisotno na mestu poškodovane ga meniskusa, obstaja možnost, da bo s časom, ko se bodo robovi mehkih tkiv zgladili, izboljšalo. Seveda je možno, da pokanje ni neposredno povezano z mestom poškodbe.

Glede desne pogačice obstaja vrsta ukrepov, ki si jih verjetno že do neke mere izvajal. Pri nogometaših pogosto prihaja do neskladja v moči vastus lateralisa in vastus medialisa (obe glavi štiriglave stegenjske mišice – aka kvadricepsa). Preglej YouTube glede znakov te neuravnoteženosti in v primeru, da se prepoznaš, prični z vajami. Velikokrat lahko pravilni trening bistveno izboljša težave. Bodi dosleden tudi z raztezalnimi vajami.

Seveda obstaja tudi možnost hrustančnih/kostnih okvar/okvar meniskusov itd. Svetujem Vam, da v kolikor še nisi opravil MRI desnega kolena (čakalne dobe tudi v javnem zdravstvu zdaj niso več tako dolge), tega opraviš. Tam se bo videla stopnja hrustančne okvare, ev. displastične težave s trohleo, edem mehkih tkiv/kosti. Na podlagi teh podatkov se lahko potem oceni ali bi bil kandidat za artroskopijo ali konzervativne ukrepe. Pokanje lahko tudi ni neposredno anatomsko povezano z mestom poškodbe in je lahko posledica razredčene sklepne tekočine kot posledica vnetja, ki pa lahko ima izvor drugje v kolenu. Tako je potrebno pregledati celo koleno. Ne bi bilo slabo, če bi koleno pregledal kolensko usmerjeni travmatolog ali ortoped.

Do takrat po obremenitvi koleno dobro ohladi, po potrebi boleči predel namaži z Voltaren/Naklofen gelom, lahko vzameš tudi analgetik v tbl.

Pozdravljeni,

mene že dlje časa močno boli notranja stran desnega kolena, diagnosticirali  so mi hondromalacijo 1-2 stopnje in minimalen izliv. Imela sem že številne fizioterapije, nakar se mi je popravila hoja. Seveda bolečina ne popušča. 3 dni nazaj sem ob močnem poskakovanju in počepu začutila močan pok ter klec v kolenu.

Nadaljne terapije imam šele Marca, doma izvajam vaje. Vendar hodim lahko, ampak ne dolgo. Jaz več ne vem kaj lahko storim, saj sama si več ne znam pomagati.  Naj vam povem, da sem hodila travmatologu, ortopedu in revmatologu. Žal izvedela ničesar, saj to ni nič kaj takšnega. razen da morem izvajati vaje ter vsakdanje terapije. Doma imam otroka in prav tako hodim v službo, vendar domov pridem z močnimi bolečinami v kolenu. Kaj mi lahko svetujete?

 

Lepo vas pozdravljam.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

O vzroku Vaših težav težko rečem. Lahko je več stvari. Kdaj so se pričele težave in kdaj ste opravili preglede ter MR preiskavo?

Z lepimi pozdravi,

Klemen Aleš Pilih

Tezave so se zacele 3 leta nazaj. Nazadnjo Mr preiskavo sem imela v sredini leta 2021.

Sedaj sem imela 7 dnevno terapijo v termah. Stanje je enako. Kot terapijo sem imela telovadbo, v vsaki vaji mi je v kolenu pokalo, prav tako sem imela obcutek, kot bi se nekaj drobilo ob tem me je seveda bolelo.

Kaj mi se predlagate ali priporocate.?

Delam doma vaje za misice, ki so mi izplahnele.

 

Lep pozdrav

Spoštovani!

Vzrokov za pokanje v kolenu je lahko veliko. Nekatere poznamo, nekatere pa tudi ne (vsaj jaz občasno ne morem ugotoviti zakaj pacientu v kolenu poka). Mi lahko posredujete kopijo izvida MR preiskave? Je bolečina povezana s pokanjem? Je samo pokanje boleče? Se pokanje nahaja pod pogačico ali v kakšnem drugem predelu kolena?

Seveda je možno tudi, da z zbranimi izvidi pridete na pregled. Samoplačniška in zgodnja opcija je pri očetu (Iztok Pilih, ambulanta Arthron, tel. 041 654 330), opcija z napotnico za travmatologa je v moji travmatološki ambulanti v SB Slovenj Gradec, kjer bo verjetno potrebno počakati kakšen mesec, ampak bo pregled kolena vsaj meni osebno nedvomno prinesel dodatno informacijo (za drugo opcijo se lahko naročite na 02 88 23 439).

Sama hondromalacija, če je to edina najdba, se sicer ne “zdravi”. Lahko se poizkusi z znotrajsklepnimi injekcijami (hialuronska kislina, trombocitna plazma), vendar zelo verjetno to ne bo odpravilo pokanja. Zato moramo, preden se odločamo za zdravljenje, ugotoviti kaj točno Vam preskakuje.

Z lepimi pozdravi,

Klemen Aleš Pilih

PS: Če se boste oglasili na pregled, poleg izvidov obvezno s seboj prinesite tudi posnetke MR preiskav.

Pozdravljeni,

kam lahko posredujem kopijo izvida MR preiskave?

 

Bolečina je močno povezana z pokanjem. To pokanje, včasih tudi kot da bi se nekaj drobilo je zelo boleče. Sedaj se je bolečina razvila po celem kolenu. Pokanje se nahaja večina pod pogačico.

Se bom dogovorila z svojo zdravnico. če bom dobila napotnico se bom naročila pri vas ter se oglasila, saj je že vse nevzdržno.

 

Lepo vas pozdravljam

Se opravičujem. Sem prebolel COVID in je malo trajalo.

Na pregled se kar naročite in se bova pomenila dalje. Naslov za pošiljanje izvida MR Vam posredujem v zasebnem sporočilu.

Z lepimi pozdravi,

Klemen Aleš Pilih

Zasebno sporočilo ne deluje.

Pošljite kar na [email protected].

Z lepimi pozdravi,

Klemen Aleš Pilih

Spoštovani,

meni pa poka predvsem pri hoji po stopnicah navzgor, in sicer na zgodnjem delu kolena, kjer se stegenska mišica pričvrščuje na sklep. Občutek je, kot da bi imel tam neke mišične vozle. Bolečine še niso prisotne, me pa skrbi, da ne bi nekoč bile.

Imate kakšen nasvet, kaj bi to lahko bilo in kako sanirati?

Hvala in lp!

Spoštovani!

Najprej bi bilo potrebno ugotoviti, kje točno poka. V zgornjem delu kolena namreč najpogosteje poka pod pogačico, kar lahko pomeni okvaro hrustanca sklepa med pogačico in stegnenico, lahko pa resnično poka nad pogačico. Tam, po mojem dosedanjem vtisu, pogosta poka oz. nekako presketa med gibom hipertrofična kolenska sinovija, kot posledica vnetja ali predhodnih poškodb/operativnih posegov, prisotne so lahko tudi prave “sinovijske” zavese. Dodatno ob pogačici pogosto preskakuje hipertrofična parapatelarna plika – ostanek razvojne zasnove kolena. Verjetno pa lahko preskakuje še kaj drugega. Da bi preskakovala prav tetiva kvadricepsa se mi zdi malo verjetno.

Tako da preden Vam lahko predlagam, kaj storiti, je dobro ugotoviti s čim točno so težave. V ta namen, v kolikor je pokanje moteče, se oglasite na pregled k zdravniku, ki se redno srečuje s kolenskimi težavami (travmatologi, ortopedi, fiziatri), da Vas oceni, po potrebi predvidi diagnostiko, nato pa sledijo ukrepi.

V kolikor bi bilo potrebno, je seveda na voljo tudi Arthronova ambulanta.

Z lepimi pozdravi,

Klemen Aleš Pilih

Spoštovani,

hvala za obširen odgovor!

Lep pozdrav!

New Report

Close