Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem ARTHRON – Zdravstveno svetovanje v športu Vkleščen živec in bolečina v prsnem košu

Vkleščen živec in bolečina v prsnem košu

Pozdravljeni,

že nekaj časa imam težave s hrbtenico, mogoče je razlog v tem, da sem bil vedno manjše rasti, potem pa v dobrem letu zrasel za cca 30cm, mogoče pa tudi moje delo, saj kot programer preživim veliko časa sede.

Pred kakšnim letom sem dobil prve “napade”, ko sem začutil, kako mi je stisnilo v vretencu živec in ko je bolečina tam popustila, se je preselila v prsni koš in začelo me je stiskati v okolici srca, tako da sem že pomislil na infarkt, čeprav je šlo zgolj za bolečino, brez drugih znakov (slabost, bolečina v roki, čeljust). In glede na to kolikokrat se mi je zadeva ponovila, sem sklepal, da to res ni srčni vzrok, saj bi me že v tem času moralo že “pobrati”.

Takšni napadi so se vrstili nekajkrat tedensko, trajajo par minut in potem minejo, zato sem se lotil aktivnejšega življenja, omejil sedenje oziroma povečal vmesne pavze s krajšo telovadbo, prav tako sem začel z krepitvijo hrbtnih mišic z namenom, da se stvar poravna in omili s pomočjo plavanja ter vadbe na trakovih TRX.
S časom so se ti napadi zmanjšali, a vseeno vsake toliko pride kakšen res izredno močan, prav tako pa jih ne začutim več že pri vretencu, ampak šele v prsnem košu.

Sedaj pa me zanima Vaše mnenje, kolikor lahko razberete iz opisa, gre tu res za vkleščen živec glede na opisane simptome ter ali je moje reševanje pravilno in če bo dolgoročno to problem rešilo v celoti, ali bi bil vseeno potreben kakšen poseg? Vem, da je težko preko interneta podati strokovno oceno, ampak za vsak nasvet vam bi bil hvaležen.

Hvala
Lep pozdrav
Matej

Pozdravljeni!

Glede na opisano res verjetno gre za “vkleščen” živec. Razlogov za vkleščenje je več – so na različnih nivojih poti iztopa živča iz hrbtenice. Pri mlajših so najpogostejše težave z medvretenčnimi ploščami.

Težave boste v veliki meri odpravili s telovadbo (jačanje mišic trupa, ki so odgovorne za držo). Vsekakor bi glede na opisano to bil nasvet tudi v ambulanti. V kolikor bi težave postale prehude oz. bi se dalje ponavljale, bi svetoval MRI preiskavo (za morfološko opredelitev utesnitve živca).

V času napadov priporočam raztezalne vaje. Najbolje, da se z rokami primete za drog in teži telesa pustite, da hrbtenico raztegne. V času, ko se boste dobro počutile, pa, kot ste že počeli, plavanje, TRX in podobne vadbe, ki jačajo t.i. jedrne mišice (“core muscles”).

Z lepimi pozdravi in vse dobro v 2017!
Klemen Aleš Pilih

Najlepša hvala za vaš odgovor in koristne nasvete.

Lep pozdrav
Matej

nova
Uredništvo priporoča

Spostovani,
imam bolecino vkriznem delu hrbtenice, na desni strani. Bolecino izovem z neko obratom, kretnjo, nato mi postane slabo, izgubila sem zavest. Zanima me vas nasvet kaj mi je storiti ?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni!

Kot ste sami rekli, obstaja možnost, da imate vkleščen živec, ki pa je lahko vkleščen zaradi večih razlogov. Za začetek priporočam vaje za raztezanje hrbtenice in pa predvsem raztezanje s pomočjo teže (za roke se primite za podboj ali prečko ter nato boke spustite čim bližje tlom). V kolikor se bodo bolečine delno izboljšale pričnite izvajati vaje za hrbtne in trebušne mišice (na začetku statične, nato z vedno večjo amplitudo giba). Pričnete lahko tudi s plavanjem.

V kolikor bi bolečine postale hudo moteče v vsakodnevnem življenju, morda celo stalno prisotne pa potrebujete pregled pri ortopedu/nevrokirurgu, diagnostiko pa lahko nekoliko pospešite s samoplačniško MR preiskavo ledveno-križničnega predela.

Z lepimi pozdravi,
Klemen Aleš Pilih

New Report

Close