Najdi forum

obrazložitev izvida

Spoštovani,

Prosim za vaše mnenje, star sem 36let, imam težave z levim gležnjem:

CT levega gležnja
V distalni diafizi in metafizi tibije vidna nepravilno oblikovana podolgovati areal, serpenginoznih robov – videz kostnega infarkta. Majhna sprememba podobne strukture vidna tudi v posteriornem delu petnice. V medialnem robu trohleje talusa več manjših fragmentov subhondralne kostnine(premera do 6mm), posamezni minimalno premaknjeni iz ležišča – osteohondritis disekans s fragmentacijo in znaki nestabilnosti (4.stopnje)
Manjši kalcifikat pod spodnjim robom lateralnega maleola posteriorno (5mm).
Mnenje:
OHD med. talusa
kostni infarkt dist. tibije, manjši tudi petnice
Th. : svetujem skrb za dobro gibljivost. Glede slabšega občutka v peti svetujem obravnavo pri ortopedu, lahko bi šlo za vzrok težav L5/S1.

Zanima me tudi, vaše mnenje. Pri enem zdravniku sem bil, je dejal da “to ni nič”. Občasno pa imam hude težave, huda bolečina, negibljivost stopala, oteklina levo nad peto in otekel nart…

Hvala za odgovor

Pozdravljeni!

Osteohondritis disekans je “bolezen” stika med kostjo in hrustancev, ki ima lahko različne vzroke. V kolikor ste imeli pogoste zvine gležnja, je opisana sprememba lahko posledica ponavljajočih se poškodb.
Vzroka sprememb, ki izgledajo kot kostni infarkt, ne poznam. V kolikor povezujete težave v gležnju s športno aktivnostjo (prekomerna, agresivni gibi – npr. doskoki), je možno, da je prišlo do mikropoškodb kostnine z poškodbami žilja in opisanimi spremembami kot posledico.
V kolikor se otekanje in bolečina pojavita brez sprožitelja, prihajajo v poštev tudi vnetna stanja, ki lahko povzročajo tako tromboze žilja (in s tem tkivne infarkte), kot tudi vnetja sklepov.

Lep pozdrav,
Klemen Aleš Pilih

Hvala za odgovor;

Dovolite še podvprašanje :

Kaj mi svetujete kot strokovnjak? Ali se stanje lahko poslabša? Izboljša? Pred tem stanjem sem poleti tekel. Brez težav; gleženj pa sem imel zvit pred kakimi petimi leti. CT je star dober mesec, od takrat sem imel težave trikrat. Vsak dan hodim na daljše sprehode 2,3x na dan s psom. Po neravnem terenu…
Stanje je moteče, nevzdržno je le ko gleženj oteče. Takrat zelo boli in stopalo postane čisto nefunkcionalno. Težave blažim z Voltarenom, kdaj je nujen nalgesin…

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Najprej poiskusite ugotoviti katere aktivnosti/gibi vam najbolj škodijo in se jih izogibajte.
V kolikor ugotovite, da vam hoja po neravnem terenu ne ustreza, hojo po urbanem okolju pa prenašate brez težav, poskusite seveda s sprehodi po cesti. V kolikor Vam že hoja povzroča težave, svetujem da se pričnete ukvarjati s športi, kjer gleženj ni močno obremenjen, hkrati pa giba (npr. plavanje, pogojno kolesarjenje). Gibanje v razbremenjenem sklepu je lahko koristi (lahko pa tudi poslabša težave). V primeru, da bi se težave stopnjevale, bi bil smiseln MRI gležnja, za natančnejše opredelitev mehkotkivnih in hrustančnih okvar. Glede na to, da je od poškodbe minilo že dalj časa, je možno, da je izvor težav drugje. Bodite pozorni na povišano telesno temperaturo oz. otekanje drugih sklepov (npr. mali sklepi rok, zapestja, križ).

Zanima me nadaljnji potek Vaše rehabilitacije, zato me prosim o poteku obvestite!

Z lepimi pozdravi,
Klemen Aleš Pilih

Pozdravljen,

Pravkar sem dobil izvide MR levega skočnega sklepa:

“…tudi kostni efekti talusa in kalkaneusa, ki se smo na osnovi MR ne dajo ovrednotiti. Posamezne sekvence zaradi artefaktov diagnostično neuporabne. Izliva v sklepu ni. Sklepne površine ATC so gladke, razen v centrolateralnem delu talusa, kjer je osteohondralna lezija in je mestoma kortikalis prekinjena. Defekt talusa je najverjetneje fibrozno displastične geneze.
Stanje po abrupciji zgornjega lateralnega roba talusa. Degenerativne naplastitve lateralnega maleola. Artroza talonavikularnega sklepa. Nekaj tkočine in edema ob sprednjem, nehomogenem talofibularnem ligamentu – stanje po distenziji. Izliv in edem tudi v predelu Kageljevega trigonuma; diagnostika lezije zaradi artefaktov ni možna. Potek dolgega flexorja primeren. Izpod fibule, med njo in kalkaneusom, nekaj manjših prostih teles. Na lateralnem robu kalkaneusa možnost osteohondralne lezije.
AX PDFS posnetki popolnoma neuporabni(nemirnost,premikanje).”

Naj omenim zanimivo izkušnjo; ponavljati je bilo treba (najbrž ta AX PDFS) ker, naj bi premikal nogo. Dejal sem, da mi nogo samo premika, da čutim kako mi jo “vleče”. 🙂 Čudno so me gledali, je pa zanimivo, da je po pregledu bilo nekako boljše z gležnjem. Do danes ne oteka več, sem sicer bolj previden, hodim vseeno vsak dan. Bolečine samo ob kakih gibih, predvsem po neravnem. Kontrolo imam šele v maju. Spet ne vem pri čem sem. Th imam obremenjevanje do bolečin.

P.S. Po poškodbi pred 6, 7 leti, mi je začelo “pokati” v sklepu gležnja. Enkrat sem omenil nekemu zdravniku, pa naj ne bi bilo nič. Ne spomnim se, ampak mogoče mi je že prej pokalo, no zdaj tega ni, oz. morda malo pazim na stopalo. Na tisto pokanje se nekako navadiš in iz tega kar veselo “pokljaš” naprej, no, do kakega zaskoka… Ali je tudi to mogoče povezano kaj s poškodbo?
No, lep vikend 😉

Pozdravljeni!

Po navedenem je možno, da so težave res posledica poškodbe pred več leti. V pretežnem delu je poškodovan lateralni (zunanji) del zgornjega skočnega sklepa (med talusom – skočnico in golenjo) s poškodbo sklepnih površin zunanjega dela talusa ter zunanjega maleola (gležnja) ter zunanjega dela petnice.

Ali se spomnite mehanizma poškodbe pred 6-7 leti? Je šlo za zunanji ali notranji zvin?

V kolikor so poškodbe na hrustancu res izpred večih let, so se v veliki meri že zacelile (fibroza), so pa ostale v neki meri neravne, zato tudi pokanje. To pojasnjuje tudi bolečine ob določenih gibih (predvidevam v gležnju navzven in navzgor?) in otekanje.

Glede na navedeno in če je stanje moteče, bi se bilo pametno na pregled zglasiti k travmatologu ali ortopedu usmerjenemu v zdravljenje zgornjega skočnega sklepa (ki se ukvarja z artroskopijo omenjenega sklepa). V kolikor bi glede na posnetke in klinične težave presodil, da je možno sklepne površine artroskopsko nekoliko popraviti, prihaja v poštev tudi operativni poseg. Je pa možno, da se bo stanje preko let (v kolikor boste na gleženj pozoren in pri rekreaciji zmeren) postopoma popravljalo.

PS: Posnetke lahko na pregled pošljete tudi meni.

Z lepimi pozdravi,
Klemen Aleš Pilih

Pozdravljeni,

v kolikor mi lahko pošljete preko maila oz. uredite spletni dostop lahko na mail [email protected]. Sicer lahko po pošti priporočeno bodisi na naslov zavoda Arthron, verjetno še najbolje pa je priporočeno na službeni naslov: Oddelek za travmatologijo in ortopedijo, SB Slovenj Gradec, Gosposvetska 1, 2380 Slovenj Gradec.

Lp, Klemen Aleš Pilih

New Report

Close