Najdi forum

10-letnik in tek

Spoštovani,

Zanima me vaše mnenje glede tekaških treningov pri otrocih. 10-letni sin že 3 leta dokaj redno rekreativno teče z očetom (cca 2x tedensko, običajno preteče 8-15 km), lani je pretekel polmaraton. Skrbijo me ev. škodljivi vplivi tovrstnih tekaških treningov na lokomotorni sistem pri odraščujočem otroku.
Sicer je zdrav, do sedaj poškodb ni imel.

Dobrodošlo bi mi bilo vaše mnenje, komentar.

Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni! Opravicujem se zaradi sumnikov, pisem iz tujine.

Ne upam Vam enoznacno odgovoriti. V kolikor se decek dobro pocuti in to rad pocne, potem ne vidim razloga, da bi ga zavirali. Ne zdi se mi dobro, da bi ga posebej motivirali za taksne dosezke (to starsi radi pocnejo). Razdalje, ki jih omenjate so za njegovo starost kar dolge, zato bi bilo najbolje, da se sam odloca o tem, kaj ga res veseli in to pocne. Seveda obstaja nevarnost, da bi izgorel – v njegovi starosti lahko pride do vnetij narastisc tetiv oz celo do stresnih zlomov v izpostavljenih predelih, vendar dokler treninge spremlja dobro pocutje to ni zelo verjetno. Seveda naj se dobro prehranjuje.

V splosnem se poizkusa pri otrocih le-te usmerjati predvsem v tehnicne vaje ter priceti z izcrpujocimi treningi kasneje (primer Sara Isakovic), vendar tudi tukaj obstajajo izjeme.

V kolikor bi pricel navajati bolecine ali bi opazili, da nenavadno hujsa oziroma je utrujen s treningi prekinite.

Sicer Vam zelim vse dobro, v primeru dodatnih nejasnoti pa sem dosegljiv na portalu!

Lep pozdrav in srecno,
Klemen Ales Pilih

Spoštovani,

Hvala za vaš hiter odgovor. Če ste tako prijazni, bi vas prosila še, da mi v branje priporočite kakšen članek na to temo; sama sem pri iskanju “evidence-based” podatkov dokaj neuspešna. Tistih nekaj referenc, ki sem jih našla, pa opozarja na možnost okvare rastnih plošč in sklepnih hrustancev – od tod moja zaskrbljenost.

Še enkrat iskrena hvala za vaše nasvete.

Lepo vas pozdravljam.

New Report

Close