Najdi forum

Športne aktivnosti po operaciji

Zdravo,                                                                                                                                                                                                         8.4. sem imel operacijo. Potekala je brez težav. Zaenkrat me še občasno lažje ”špika” (nevem točno opisati) na desno strani in pa ko močno zakašljam me zaboli pod rano. Tudi ta bolečine je v primerjavi z bolečino po operaciji zelo zelo majhna.  Zanima me, kako se naj začnem s športno aktivnostjo? Sicer sem  nogometaš, aktiven včasih tudi 2x na dan z 5-6 treningi na teden. Naj omenim da sem star 18 let. Moj cilj je se vrniti na nogometne treninge malo bolj zahtevne 9.5, kar bi bilo točno nekje 4 tedne po operaciji. Torej kako naj stopnjujem fizično pripravljenost?                                          Hvala!

Kakšna operacija pa je bila?

Laparoskopska. Gangrenozno(upam da sem se pravilno izrazil) vnet slepic. Uspesno opravljena. Rane so se mi ze lepo zacelile, vendar se ob mocnem kaslju cutim seveda manjso bolecino pod rano. Sicer pa je vse ok razen tega kot sem ze omenil da me “špika”-obcutim nelagodje na mestu kjer je bil slepic. Cudno mi je to da se nelagodje vecinoma pojavi proti veceru in traja cez noc.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Razloga zakaj rane pogosto bolijo zvečer ali ob spremembi vremena ne vem. Morda je to delno tudi zato, ker je takrat zunanjih dražljajev manj in je človek enostavno bolj pozoren. Morda pa je tukaj tudi kakšen drugi razlog.

Verjetno so težave lokalno zaradi brazgotin. Tkiva so verjetno po slabih 3 tednih že razmeroma dobro zaceljena. Svetoval bi zmerno masažo brazgotine, do stopnje, ko še imate prijeten občutek. Hkrati bi pričel s povsem rahlim tekom, do stopnje, ko vas še ne bi bolelo. Hkrati bi poizkusil s povsem rahlimi vajami za trebušne mišice (npr. ležite na tleh in trebuh samo napnete, brez da bi trup dvigovali). Vaj nikakor ne smete izvajati do stopnje bolečine, saj lahko trebušna stena na operativnem predelu popusti in razvijete kilo ter s tem pridelate dodatne težave. Podobno lahko do le do blagega občutka napetosti trebušno steno raztezate (npr. ležite na trebuhu ter se dvignete na komolce ter stopnjujete napetost), vendar tudi tukaj pazite – vaja nikakor ne sme boleti, saj lahko stena popusti.

Podobno lahko vadite celotno telo, brez pretiranega napenjanja trebušne stene torej. Meja naj vam bo občutek na mestu rane. V kolikor je ta še prijeten oz. gre le za blago bolečino, lahko nadaljujete. V kolikor pa Vas na mestu boli pa z vajo prenehajte. Z vajami nato preko tednov stopnjujte in ko boste zmogli normalne trebušne vaje in normalen tek, pričnite s polnimi treningi.

Do takrat pa svetujem prisotnost na treningih, da ostanete v stiku z ekipo ter izvajanje individualnih vaj – zdaj lahko veliko pridobite na tehniki z žogo, pri ravnotežju ter vajah propriocepcije (vaje na pripomočkih za ravnotežjem, z zaprtimi očmi) itd.

Polagam pa vam na srce, poslušajte svoje telo in ne pojdite preko njega, saj si tako lahko pridelate dodatne težave, kar vas bo stalo še bistveno več časa.

V primeru dodatnih vprašanj sem vedno dosegljiv na forumu.

Z lepimi pozdravi,
Klemen Aleš Pilih

Zanimivo, da me ne bolijo rane, tudi če stisnem trebušne mišice. 

Boli me na desni strani, kjer je bil slepič. pa to ni bolečina, je neke vrste špikanje, nelagodje. 

Glede trebušnjakov. Ko delaš trebušnjake je normalno, da te bolijo mišice, kako naj zdaj vem katera bolečina je vredu pa katera ne?

LP.

Pozdravljeni!

Se opravičujem za pozen odgovor. Enostavno sem spregledal sporočila v e-poštnem nabiralniku.

Upam, da se je stanje v vmesnem času že izboljšalo.

Kot športnik sem znal nekako ločiti katera bolečina je dobra in katera ni. Vsekakor vas ne sme boleti v predelu operativne rane. Dokler gre za normalno bolečino v trebušni steni ob izčrpanosti mišic je ta v redu, vendar se ne forsirajte dokler ne spoznate svojih trenutnih meja.

V primeru da je šlo za nelagodje, špikanje, je možno, da gre za tkivno reakcijo v operativnem predelu v abdomnu, kjer se preostala tkiva (mesto apendektomije, predhodnje prizadeta tkiva) celijo, zlepljajo, vse to pa spremlja vnetje, ki povzroča nelagodje. Vsekakor se splača nelagodje opazovati in dokler Vam je še zelo neprijetno, ne nadaljujte s polno športno dejavnostjo. Lahko pride do perforacije v operativnem predelu, kar je zelo hud zaplet.

Imate trenutno še težave?

Lep pozdrav,
Klemen Aleš Pilih

Pozdravljeni,
Zadnje dni sem hodil tect. V nedeljo sem tekel malo vec in sicer 6km, vceraj v ponedeljek sem pa tekel, tudi malo hitrej potem pa sem se pridruzil soigralcem v igri. Pazil sem se brez kakih sprintov in brcanjem zoge s polno mocjo.
Danes sem opazil, da je slabse oz spet tisto nelagodje v predelu slepica in v okolici.
Naj omenim, da me med aktivnostjo ne boli nic vendar se nelagodje pojavi ko pocivam(sedim,hodim,..) mogoce gre tudi za lazjo bolecino mezmes.

Lp

Zdi se mi, da ste na pravi poti. Neprijetni občutek bo verjetno še nekaj časa vztrajal, vendar bi se moral postopoma izboljševati. V kolikor se ne bi, se ponovno slišiva.

Sicer pa postopoma stopnjujte nivo treninga.

Lep pozdrav,
Klemen Aleš Pilih

New Report

Close