Najdi forum

Prosim razlago izvida:
Preiskava je bila narejena v treh ravninah, s standardnimi sekvencami.
Večji izliv. Suspekten sinovitis. Bakerjeva cista (4 x 2x 1 cm).
Začetna entezopatija nasadišč tetive muskulusa kvadricepsa in patelarnega ligamenta.
Medialna patelarna sinovialna plika.
Edem patelarnega hrustanca v območju lateralne fasete, v tem delu so prisotne sagitalno usmerjene fisure, ki segajo skoraj do kosti, prisotne so tudi majhni površinski defekti; spremenjene intezitete signala hrustanca trohlle femorja – patelofemoralna hondropatija.
Zmerna artroza v medialnem delu kolenskega sklepa, začetna v lateralnem.
Stanje po “bucket handle” rupturi medilanega meniskusa, večji fragment notranjega dela meniskusa je dislociran anteromedialno in leži nad njegovim sprednjim rogom; manjša horizontalna fisura zadnjega roga, ki se širi s spodnje površine. Začetna degeneracija lateralnega meniskusa.
Ligamentarni aparat ne kaže odstopanj od normale.
Mnenje: Večji izliv. Suspekten sinovitis.
Patelofemoralna hondropatija.
Zmerna artroza v medialnem, začetna v lateralnem delu kolenskega sklepa.
Stanje po rupturi medialnega meniskusa.

Pozdravljeni!

Vaš MRI izvid kaže na poškodbo notranjega meniska, ki je najverjetneje vodila do zmerne okvare (artroze) hrustanca v medialni kolenski špranji. Bakerjeva cista (cista v posteriornem-zadnjem delu kolena) je prav tako najverjetneje povezana s poškodbo meniska.
Poškodbe hrustanca v patelarni regiji so precej značilne za starost oz. kot posledica dal trajajočih obremenitev (šport?).
Lateralna kolenska špranja naj bi bila brez posebnosti, prav tako ligamentarni aparat (križne vezi in stranski ligamenti).

Vaš izvid interpretiram kot pričakovanjo stanje po poškodbi medianega meniska. V kolikor imate v notranjem delu kolena težave Vas najverjetneje čaka artroskopija. Hrustančne spremembe še niso pretirano zaskrbljujoče, so pa opozorilo, da prilagodite aktivnosti v prihodnosti (zmerno ukvarjanje s športom, plavanje, kolesarjenje).

V kolikor imate težave s kolenom vsekakor predlagam pregled pri ortopedu ali travmatologu usmerjenemu v poškodbe kolena.

Lep pozdrav,
Klemen Aleš Pilih

Spoštovani.
Prosila bi vas če mi lahko poveste kaj pomeni izvid MR lumbosakralne hrbtenice hčerke.
Naj pojasnim, da je moja 14 letna hčerka 31. 1. 2015 utrpela poškodbo na rokometni tekmi ( je aktivna igralka rokometa ). Sprejeta je bila v bolnišnico, kjer so ugotovili, da ni poškodb kosti ( RTG hrbtenice). Naslednji dan je odšla iz bolnišnice. Sledilo je kar nekaj fizioterapij in masaž.
Ker jo še vedno pogosto boli in mora dobesedno delati naloge leže, so ji opravili MR.
Izvid je sledeči:
Ledvena lordoza je nekoliko izravnana.

Blaga cirkumferentna protruzija i.v. diska L2-L3. ki ne povzroča pomembne zožitve i. v. foramnov ali spinalnega kanala.

Majhne Schmorolove hernije v zgornji terminalni plošči vretenc L1 IN L2, spodnji terminalni plošči L2. Posteriorni skeletni elementi so videti primerni.

Signal prikazanih kostnih elementov je v mejah normalnega. Konus medularis in korenine kavde ekvine so primerne.

Zanima me, kaj sploh pomeni izvid in če lahko še igra rokomet in je športno aktivna- za hobi trenira tek na daljše proge? Ali bodo bolečine izginile? Naj vsakodnevno dela vaje za globoke trebušne mišice?

Hvala za vaš čas in odgovore.

Silva

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Naj Vam najprej razložim izvid MRI.

Hrbtenica je sestavljena iz vretenc (kosti), ki med seboj v posteriornem (zadnjem) delu komunicirajo preko sklepov in svojem sprednjem delu preko medvretenčne ploščice. Medvretenčna ploščica deluje kot nekakšen hidravlični amortizer in je sestavljena iz želatinaste sredice, ki je obdana s krogom čvrstega vezivnega tkiva. Ob obremenitvah želatinasto jedro razširi vezivni obroč in tako amortizira sile. Če so le-te prevelike, preko daljšega obdobja ali enkratno, se lahko vezivni obroč pretrga in želatinasta sredica se iztisne navzven. Temu pravimo herniacija diskusa. Če je poškodba manjša in se medvretenčna pločica na mestu le izboči, sredica pa se ne izlije izven vezivnega obroča, temu pravimo protruzija. Oba tipa poškodbe lahko kasneje vodita do utesnitve živčnih struktur, iztis vsebine pa lahko poškoduje tudi telo vretenca, ki se mestoma vdre, čemur pravimo Schmorlova hernija.

Pri Vaši hčeri je prišlo do manjšega izbočenja medvretenčne ploščice med 2. in 3. ledvenim vretencem, ki pa ne oži ne spinalnega kanala ali intervertebralni foramni, kjer potekajo hrbtenjača in spinalni živci. Vidne so Schmorlove hernije (torej poškodbe teles vretenc L1 in L2 zgoraj in L2 spodaj), vendar so poškodbe manjše. Prikazane živčne strukture niso vidno prizadete.

Sam veliko izkušenj s poškodbami hrbtenice nimam, zato bi Vam svetoval, da se za dokončno mnenje obrnete za specialista travmatologa ali ortopeda, ki se ukvarja s poškodbami hrbtenice.

Sam menim, da glede na videno v magnetnoresonančni preiskavi še ni razloga za prekinite rokometa. Res je, da se poškodba medvretenčne ploščice lahko stopnjuje in vodi do dodatnih težav v prihodnosti, težave pa lahko s časom tudi povsem izzvenijo. Bolečine v ledvenem predelu so ob vidni poškodbi pričakovane, vendar bi morale s časom izzveneti. Nikakor jih ne sme spremljati bolečina, ki se širila v spodnje okončine ali izpad mišične moči posameznih mišičnih skupin v spodnjih okončinah, izguba občutka za dotik ali bolečino ali izguba nadzora nad odvajanjem urina ali blata. Omenjene težave so malo verjetne, vendar če bi se pojavile, nemudoma poiščite zdravniško pomoč.

Vaša hči naj izvaja vaje za jačanje hrbtne muskulature ter športe, pri katerih hrbtenica ni izpostavljena velikim stresom (npr. plavanje). Na rokometnih treningih naj se posveti vajam motorike, propriocepcije. Ko bodo bolečine popustile, naj se postopoma vključi v normalne treninge.

Da povzamem, v MRI izvidu opisana poškodba hrbtenice ni takšnega obsega, da bi zahtevala večjo dolgoročno prilagoditev aktivnosti, vendar naj bodo vodilo težave. Do izzvenotja bolečin naj bo vaša hči zmerno fizično aktivna, trenira naj po prilagojenem programu. V primeru dolgotrajnih bolečin, ki se ne bi izboljševale ali v primeru pojava dodatnih težev (opisane zgoraj) se oglasite pri zdravniku specialistu travmatologu ali ortopedu. Zavedati se je potrebno, da hernija medvretenčne ploščice lahko povzroča težave tudi kasneje, zato bodite pozorni na ponavljajoče se težave.

Za vsa dodatna vprašanje sem vedno dosegljiv preko portala med.over.net. Veselila bi me povratna informacija, kako je z Vašo hčerjo in kako napreduje rehabilitacija.

Opravičujem se Vam za nekajdnevno zamudo in Vas lepo pozdravljam,
Klemen Aleš Pilih

Spoštovani.

Zahvaljujem se Vam za odgovor.
Rezultat rehabilitacije pa Vam sporočim.
Lp Silva

New Report

Close