Najdi forum

kako premagati tremo

lp!
Pisem zaradi mojega fanta, ker ga ljubim in bi mu rada pomagala!
Zaradi strahu, oz.treme zacne jecljati, in zaradi tega se mu posmehujejo v soli, vsak dan znova in znova, ko se npr.pogovarja z mano ne jeclja, vse je samo trema in full se sekira zaradi tega in ne vem kako naj mu pomagam, prosim za pomoč!Star bo 20 let”!najlepsa hvala za odgovor!

Spoštovana Rožica,
jecljanje v zadregi je pogosto pogojerno s slabšim samospoštovanjem, tega pa si med drugim pridobimo z uspešnostjo na športnem , poslovnem ( šolskem), ljubezenskem in še kakem drugem popdročju, najhitreje gre na prvem.Samospoštovanje se deloma okrepi tudi v zrelih letih, a toliko časa faš fant ne bo želel čakati.Najenostavnejši nasvet, ki mu ga lahko daste vi, je ta, da poskusi govoriti nekoliko bolj pojoče in zateglo, z vaše strani pa mu težave ne omenjajte, oziroma ga ne opozarjate nanjo.Za dvig samospoštovanja mu bo koristila tudi vaša pohvala , pa čeprav za drobne uspehe na kateremkoli področju.

lep pozdrav.

pišem ker imam nastop in bom prvic pšel v javnosti in me zanima kako pramagati tremo

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Pred začetnimi nastopi v javnosti je malo treme precej običajen pojav, katerega pa lahko omilimo na naslednje načine:
– Za nastop se dobro pripravimo in vadimo (najbolje pred poskusnim »občinstvom – prijatelji…)
– Nastop vizualiziramo (ponavljamo v mislih, si ga predstavljamo)
– Če pred nastopom nastopi velika trema, tesnoba, je koristno odvračati in preusmerjati pozornost (mislimo na nekaj lepega, se osredotočimo na določene predmete okoli nas, počasi štejemo, ipd)
– Pomembno je tudi globoko in umirjeno dihanje
– V kolikor se pojavljajo »katastrofične misli« (npr »osmešil se bom«, »ne bo mi uspelo«), jih zavestno nadomeščamo z realnimi (»naredil bom najbolje, kar lahko, če se zmotim, ni to nič katastrofalnega«)
– Pomemben je tudi realen pogled na tremo – v določeni meri se z njo srečujemo vsi, precej malo ljudi pa opazi tremo pri drugih
– V kolikor je trema precejšnja, imamo občutek, da nas »hromi«, je potrebno postopno izpostavljenje situacijam, v katerih jo začutimo, ne pa izogibanje takšnim situacijam
– Pomagajo lahko tudi redne sprostitvene dejavnosti ter umirjanje sebe s pozitivnimi afirmacijami (»vse je v redu«, »miren sem«, »počasi«…)

Upam, da vam bodo nasveti v pomoč, želim vam dober nastop in vas lepo pozdravljam,

Pozdravljeni!
Jutri bomo imeli valeto. S prijateljico bova dvoglasno zapeli pesem. Vsi sošolci, prijatelji, učitelji so nama že rekli, da pojeva super, niti eden ni rekel da mu kaj ni všeč saj obe pojeva res super. Ampak ne glede na vse pohvale naju je ZELO strah, kako bo vse skupaj izpadlo pred publiko. Ko je treba z očkom zapet pred 100 ali več ljudi, sploh nimam treme, bodisi da pojem na mikrofon bodisi 2 ali več glasno. Ko pa mi zelo izkušena zborovodkinja reče naj nekaj zapojem me pri srcu kar stisne, začnem se smejati, srce mi začne razbijati in noge imam trde. sploh ne vem kaj naj naredim!

Draga Jaz1234,

Vse, kar ti (oz. vama) lahko jaz svetujem je, da zaupaš vase in da se pred nastopom spomniš, kako uspešna si bila pri drugih podobnih nastopih, pred večjo publiko. Občutek imam, da te je bolj strah pred sovrstniki in pred ljudmi (npr. zborovodkinjo), katerih mnenje ceniš oz. ti je pomembno. To je razumljivo, saj je od njihove reakcije odvisen tvoj občutek o sami sebi, o tem, kako dobra si. Zato je res pomembno, da verjameš vase, da si dobra prevka in da si bila zato že večkrat pohvaljena. Ob tem sprejmi tudi to, da se lahko ob nastopu zmotiš, vendar se hkrati zavedaj, da zaradi tega ne bo konec sveta – potrudila si se po svojih najboljših močeh.
Pred nastopom si reci: “Vem, da znam lepo in dobro peti. Tudi tokrat mi bo uspelo.”

Držim pesti za vaju in javi, kako je šlo.

Uživaj jutrišnji dan,

Metka Furlani sociologinja in psihodinamska psihoterapevtka www.metkafurlani.si

meni de pa tresejo noge
kako naj to odpravim?

lp

Lepo pozdravljeni!

Čarobne palčke in zdravila ni. Lahko pa delate na tem. Obstajajo dobre tehnike predihavanja, predlagam pa tudi psihoterapijo. Če bi želeli, vam dam lahko tudi svoj kontakt.

Lep pozdrav,

Barbara Sarić, psihoterapevtka

Lp.jutri imam nastop pred razredom in nevem kaj naj
Imam strašno tremo vadim lahko pred prijatelji.
Ampak ko pridem med razred in vsi bulijo pozabim
vse pa ce prav znam zelo dobro.Hvala za odgovor

Lepo pozdravljeni,

vaš nastop je verjetno že za vami, pa vendar le, poskušajte se skoncentrirati na tekst, vsebino predstavitve. Pred nastopom, pa se poskušajte umiriti, tudi s kakšno meditacijo. Zelo pomagajo vaje za dihanje. Poleg vsega pa se vprašajte, kaj je tisto česar se bojite v resnici? Kaj je pravzaprav najhuje kar se vam lahko dogodi? S strahom, se je potrebno soočati….in si razložiti….”vidim te strah. Tu si, vendar tudi jaz sem tu in imam moč nad teboj”.

Lep pozdrav in vse dobro,

Barbara Sarić, psihoterapevtka
[email protected]

Pozdravljeni! Imam vprašanje. Zadnje čase imam v srednji šoli (sem prvi letnik) zelo veliko testov in spraševanj. Zaradi tega ne spim in ne jem. Poskušala sem ostati mirna ampak ne pomaga, pred testom me zagrabi panika in veliko pozabim, kljub temu, da sem pred testom bila jaz tista, ki je drugim razlagala snov in jim pomagala. Zelo sem razočarana, ker sem tako živčna. Moram priznat, da imam ocene kar dobre glede na to, da imam težko šolo, skrbi me samo to, da ne bom zdržala pritiska, saj se večkrat zjočem in hočem obupat.

Prosim, za kakšen nasvet kaj naj storim 🙂

Lepo pozdravljeni!

Lahko je vaš strah povezan s pretirano željo po uspehu, “biti dovolj dober”. Kakšni so odnosi doma? Ali starši veliko pričakujejo od vas? Ali morda vi od sebe pričakujete popolnost?

Poskušajte se sproščati na različne načine, meditirajte. Razmišljajte o čem drugem pred testom…o tistem v čemer uživate, kar vas pomirja in ogreje srce…

V kolikor bo strah vseeno prevelik, vam svetujem, da se obrnete name oziroma kakšno drugo strokovno pomoč.

Hvala in vse dobro vam želim,

Barbara Sarić, psihoterapevtka
[email protected]
041 535 555

Živjo! Stara sem 15 let in hodim v 1. letnik srednje šole. Imam problem. Zelo velikokrat imam pred govornimi nastopi ful veliko tremo in tudi pred sprasevanji pa ceprav vse znam se veliko ucim in vem da znam pa imam se vseeno tremo. Danes sem mi je pa zgodilo. Pc morali smo se samo predstaviti uciteljem in jst sm še pred tem imela tremo. V učilnici je bilo resda ful vroče. Preden sem bila na vrsti mi je srce zelo mocno razbijalo malo sem ze prej zardela potem sem zacela govoriti takrat je bilo se vredu ko sem nehala sem obcutila na licih kako sem vroca in obenem rdeca. Potem sem postala se bolj rdeca in samo o tem razmisljala. Sosolka je opazila in je mislila da je z mano nekaj narobe. Sele naslednjo uro sem se pocasi ohladila ampak sem bila se vedno rdeca. Zdaj me pa zanima ce je to normalno? Kaj naj naredim? Ali obstajajo kaksne tablete? Res nikol vec nocm bit tok rdeca. Ali obstajajo kaksne tablete ki pomirjajo?
Hvala ze vnaprej.

Pozdravljena,

hvala za sporočilo.

Trema je nekaj normalnega s čimer se srečuje skoraj vsak ob takšnih dogodkih. Tudi jaz jo imam, ko nastopam. Na nek način nam tudi pomaga, da smo pozorni in zbrani. Ko imamo tremo pa se to ponavadi tudi vidi – npr. rdeča lica, toplota, potenje ipd.

Kako pa je bilo tebi, ko si imela nastop? Kaj si razmišljala? Glede na to, da je to normalno in ponavadi se sčasoma zmanjša, ti ne bi priporočal nobenih tablet. Lahko s kom govoriš o svojem počutju?

Lepo te pozdravljam,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close