Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihoterapija Ali pri nas obstajajo takšne ali podobne terapije …

Ali pri nas obstajajo takšne ali podobne terapije …

Spoštovani terapevti,

moje stanje nekoliko zapleteno, nekaj med depresijo, utrujenostjo, predvsem pa se mi je pred pol leta na podlagi nekega zunanjega sprožilca v enem momentu pojavila močna otopelost. Povezana je najbolj s partnerjem, čeprav najin odnos v osnovi ni nikoli bil posebno problematičen ali slab. Imava lep odnos, zelo se spoštujeva, imava rada, si pomagava, se ne omejujeva, res nama je bilo vedno mar eden za drugega. Vsa opravila v zvezi z otrokom, domom, gospodinjstvom nama gredo od rok, kot da si bereva misli, stvari kar same padajo na svoje mesto. Tudi podzavestno sva nekako dobro sinhronizirana, vedno pogosteje ugotavljava, da misliva iste misli, da si želiva iste stvari, da imava enak okus…
Pa kljub temu sva že pol leta žalostna, ker sem jaz čustveno otopela, vseeno mi je, ali je tukaj ali ga ni, včasih si mislim, da bi bilo najlažje, če bi bila kar sama.
Seveda iščem terapijo, sem na čakalni listi pri terapevtu blizu mojega doma, ampak bo verjetno še trajalo, da pridem na vrsto. Zadnjih nekaj tednov imam antidepresiv Trittico, ki mi je toliko pomagal, da nisem povsem izgubila energije, vem pa, da to ni rešitev, je samo bergla.
Vmes zelo veliko berem in raziskujem, tudi v angleškem jeziku. Našla sem ene možnosti, kot neke vaje, ki v primeru otopelosti pomagajo možganom, da se ponovno vzpostavijo povezave. Ne vem, ali v Sloveniji obstaja kakšna terapijo s tehniko, ki je prav posebej usmerjena na to, da se premaguje čustvena otopelost?

Pozdravljeni,

naj vam prvo odgovorim na vaše vprašanje. Čustvena otopelost je odraz notranjega psihičnega stanja, ki je rezultat kompleksnih psihičnih procesov. Sodeč po vašem opisu gre za nezavedne procese, ki vplivajo na vaše trenutno počutje. Sam ne poznam, niti ne verjamem v tehniko, ki bi vzpostavila možganske povezave, verjamem pa da počutje lahko spremeni poglobljena izkušnja v psihoterapiji, ki omogoča razkrivanje naših nezavednih delov, potlačenih čustev in spominov. Na ta način bi se verjetno umaknila tudi vaša otopelost in naredila pot do vaših notranjih, nezavednih vsebin.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close