Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihoterapija Strah pred zapuscenostjo ali sem jaz kriva za konec

Strah pred zapuscenostjo ali sem jaz kriva za konec

Pozdravljeni,
Pred nekaj dnevi me je zapustil partner, za katerega moje srce se vedno misli, da je ljubezen mojega zivljenja. Ker me je od zacetka zveze izdal/zatajil in se na skrivaj dopisoval s svojimi intimnimi partnerkami je najina zveza zeli hitro ugasnila. Sama sem imel 6.cut o “nezvestobi”, ne vem ali je to pravi termin v psihoterapiji ali ne. Ker nisem mogla pozabit kaj mi je storil in sem v vsakem gibu zacutila paniko, se posebej pa ko sem zagledala telefon…je prislo do tega da me je okrivil za vse. Da sem jaz unicila zvezo. Zato sem se odlocila po pomoc, kjer smo pri psihoterapiji prisli do spoznanja, da sem zaradi odrascanja z alkoholom zelo hitro vzpostavila obrambni mehanizem in kontrolo. Prejsnjo terapevtko sem opustila, ker se mi ni zdelo da vem kam grem in v odnosu ni bilo boljse. Hkrati pa je bil vedno poudarek, da je o zares ravnal napacno in ze ko sem mislila da sem dala za sabo me je psihoterapevtka spomnila na to. Kako bi morala reagirati, da bi ostala skupaj? Kaksne so vaje, ki jih lahko delam na sebi, da bom zaupljiva in sedaj ne bom izgubila upanje? Kako vem in kaj mora biti opredeljena pot psihoterapije, da bom sigurna, da sem pri prvem terapevtu in na pravi poti?
Hudo mi je ker me je zapustil, sploh ker sem mu povedala da cutim da me bo. Partner je vedno izbruhnil pri vprasanjih oz ko sem povedala da sem v paniki…in me krivil da jaz unicujem zvezo. Nikoli me ni potolazil.Svojega dopisovanja sploh ni priznal oz priznal odgovornosti, da sem se znasla v tem stanju. Ljubosumna nisem, ne maram pa da bi me kdo imel za norca.

Sia, pozdravljeni,

vsak razhod, pa lahko še tako nefunkcionalen, je težak. Seveda je še težje, ko čutite, da je ljubezen vašega življenja. Pravite, da vas je že od začetka veze izdal, ko se je dopisoval s svojimi intimnimi partnerkami. Sicer ne vem kaj to pomeni, si pa iz tega, kar ste napisali, predstavljam, da je imel poleg vas še druge intimne partnerke? Kakorkoli, bistvo je, da v tem odnosu niste bili zadovoljni.

Odnose si ponavadi izbiramo podzavestno. Torej, če smo imeli nefunkcionalne odnose v primarni družini, potem je velika verjetnost, da bomo iskali in našli podobne ljudi, ki bodo lahko z nami izpeljali novo verzijo starih odnosov ter tako ponovili našo bolečino. Sliši se bizarno in morda nelogično, ampak ljudje v večji meri nismo racionalna bitja, ampak predvsem čustvena. Podzavest ima pri tem veliko večjo vlogo kot se zavedamo.

Da se vrnem k vašim vprašanjem. Kako bi morali reagirati, da bi ostali skupaj? Tega odgovora ne poznam, ampak ali je za vas bistveno, da ostaneta skupaj ali, da osebnostno zrastete in prerastete nefunkcionalni odnos?

Glede psihoterapije bi rad poudaril, da psihoterapija ni svetovanje, ampak iskanje sebe s pomočjo psihoterapevta. Ta vam pomaga z reflektiranjem tistega, kar opazi pri vas in vajinem odnosu ter vam pomaga razkrivati vašo podzavest, da lahko zaživite bolj ozaveščeno in svobodno. Če vam svetuje, potem vam odvzame privilegij osebne rasti in individuacije, ki je bistvena za osebno zrelost. Zato bi poudaril, da se na široko izogibajte psihoterapevtov, ki dajejo nasvete.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Po pol leta najine zveze sem odkrila, da si je ves čas dopisoval z bivšimi intimnimi partnerkami, ki jih je pred mano našel na spletu. On naj bi njim povedal zame pa so mu one še vedno pošiljale takšne in drugačne fotografije, ki jih je on komentiral. Pisal da so lepe in privlačne, besede, ki sem jih bila vsak dan deležna sama. Čez 3 tedne pa vse ponovil še z eno. Skušala sem razumeti zakaj rabi in zakaj to počne, če ne vidi, kaj je naredil in porušil zaupanje.
Na psihoterapiji smo prišli do spoznanja, da naj bi imela zaradi težkega otroštva in alkoholizma zelo izostrene čute in vzpostavljeno kontrolo. Nekako naj bi tukaj tičal tale “daddy issue”.
Ja seveda si želim sama zrasti in se izkopati iz tega, da drugim bi pomagala sebi pa ne. da hočem da me drugi dajo na prvo mesto, sebe pa ne znam. Iskreno, je tole sedaj na potenco miljon težje kot vse kar sem odkrila in ves stres, ki sem ga doživljala zadnje pol leta. Kako naprej, da bom zaupala, da bom ljubila in da se ne bom zaprla.

Pozdravljeni,

odpira se vam veliko vprašanj in verjamem, da boste z delom na sebi, nanje tudi dobili odgovore.

Z lepimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close