Najdi forum

Spomin in travme?

Zdravo,

Pred kratkim sem prebrala intervju z odraslo hčerko alkoholika, kjer je bilo med drugim omenjeno, da se otroštva skoraj ne spominja in da to v psihiatriji kaže na travme. Tudi sama izhajam iz takega okolja in se prav tako otroštva in mladosti bolj malo spominjam oz se spominjam določenih stvari, drugih stvari pa, če ko jih kdo omeni, se popolnoma nič ne spomnim. Imam tudi slab spomin, čeprav drugače moji možgani kar dobro fukcionirajo. Stara sem 34 let. Opažam tudi občasne kronične bolečine oz zategnjenost mišic (pravijo da se travme shranjujejo v telesu?).

Zanima me vaše mnenje v zvezi z zgornjimi problemi in vaša priporočila in pristope za najbolj učinkovito razreševanje travm iz mladosti, izboljšanje spomina in mišične napetosti (je res lahko povezana s tem?)?

Hvala in lep dan vsem

Pozdravljeni,

res je, da so spominske luknje lahko znak, da smo nekatere dele svojega življenja zabrisali in se s tem na nek način zavarovali. Ker pa ti dogodki še vedno obstajajo v podzavesti, imajo svoj vpliv, ki se lahko kaže v raznih simptomih (tudi v bolečinah ali zategnjenosti v mišicah). Kot otroci namreč nismo imeli razvitih kapacitet za razreševanje in predelavo vseh travmatičnih dogodkov ali notranjih konfliktov. Zato smo se obranili s tem, da smo te spomine potlačili. Kot odrasli smo bolj opremljeni za soočanje in predelavo, vendar moramo najprej stopiti te naše obrambe. Za izboljšanje je pomembno, da pridete v stik s temi spomini in na ta način sebi omogočite predelavo. S tem se ponavadi tudi umaknejo simptomi.

Predlagam vam psihoanalitično psihoterapijo, kjer boste lahko s pomočjo psihoterapevta/tke raziskovali svojo podzavest. Namreč, naše obrambe nam onemogočajo, da bi prišli v stik s svojo podzavestjo. To se tudi kaže, da se ponavadi razni simptomi lahko pojavljajo leta ali celo desetletja. Lahko se pojavijo psihični (npr. depresija, anksioznost, panični napadi,..) in/ali telesni simptomi (npr. telesne bolečine, slabosti ali pa simptomi bolezni, ki se jih ob pregledih ovrže itd.). S predelavo travm in notranjih konfliktov boste sčasoma prišli v večji stik s seboj ter tudi izboljšali svoj spomin.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close