Najdi forum

Pozdravljeni
Zanima me, če imate psihoterapevti kakšen nadzor ozr nadzornika nad sabo in ob sebi, ter h kakšnemu etičnemu kodeksu ste zavezani.
Vse preveč je negativnih izkušenj, preveč zlorab se dogaja v teh procesih.
Zdi se mi, da na tem področju vlada cela zmeda. Vsak se lahko oklice za terapevta, zadostuje že 1500 e za tečaj in že si lahko terapevt.
Najhuje od vsega pa je, da se negativne izkušnje pojavljajo tudi pri izobraženih terapevtih. Včasih klient sam opazi, da je terapevt čuden in bolj zmešan od klienta. Debata je bila recimo na starševskem čveku. Takih primerov je vedno več. Vsi bi delali neko hipnozo. Najhuje je, da nimaš več komu zaupat.
Sam si na seansi s terapevtom, ničesar ne moreš dokazat…
Kdo sploh nadzoruje terapevta?
Potrebovali bi vsaj letni pregled pri psihiatru na medicini dela.
Svoje izkušnje ne bom opisala, ker se ne želim izpostaviti. Je pa grozna. Zamenjala sem terapevta, šla v tem procesu do psihiatra in dobila odgovor, da je terapevt nestrokovno ocenil moje stanje in se posluževal neprimernih tehnik hipnoze in edmrja, poleg tega srečanje posnel na kamero brez moje privolitve. To mi je sam povedal, kamere namreč nisem opazila. Diktafona tudi nikoki nisem opazila. Sem se pa spraševala od kod si zapimni vse detajle, če si ne dela nobenih zapiskov. Naprimer natančne datume in letnice, imena in podobno. Sumila sem, da snema, pa sem bila tiho. Žal. Nisem si upala nič reči, bila sem v stiski in sem se terapevtu predala. Psihiater mi je rekel, da je to zloraba, vendar bom prej razglašena za noro jaz, kot terapevt. No, nisem dobila nobene diagnoze, razen tesnobe.
Torej tako nora spet ne morem biti. Prijavila ne bom, kajti sem čustveno labilna in ne bi zdržala takih postopkov.
Kdo ima nadzor nad delom psihoterapevta?
Lp angela.

Pozdravljeni,

prvo želim izraziti, da mi je žal, da imate slabo izkušnjo. Področje psihoterapije in drugih terapevtskih zdravljenj ni dobro nadzorovano in tudi zato prihaja do več zlorab kot bi sicer. Tudi snemanje brez privolitve pacienta ni dovoljeno in je neetično.

Psihoterapevtsko delo nadzira supervizor in organizacija, ki je izdala certifikat za izobrazbo. Na primer, v psihoterapevtskih društvih je možno podati pritožbo etični komisiji, ki potem primer tudi obravnava. Je pa pred obiskom dobro preveriti h komu prihajamo, torej, ali ima primerno izobrazbo in ali je zavezan/a kakšni inštituciji, ki kontrolira njegovo/njeno delo, saj se bomo samo v takem primeru lahko tudi kam pritožili.

Kako vedeti ali smo pri ustrezno izobraženem psihoterapevtu/tki? Osnova so trije stebri: teorija (približno 2000 ur), osebna izkušnja v psihoterapevtskem procesu (približno vsaj 250 ur) in supervizija (za samostojnega psihoterapevta vsaj 160 ur, priporočljivo pa je, da vsak psihoterapevt/psihoterapevtka poskrbi med svojim delom za stalen pregled svojega strokovnega dela). Izobraževanje za psihoterapevta traja vsaj 6-7 let. Seveda tudi ustrezno izobraženi psihoterapevti in psihoterapevtke lahko delamo napake in smo neetični. Pomembno je, da pacienti domnevne kršitve prijavljate, saj se bo na tak način zviševala kakovost psihoterapevtskega dela.

Omenjate osebo, ki opravlja EMDR in hipnozo. Gre za tehniki, ki se jih je lahko naučiti, so pa nevarne v primeru, da jih za psihoterapevtske namene uporablja ne dovolj usposobljena oseba. Zato lahko takšne tehnike v psihoterapevtske namene uporablja zgolj psihoterapevt z večletno izobrazbo kot sem zapisal zgoraj.

Upam, da imate z novim psihoterapevtom dobro izkušnjo.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close