Najdi forum

Psiholog – medicina dela

Pozdravljeni,
imam nekoliko pravno vprašanje oz. me zanima, ali je že kdo naletel na podoben primer. V kratkem začnem z novo zaposlitvijo, in pred začetkom sem morala opraviti običajni pregled pri zdravniku medicine dela. Vse je bilo bp, razen težav z vratno hrbtenico, ki se vlečejo že vrsto let od prometne nesreče, a še niso našli dokončne diagnoze. Zadnji izvid iz Soče (kjer sem opravila tudi fizioterapijo) pravi, da gre za sum na fibromialgijo. Pri prejšnjem delodajalcu sem zaradi težav z vratom bila približno 5x po dan ali dva na bolniški v roku 2h let.
Naslednji dan sem s strani zdravnika medicine dela prejela obvestilo, da se moram oglasiti še na pregled pri psihologu medicine dela. Po mojem vprašanju, ali gre za redno prakso pred službo, sem prejela odgovor, da je psihološki pregled pred zaposlitvijo potreben zaradi ocene sedanjega zdravstvenega stanja glede na zdravstvene težave in razpoložljivo zdravstveno dokumentacijo.
Moje razmišljanje ob tem je seveda, da zdravnik moje težave pripisuje psihološki nesposobnosti spopadanja s stresom (kar mi je nekako delno dal vedeti že na pregledu), nič pa morebitni diagnozi ali pa nesreči izpred 4h let. Na pregledu še nisem bila, se pa sprašujem, ali lahko mnenje psihologa ogrozi podpis pogodbe z delodajalcem? Po tej logiki potem sklepam, da nihče ne bi želel več osebnemu zdravniku priznati, da ima kakršnekoli težave, ker to dokumentacijo vidi zdravnik medicine dela.
Da ne bom razumljena narobe – osebno sicer nimam nobenih predsodkov do psihologije, psihiatrije … saj trenutno celo sama obiskujem psihologa, zaradi težav v partnerstvu. Moti me dejansko opisan primer.
Prosim za mnenja oz. podobne izkušnje.
Hvala lepa!

Pozdravljeni,

morda bi bilo bolje, da bi to vprašanje zastavili zdravniku ali pravniku.

Sem pa pregledal kakšne naloge opravlja zdravnik medicine dela in našel naslednjo povezavo:
http://www.zvd.si/zvd/medicina-dela/33-clen-zvzd-1/

Torej, zdravnik medicine dela tudi svetuje, če kakšno delo ne bi bilo primerno za vas, hkrati pa 5. točka tudi navaja: “pripravlja poročila za delodajalce glede na ugotovitve iz analiz zdravstvenega stanja delavcev, ugotovljenega na zdravstvenih pregledih, analiz funkcionalnih okvar, nezgod pri delu, poklicnih bolezni, bolezni, povezanih z delom, in delovne invalidnosti. Poročila morajo vsebovati tudi predloge izboljšav delovnega procesa z namenom dopolnitve ali nadgradnje ukrepov v zvezi z zdravjem pri delu;”.

Ne znam pa vam odgovoriti ali vaš delodajalec zaradi poročila ne bo želel podpisati pogodbo. Pravite, da je vzrok za težave z vratno hrbtenico prometna nesreča. V tem primeru torej ne gre za psihološke vzroke in se vam glede tega ni potrebno nič bati?

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close