Najdi forum

spanje pri starših/očetu

Spoštovani,
smo ločena družina. Z bivšim partnerjem imava tri otroke (6 in 11 let – seklici in 16 let – deček). Otroci čez teden živijo pri meni, čez vikend pri očetu. Z nami živi še moj novi partner in sin moje pokojne sestre (rejništvo).
Opis vprašanja:
Otroci morajo čez vikend spati pri očetu in njegovi mami (v njuni postelji), čeprav imata svoje sobe, svoje postelje in to ne želijo. Ker so mi sami povedali, da jih to moti, da so povedali očetu, da jih to moti in da ne želijo spati v njegovi (babični ) postelji, sem se najprej sama z njim pogovorila, pa mi je dejal, da zopet jaz delam težave in vidim težave kjer jih ni in da, če ga imajo otroci radi, bodo upoštevali kar jim naroči.
Prosim, ali mi lahko poveste če stvar vidim preveč ozko, če res jaz delam problem in ali imam prav in je kakšna strokovna razlaga zakaj je dobro da otroci spijo v svojih posteljah/sobah.
V kolikor še to ne bo pomagala, pa se bom obrnala na pravno pomoč.

Hvala, Marjanca

Pozdravljeni,

otroci se v svojem razvoju vedno bolj osamosvajajo in popolnoma normalno je, da so vedno bolj samostojni. Na začetku rabijo več usmerjanja, potem pa vedno več samostojnega odločanja. Moje mnenje je, da je otroke dobro vzpodbujati k samostojnosti, seveda pa (še bolj pogosto v otroštvu) se dostkrat vrnejo v varni (psihični ali fizični) objem svojih skrbnikov.

V primeru, ki ga opisujete se mi zdi pomembno dejstvo, da otroci ne želijo spati pri očetu. Zato bi takšno siljenje lahko štel tudi kot zlorabo. Še posebej je občutljivo za starejša otroka, ki sta že odraščujoča najstnika. Pomembno je, da imajo otroci svoj prostor, kamor se lahko umaknejo in kjer tudi spijo, saj je to tudi del njihovega zdravega osamosvajanja in odraščanja. Očitno gre v tem primeru za potrebe očeta, ki zaradi nekega razloga rabi takšen način in ne za potrebe otrok. Če sem vas prav razumel tudi sam spi s svojo mamo v postelji?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close