Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihoterapija Nizka samopodoba ovira v družbi

Nizka samopodoba ovira v družbi

Pozdravljeni,
sem študentka 1. letnika Biotehniške fakultete, imam pa zelo nizko samopodobo, kar me ovira v vsakdanjem življenju (sklepanje novih prijateljstev, pogovor, ustno ocenjevanje …). Ko sem v družbi se nikoli ne pogovarjam z drugimi, saj sama zase menim, da nisem vredna, da bi se lahko s temi ljudmi pogovarjala. Še z otroci imam težave, kljub temu, da se zelo rada ukvarjam z njimi. Nekaj časa rabim, da si bom upala jim kaj reči. Kadar grem na kako zabavo, že par dni prej premišljujem kako bo. Sama si že v glavi naredim pogovor, kaj bi se lahko z nekom pogovarjala, a ko sem tam in je čas za ta pogovor, jaz enostavno zmrznem in ne morem reči nič. Tudi, ko vem, kaj bi rada vprašala premlevam dlje časa, kako vprašati, se zaradi tega živciram in na koncu vprašanja sploh ne postavim, saj si ne upam. Teh problemov nimam samo z (ne)znanci, ampak tudi doma. Težave imam tudi v šoli, posebej pri ustnem ocenjevanju. Tudi tako v razredu, ko profesor kaj vpraša. Kljub temu, da vem odgovor, ga nikakor ne morem izustit. Hočem, a ne morem. Ko mi pa le uspe, pa vedno rečem čisto nasprotno kot sem imela v glavi.
Mi lahko kdo svetuje, kaj naj naredim, da bi bila bolj zgovorna, da bi se vklopila v družbo? Sama ne vem kdaj so se te težave začele pojavljati, saj ko sem bila mlajša sem bila bolj samozavestna. Npr. tudi na Facebooku – dodajala sem ljudi (seveda tiste, ki sem jih poznala) za prijatelje, danes tudi tega ne morem, saj imam ves čas neko misel v glavi, da ne smem, da sem nič. To mi zelo otežuje življenje, saj res rada spoznavam nove ljudi in želim imeti več prijateljev. Zaradi tega sem velikokrat žalostna – ko premišljujem o tem – in to traja več dni, včasih me še tišči v prsnem košu, kot neka tesnoba …
Kaj lahko naredim? Oziroma kako lahko preusmerim svoje misli, svoje mnenje?

Najlepša hvala

Lep pozdrav
Anaa1

Pozdravljeni,

Slišim, da vam je težko, saj si želite več druženja, hkrati pa, da ob tem doživljate težke trenutke. Omenjate nizko samopodobo in strah pred ljudmi, ki se vam je začelo pojavljati enkrat v mladosti. Se spomnete kdaj se vam je to začelo pojavljati? Se je takrat dogajalo kaj nenavadnega, presenetljivega? Omenjate, da imate podobne težave z različnimi ljudmi. Ali morda opažate, da so s kom bolj intenzivne ali manj intenzivne?

Ste sami razmišljali o tem kakšen bi bil vzrok za vaše težave? Ali pa, česa vas je strah v odnosih, kaj bi se lahko zgodilo?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni,

Slišim, da vam je težko, saj si želite več druženja, hkrati pa, da ob tem doživljate težke trenutke. Omenjate nizko samopodobo in strah pred ljudmi, ki se vam je začelo pojavljati enkrat v mladosti. Se spomnete kdaj se vam je to začelo pojavljati? Se je takrat dogajalo kaj nenavadnega, presenetljivega? Omenjate, da imate podobne težave z različnimi ljudmi. Ali morda opažate, da so s kom bolj intenzivne ali manj intenzivne?

Ste sami razmišljali o tem kakšen bi bil vzrok za vaše težave? Ali pa, česa vas je strah v odnosih, kaj bi se lahko zgodilo?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni

Ne, žal ne vem kdaj sem postala takšna. Sem pa šele pred kratkim ugotovila, da prej ni bilo tako. Morda se je nabiralo tudi zaradi izgleda (prekomerna teža ipd.), pa tudi doma velikokrat poslušam kako si pa to oblečena, drugače hodi, kaj bojo pa drugi rekli ipd.
Te težave pa imam več ali manj z vsemi ljudmi približno enako. Mogoče malo bolj s temi, ki sem jih šele spoznala, drugače pa imam težave tudi s tistimi, ki jih poznam že od malega.

Pozdravljeni,

razlogi za takšne težave so ponavadi večplastni. Večina pa izhaja iz nezavednih vsebin, torej tistih, ki se jih ne zavedamo, imajo pa vpliv na naše doživljanje sebe in okolice. Vse to nosimo s seboj in deluje kot filter gledanja na svet. Priporočal bi vam psihoterapijo. To je proces, kjer boste lahko spregovorili o vseh svojih strahovih in težavah z drugimi ter tudi v odnosu s psihoterapevtom/tko. Tako boste postajali bolj ozaveščeni in v stiku s seboj, spoznavali korenine svojih težav in prepričanj ter lahko začeli doživljati in delovati drugače kot do zdaj. Psihoterapija ni edina pot, ponavadi pa omogoča hitrejši napredek v osebni individuaciji.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close