Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihoterapija Nenavadni občutki v prsnem košu

Nenavadni občutki v prsnem košu

Pozdravljeni,
stara sem 20 let in pred dvema tednoma so mi ugotovili GERB (hiatalna kila). Za lajšanje bolečin sem dobila emozul 40mg. Že nekaj časa pa pri sebi opažam naslednje: občasno tiščanje v prsih kot da imam neko ogromno breme, skoraj ne mine dan da ne bi pomislila na smrt (največkrat z občutkom da me bo kap), ponoči se zbudim in se vsa tresem, potim z občutkom da bom omedlela,pojavijo se tudi mravljinci od vratu po licih navzgor in močen pritisk v glavi, odkar imam probleme z želodcem skorajda nič več ne spravim v sebe (posledično sem tudi kar precej shujšala). 3 dni mi je že v eno slabo (od jutra do večera), boli me tudi leva roka in leva noga (neprestano). Res je da me na fakulteti čaka še en izpit, vendar se za njega ne obremenjujem preveč. Je to mogoče znak, da se podzavestno vseeno obremenjujem z izpitom? Se lahko toliko znerviram, da me bolita roka in noga,ker se vsa tresem? So moji znaki mogoče povezani s paničnimi napadi? Naj povem še da že 1 mesec jemljem dominor, ki pa mi po mojem mnenju prav nič ne pomaga. Naj vam omenim še strah pred kapjo…Pred približno 2 mesecema je mojega dedka zadel srčni infarkt, na srečo so ga uspeli pozdraviti. Ker pa sva z dedkom zelo povezana me je seveda tudi strah za njega. Je možno, da se mi ta strah pred smrtjo pojavlja zaradi prevelikega strahu pred izgubo mojega dedka? So moji problemi povezani s psiho?
Za vaš odgovor se vam iskreno zahvaljujem!
Lep dan
ŠG20

Pozdravljeni,

kolikor vas slišim opisujete anksioznost s paničnimi napadi. To vključuje v določeni meri tudi strah pred boleznijo in smrtjo.

Psiha lahko vpliva tudi na telo v obliki različnih telesnih težav (tiščanje v prsih, omedlevica, tresenje, potenje, mravljinci, pritiski v glavi, težave z želodcem, razne bolečine v telesu itd). Razlogov za to je lahko več, vendar je to težko kar tako določiti. Tudi če bi npr. ozavestili, da se obremenjujete z izpitom, to še ne pomeni, da bi se vam simptomi zmanjšali.

Glede na obremenjujoče simptome, ki vas, kot si predstavljam, tudi močno obremenjujejo, vam priporočam, da poizkusite z globinsko obliko psihoterapije (npr. psihoanalizo). Takšen proces bi vam lahko pomagal ozavestiti in predelati neozaveščene notranje konflikte in morebitne doživete travme. Gre za dolgotrajnejši proces (lahko tudi več let), ampak druge poti za razrešitev vzrokov za nastanek simptomov ne poznam. Za lajšanje simptomov oz. če bodo simptomi prehudi pa obiščite svojega osebnega zdravnika, ki vam bo predpisal psihofarmake (npr. antidepresivi) ali pa vas preusmeril k psihiatru.

Strah pred izgubo dedka je lahko povezan s kakšnimi vašimi zgodnejšimi izkušnjami oz. izgubami, ki vam nezavedno povzroči različne telesne ali psihične simptome. Navsezadnje pa nas vsaka doživeta izguba spomni tudi na našo umrljivost, kar lahko tudi povzroči stisko.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close