Najdi forum

Spoštovani
Partnerka je zbolela za okm. Ima neke strahove, vsiljive misli, vrti se v krogu svojih tesnobnih misli, ki jih ne zna rešiti. Dobila je zdravila, antidepresiv, ta teden je na videz bolje. Zopet načrtuje, olanira opremo za stanovanje, bolj mirna je. Zdravila jemlje mesec dni, stara je 35 let in imava 2 majgna otroka. Se vedno je dosti v svojem svetu, vendar je bolje. Pravi, da se je sprijaznila, pa da se ne sekira toliko kot prej. Je visoko izobražena, kar mi je pri njej všeč. Zelo hitro in dosti razmišlja, le da so nhene misli pecej tesnobne. Svet vidi črno belo in je preveč moralna. Bral sem, da se okm pojavi pri zelo inteligentnih ljudeh, pa me zanima, če je to res. Če je res pametna zakaj s svoji inteligentnostjo ne zmore iz kroga teh misli? Je to res, da se ta motnja pojavi pri pametnih ljudeh? Psihoze nima. Tako pravijo izvidi
Hvala Lp peter

Pozdravljeni,

Obsesivno-kompulzivna motnja ni omejena zgolj na bolj inteligentne posameznike, ampak se razvije zaradi zgodnjih življenjskih okoliščin.

Inteligentnost ne more pomagati pri “utišanju” prisilnih misli. Velikokrat vemo, da nekaj za nas ni dobro, ampak iste težave še vedno lahko vztrajajo. Z zavestjo namreč ne moremo vplivati na nezavedno. To lahko storimo z poglobljenim samoraziskovanjem.

Zdravila lahko pomagajo pri zmanjševanju simptomov, vendar vzrokov za nastanek ne bodo razrešli. Za trajno izboljšanje bi bilo smiselno, da začne obiskovati poglobljeno psihoterapijo (npr. psihoanalizo), kjer bo lahko podrobneje raziskovala svoje nezavedno (travme ali notranje konflikte).

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close