Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihoterapija Nekaj strahov, ki me omejujejo

Nekaj strahov, ki me omejujejo

Pozdravljeni, stara sem 26 let in sem začela opravljat vozniški izpit. Vem, da je strah povsem normalna stvar pri začetnikih, ampak me zanima, kako si lahko pomagam pri tem? Namreč vedno ko grem vozit, se bojim da bom nekaj narobe naredila in ker imam ta strah, potem sploh ne vem več kaj delam niti se ne spomnim takoj pomena prometnih znakov. Sicer sem pri osmi uri trenutno. Zanima me še mnenje glede inštruktorja, ki se mi zdi da on še poslabša stvar, ker velikokrat povzdigne glas in podobno in potem me je še dodatno strah. Govori mi, da imam lesene noge, da sem plonkala cppje(delat sem jih šla 6x) in mi ravno ni vseeno za vse te besede. Nasploh se tudi bojim da bi se mi kaj naredilo, določenih žuželk se bojim, da kar mravljince čutim po telesu,… Imam tudi precej nizko samopodobo, kar se pozna verjetno tudi pri vožnji. Ker pridem do križišča nikakor ne vem ali bi šla naprej ali ne. Kako naj si pomagam? Naj povem še, da so se strahovi povečali od leta 2010 ko so mi diagnosticirali lupus in sem imela veliko zdravil(tudi medrol). Od takrat naprej se mi zdi, da sem glede vsega bolj previdna, še bolj kakor bi bilo dobro biti. LP

Pozdravljeni,

strah je lahko popolnoma običajna človeška reakcija, vendar če je ta glede na situacijo pretiran, potem lahko povzroča težave pri vsakodnevnem funkcioniranju. Strah pred novimi situacijami je lahko običajen in izpostavljanje isti situaciji lahko strah zmanjša. Sčasoma boste dobili več vožnjih izkušenj in s tem verjetno tudi več samozaupanja. V primeru, da inštruktor ni strokoven in žaljiv pa se mu lahko tudi pritožite, zoperstavite in mu s tem postavite mejo, ali pa ga v skrajnem primeru zamenjate?

V primeru, da vam bodo strahovi še naprej preveč moteči vam predlagam, da poizkusite s psihoterapijo. Na voljo imate več različnih vrst, v osnovi pa se psihoterapija deli na psihoterapijo, ki se ukvarja s simptomi (npr. vedenjsko-kognitivna psihoterapija) ali psihoterapijo, ki dela na vzrokih (npr. psihoanaliza). Tam boste lahko spregovorili tudi o vseh vaših temah.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close