Najdi forum

Strah pred boleznijo

Pozdravljeni,

Stara sem 26 let. Že približno 3 leta se mi pojavljajo raznorazne zdravstvene težave. Imam stalna ginekološka vnetja, hude prebavne težave (driske). Bila sem na gastroskopiji in odvzem blata pa je vse vredu razen preveliko izločanje trebusne sluznice. Imam skolioticno hrbtenico in hude bolecine v hrbtu (sem ze narocena na fizioterapijo). Zadnje case se zelo potim, otekajo mi noge. Se opravicujem za tako dolgi “spis” ampak vcasih mi ni vec jasno ali so vse te moje tezave zaradi nezavednega “stresa” ali so potrebne dejanskega zdravljenja. Dogaja se mi sledeče. Občasno me začne hudo tiščati v prsih in prisotno je tudi oteženo dihanje. Ponoči običajno spim dokaj vredu takoj ko se zbudim imam obcutek da ne morem do zraka. To se mi je ze dogajalo tako da sem bila v obdobju dveh let ze dvakrat na rtg slikanju pljuc ampak so dejali da je vse vredu. Imam nenormalen strah pred boleznimi. 8 let ze jemljem KT in vem, da je zato vecja moznost krvnih strdkov zato me ob vsaki bolecini v prsnem kosu zaskrbi. Osebni zdravnik pravi, da bolecina lahko izzareva iz hrbtenice. Ampak tudi ce bi zdaj odsla na slikanje, ce bi me celo preiskali in dejali da je vse vredu, da ni nic hujsega, bi bilo en cas vredu. Potem bi me ob najmanjsi bolecini ponovno zacelo skrbeti ce je kaj hudega narobe. Osebni zdravnik me je vprasal ce sem pod kaksnimi stresnimi situacijami ampak ne dogaja se nic tako zelo stresnega. Lani sem bila se studentka in sem opravljala 3 studentska dela naenkrat in takrat je res vse skupaj bilo stresno. Zdaj se je vse nekoliko umirilo. Imam svoje podjetje, delam kar me veseli odnosi z fantom in doma so dobri.. zato mi je toliko manj jasno zakaj bi vzrok mojih zdravstvenih tezav bila posledica stresa, psihe. 🙁 Ali menite da so moje tezave lahko psihicnega izvora? Ampak zakaj potem vidno otekanje nog. Res mi ni jasno kako bi vse to izhajalo iz psihe. Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Lepo pozdravljena,

vedno moramo najprej izključiti fizične težave. Morda bi lahko poskusili še z bioresonanco. Lahko gre tudi za psiho-fizične težave, kjer ne vemo katere so nastopile prve. Vsekakor pa gre za psihične težave. Veliko ljudi ima fobijo glede svojega zdravja. Vedno obstaja vzrok, običajno ga iščemo v psihoterapiji. Gre za 3 letno obdobje. Se je kar koli v vašem življenju pred tem spremenilo? Svetujem vam, da se vključite v psihoterapevtski proces, saj boste le tako, da razjasnete vzrok dosegli resnično zdravje na dolgi rok.

Lep pozdrav in vse dobro;

Barbara Sarić; psihoterapevtka
Psihoterapija in celostni pristop k zdravju s.p.
[email protected]
041 535 555

Hvala in vse dobro vam želim; Barbara Sarić, psihoterapevtka [email protected] 041 535 555

Pozdravljeni,

glede na to, da ste prestali nekaj preiskav in niso pokazale fiziološkega vzroka za vaše težave, je večja verjetnost, da gre za psihične vzroke. Tiščanje v prsih, oteženo dihanje, nenormalen strah pred boleznimi so ponavadi simptomi, ki nakazujejo na psihične vzroke. Tudi ginekološka vnetja, prebavne težave, težave s hrbtenico in otekanje nog so lahko posledica nerazrešenih notranjih konfliktov ali travm.

Omenjate, da so se vam težave začele pred 3 leti. Tudi to je pomembno. Se je takrat in malo pred tem dogajalo kaj nenavednega, presenetljivega?

Naše nezavedno ima lahko velik vpliv na naše telo in počutje. Takšni simptomi so lahko opozorilo, da nekaj ni v redu in nas tudi vzpodbudi (nekatere bolj, druge manj), da se pričnemo bolj raziskovati. Vendar velikrat sami tega ne zmoremo, ker tisto, kar je nezavedno nam trenutno ni dostopno, ni ozaveščeno. Zaradi tega je priporočljivo, da si najdemo pomoč v obliki psihoterapije, kjer se počasi razkriva naše nezavedno in prihajamo bolj v stik sami s seboj. Če se boste odločali za vstop v proces vam priporočam globinsko obliko psihoterapije (npr. psihoanaliza, psihodinamska psihoterapija,..). Gre za daljšo obliko psihoterapije (lahko tudi več let), vendar je tudi bolj temeljita, hkrati pa ste zelo mladi in boste lahko učinke takšne psihoterapije lahko želi še dolgo v starost.

S prijaznim pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj
nova
Uredništvo priporoča

Melany: Hvala za vaš odgovor. Tudi sama sem razmišljala, da poskusim z bioresenanco ampak je toliko ponudnikov z različnimi cenami, ponudbo, da enostavno ne razumem kakšne so razlike med posameznimi bioresenančnimi terapevti. Ali mi lahko morda koga svetujete na štajerskem koncu?

Miha_Strukelj: Najlepše se zahvaljujem za vaš izčrpen odgovor. Zgodilo se ni nič takšnega, da bi imela občutek, da to lahko še zdaj tako zelo vpliva name in se kaže v obliki bolezni. Takrat sem sicer bila v zvezi, ki je imela zelo slab vpliv name, zato sem se tudi v sebi odločila in prekinila vse skupaj. Takrat (3 leta nazaj) je mama imela težave z napadi tesnobe, panike, ogabnostjo, potem je bila je na zdravljenju in zdaj je po jemanju antidepresivov mnogo boljše. Takrat sem se res zelo obremenjevala z vsem saj je bila mama že čisto shujšana, ni jedla, zmeraj je jokala in bila je kot da ni ona. Res je tudi da sta oče in mama delala v istem podjetju in ostala brez službe za dobri dve leti zato sem vse od prvega letnika srednje šole zmeraj delala raznorazna študentska dela saj sem sama skrbela zase in tako je potem tudi ostalo, ko se jima je finančno stanje izboljšalo. Hodila sem v šolo, zraven delala, v študentskih letih sem imela celo tri študentska dela in študij. Bili so dnevi, ko nisem imela časa za spanje ali sem spala samo uro, dve. Vem, da je vse to bila napaka, ker sem bila popolnoma izčrpana. Se opravičujem za tako dolgi tekst ampak nekako mi ne uspe razložiti na kratko. 🙂 Želela sem samo povedati, da je zdaj vse to za mano. Z mamo je boljše, imam partnerja in z njim se počutim srečno. Odprla sem svoje podjetje in delam kar sem si zmeraj želela. Zanima me samo ali je v mojem primeru torej možno, da bi nezavedno prihajalo do težav psihičnega izvora? Ne razumem kako bi lahko težave, ki so za mano še zmeraj imele psihološki vpliv name. Prosim za vaše mnenje. Na koga pa se lahko obrnem za zgoraj naštete terapije? Ali je to samoplačniško? Hvala in lep pozdrav.

Lepo pozdravljeni,

nezavedno ima lahko velik vpliv na naše duševno in telesno stanje. Tudi če smo stvari že prestali, lahko ostane vpliv notranjih konfliktov ali nepredelanih travm, ki so lahko bolj trdovratne in še vedno vplivajo na nas. Lahko gre tudi za še zgodnejše izkušnje, ki smo jih potlačili in “pozabili”, ostajajo pa v nezavednem. Indikator za nerazrešene težave so velikokrat le različni moteči simptomi, v zavesti pa se nam lahko zdi, da težav ni.

Za izbor psihoterapevta/tko naredite izbor na podlagi šolanja. Kar nekaj oglaševanih “psihoterapevtov” nima ustreznega šolanja in so lahko za paciente celo škodljivi. Ker zakona o psihoterapiji zaenkrat še ni in se lahko razglasi za psihoterapevta praktično vsakdo, se lahko zanesete le na vašo informiranost. Za ustrezno izobraženega psihoterapevta/tko se šteje oseba (vzeto iz strani http://www.skzp.si; pogoji za pridobite Evropske diplome iz psihoterapije):

Za vključitev v proces izobraževanja v izbranem psihoterapevtskem pristopu se zahteva dokončana 2.stopnja po bolonjskem programu ali univerzitetna izobrazba (7.stopnja) (v obsegu 1800 ur).

Strokovno usposabljanje iz psihoterapije traja najmanj štiri (4) leta in obsega najmanj 1400 ur, ki vključujejo naslednje vsebine:

najmanj 250 ur osebne izkušnje
500 do 800 ur teorije in metodologije
najmanj 300 ur psihoterapevtskega dela s klienti pod supervizijo
najmanj 150 ur supervizije.

Osebna izkušnja pomeni to, da smo kot psihoterapevti tudi sami v psihoterapevtskem procesu kot pacienti.

Psihoterapije so večinoma samoplačniške, saj psihoterapije v našem zdravstvenem sistemu opravljajo le redki posamezniki, zato so čakalne dobe zelo dolge. Se pa skušamo psihoterapevti prilagoditi in omogočiti psihoterapijo vsakomur. Pacienti, ki ne zmorejo plačevati rednih cen, tako plačujejo po svojih zmožnostih. V smislu, da jim plačevanje psihoterapije ne ogroža eksistenčnega minimuma.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close