Najdi forum

samozadovoljevanje otroka

Spoštovani.
Ne vem na koga naj se obrnem in kako naj bomo kos naši situaciji, zato se obračam na Vas. Pri pedaitrinji smo že bili, fizično vse bp.

Naj na kratko opišem situacijo.

Pred dobrima dvema mesecema se je 4.5 letna hči v vrtcu med počitkom začela samozadovoljevati oziroma zgečkati (kot pravi sama).
Začelo se je med obveznim počitkom, sama ne spi in se je tako zaposlila. Doma sem njeno početje opazila na kavču – obrnila se je na trebuh in se ulegla, nato pa se je z rokami “drgnila” med nogama.
Bila sem šokirana a odreagirala mirno, usmerila sem jo v sobo.
V vrtcu sem povedala kaj se je zgodilo doma in so mi povedali, da se to dogaja tudi tam, a niso še prenesli teh info meni. Tudi oni so bili v šoku, saj se s takim vedenjem še niso srečali.
Sledil je pogovor in dogovor, da se zadeva ignorira oziroma ne posveča pozornosti (pa bo izzvenelo). Hkrati so jo skušali na lepo preusmeriti.

Doma sem nekaj časa ignorirala oziroma preusmerjala, kljub vsemu tega nisem bila popolnoma sposobna. Po dobrem mesecu zgečkanja kjerkoli (večkrat sem ji povedala, da se to dela v sobi, da je to intimna stvar in ne pustim, da se zgečka na kavču ipd) sem začela prepovedovati na javnioh mestih. Pika na i je bila, ko se je v igralnici ulegla na blazino in zgečkala ter v garderobi v vrtcu na tleh (ko se je napravljala za domov). Po 1 mesecu opozarjanja doma tega ni več počela. Ko jo usmerim v sobo se dejansko nikoli ne zgečka ampak igra. Povem ji, da se to ne spodobi – kot se kaka v stranišče je za to primeren prostor soba. V sobi početja ne obsojam.

V vrtcu se zadeva ni umirila. Drgne se ob lijak, za mizo pred vsemi obroki, pri jutranjem krogu.
Prosila sem, da se pogovorijo, da sprejmejo dogovor, da je to nedopustno, da to lahko počne doma v sobi ali v času počitka. Hčer tega ne upošteva. Ko pridem ponjo mi takoj pove, da se je zgečkala (ves čas – med obroki, aktivnostmi, v kopalnici in se temu smeje).
V efektu sem ji dala kazen zaradi neupoštevanja dogovorov v vrtcu. Nima računalnika, nima risanke (ves čas se ji z možem posvečava, kartamo, ustvarjamo, se igramo). Kazen tako v bistvu ni kazen, ampak ker sem ji to rekla, se tega držim, zaradi doslednosti.
Priznam, da me njeno početje vznemirja, ne samo dejanje samo, bolj to, da se ne drži dogovora (je zelo pametna in dejansko se že od malega vse zmenimo s pogovorom).

Dejansko ne vem več kako naprej – sodelovanje z vrtcem je s strani vzgojiteljice takšno kot je, ne dobivam preveč natančnih informacij – niti nimam občutka, da bi jemali to kot nekaj, kar je pomembno koregirati. Povedali so mi, da pač za druge otroke so aktivnosti zanimive, moji hčeri pa pol aktivnosti ni in se hoče zgečkati. Sklratka – moja nemoč izhaja tudi iz tega, ker ne morem vplivati na dogajanje v vrtcu. Zdravstveno je hči zdrava. Izredno vesela, radovedna, igriva – doma se samozaposli, igra, rada se druži ipd.

Ko hčer vprašam kaj se v vrtcu dogaja pravi, da se ne spomni… pove da se je zgečkala, to pa je vse. V vrtec gre rada. Rada ima zaposlene, vse bp.
Vem, da se v vrtcu zaposleni trudijo itd, ampak očitno ima hčer problem in ne vem kako dalje.

Doma imamo zadeve sicer urejene – ima pa 1,5 leta staro sestro, ki seveda zahteva svojo pozornost. Smo pa družina, ki veliko damo na medsebojno druženje, pogovor, bližino in nam je to prioriteta. Veliko se igramo, skupaj z obema hčerama in tudi tako, da sem jaz z eno, mož z drugo. Z možem se razumeva. Vzrok za vedenje hčere mogoče lahko vidim v pomanjkanju pozornosti – ampak jo ima, ogromno. Ko mlajša hči zaspi … mi skupaj kartamo itd. Težko bi se ji še bolj posvečala.

Kaj mi predlagate?
Poznate koga, na katerega bi se lahko usmerila in bi lahko dobili konkretno pomoč ( tudi samoplačniško, v kratkem času). Smo iz Gorenjske.
Neznansko bom hvaležna za vsako informacijo.

Vse dobro,
zaskrbljena mama

Pozdravljeni,

ljudje smo seksualna bitja od rojstva do smrti. V splošnem je mnenje drugačno, v smislu, da se seksualnost obudi šele v obdobju pubertete. Dotikanje intimnih delov tako povzroči prijetne občutke tudi pri otrocih in je v določeni meri običajno in normalno. Seveda pa zna biti vsako kompulzivno dejanje moteče in skrb vzbujajoče.

Ker lahko takšno vedenje postane vir pomirjanja, sem sprva pomislil, da je vaša punčka lahko v stiski. Seveda še posebej takrat, ko se samozadovoljuje in se s tem sama pomirja. To se je začelo pred dvemi meseci? Ste v tistem obdobju zaznali kakšne spremembe v vaši družini, vaši hčerki, pri vas ali partnerju? Kako se vi počutite, sami pri sebi? Razlog njene stiske, kot ste opazili sami, lahko tiči tudi zaradi mlajše sestrice.

Za vzpostavitev stika z otrokom je pomembna subtilnost in velika občutljivost, saj otroci ponavadi ne znajo direktno spregovoriti o svojih stiskah. Pokažejo tisto, kar zmorejo in preden se odzovemo je dobro temeljito premisliti in začutiti kaj se v resnici dogaja, pod očitnimi znaki.

Za kontakt psihoterapevta na gorenjskem mi pošljite email ali zasebno sporočilo ([email protected]).

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close