Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihoterapija Sanje nezvestobe partnerja in anksioznost

Sanje nezvestobe partnerja in anksioznost

Pozdravljeni,

Kakšne 3 leta imam depresijo. V zadnjem letu in pol sem bila veliko pod stresom. Pred štirimi meseci sem začela dobivati veliko paničnih napadov, samomorilnih misli, razvila sem mi je tudi huda anksioznost. Bila sem pri psihoterapiji, psihjatru in obiskovala sem različne skupine kjer smo se pogovarjali o svojih problemih. Od psihjatra sem dobila tudi antidepresive ,ki pa jih nisem hotela jemati. Nevem zakaj ,ampak bilo me je strah da bom postala odvisna in da se nikakor nebom mogla rešiti teh tablet. Imam tudi druge težave in nasploh se nepočutim dobro jemati vsak dan toliko tablet. Od tablet me je odvrnilo tudi to ,da me v družini nihče ni podperal. To je bil večinoma glavni razlog. Bilo me je zelo sram ,da moram hoditi k psihjatru in govorili so mi ,da moram iti v norišnico. Velikokrat sem se pretvarjala ,da sem bolana ali da se slabo počutim ,da sem lahko ostala doma ker mi je bilo tako slabo. Zato sem se odločila ,da bom sama rešila to težavo in nikamor več nebom hodila. Moram priznati da se je moje stanje zelo izboljšajo ,vendar so pa še vseeno stvari ,ki jih neznam rešiti kjub velikemu trudu.

Z partnerjem sva skupaj 10 mesecev. To je moja najdaljša zveza do zdaj. Nekaj časa nazaj sem imela sanje oz nočne more ,da me vara in nato enkrat da sem ga jaz prevarala?! Zakaj saj ga vendar ljubim?! To sem mu povedala. Bil je razočaran in malo jezen ,da mu nezaupam. Nekaj časa je minilo in spet se mi dogaja enako ,samo veliko hujše. Sanjam ,da me on vara včasih pa jaz njega. Zbudim se prepotena in zelo slabe (malo šokirano) volje. Nerazumem zakaj bi se mi to dogajalo? Poznam njegovo preteklost. Imel je zelo veliko neresnih punc za zabavo in tudi rekel mi je da je imel pomisleke prevarati neko punco če ga ona prej nebi pustila. Kregava se tudi zaradi denarja ,ker največkrat jaz plačujem za oba ali mu posojam denar on pa svoj denar večinoma porabi zase potem pa reče ,da nima. Tudi kakšne majhne usluge ,ko ga prosim ne naredi. Najbolj pa se mi zdi čudno ,da po nekaj mesecih spolnih odnosov sem dobila spolno prenosljivo bolezen prej pa je bilo vse uredu. Jaz naj bi bila njegova prva in če je bilo nekaj časa vredu zakaj bi se potem ravno zdaj to zgodilo? Počutim se kot ,da sem sama v te zvezi. Imela sem pomisleke ,da me vara pa je bil jezen in razočaran ,da ga sploh to sprašujem po 10mesecih. V vseh težavah se pogovarjam z njim, vse pomisleke, probleme ,ki jih imam mu povem. Največkrat mi pravi ,da sem preveč paranojična. Je zmano res tako zelo nekaj narobe? Sama pri sebi nevem več ali sem res tako paranojična in nora ,ampak pri sebi jaz tega sploh neopazim? Je lahko razlog za vse te nočne more tudi razmerje med mojimi starši. Zadnje čase imam mamo na sumu ,ker sem videla da se je dopisovala z nekom in tudi slišala sem pogovor po telefonu ,ki ni biu primeren in pred kratkim je odšla na službeno pot za nekaj dni in se nikomur ni javljala. Je mogoče to razloga ,da imam težave z zaupanjem? Kako naj jih odpravim?

Moj drugim problem pa je obsesija z zaperanjem vrat ali preverjanjem ali so vsa vrata/okna zaprta in včasih grem po trikrat pogledati ali so dobro zaprta. So tudi manjše stvari ,ki jih preverjam npr. če imam telefon pri sebi ,ker se brez njega počutim ogroženo če bi se mi kaj zgodilo. Če tega ne naredim se počutim zelo stresno in začnem razmišljati ,da bo kdo vlomil ali me ugrabil. Kako lahko preneham s to obsesijo?

Hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

sanje so kraljeva pot do nezavednega. Sama vsebina je cenzurirana, kar pomeni, da ni nujno, da so direktno izpovedne. Pravite, da imate težave z zaupanjem. To je lahko odraz realne situacije ali pa slabih izkušenj iz prejšnjih (ponavadi zgodnješih odnosov s pomembnimi osebami) in se potem strah neupravičeno pojavlja v trenutnih odnosih. Kot slišim imate tudi nekatere razloge za nezaupanje.

Obsesivna ali kompulzivna dejanja so lahko odraz raznih vzrokov. Lahko se lotite težave z odpravljanjem simptomov (npr. vedenjsko-kognitivna psihoterapija) ali pa se z globinsko psihoterapijo (npr. psihoanalizo) bolje spoznate in tudi raziščete vzroke za takšne simptome. Ne obstaja pa enostaven recept za odprav težav z zaupanjem oz. različnih simptomov.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close