Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihoterapija 8 letnica se prenajeda in "krade" hrano

8 letnica se prenajeda in "krade" hrano

Pozdravljeni.

Skrbi me za našo 8 letnico. Problem je v tem, da imamo poleg nje še enega otroka s posebnimi potrebami in pravzaprav celotna družina poleg tega otroka strašansko psihično trpi. Vse to psihično trpljenje pa je zraven doživljala tudi hči, pri kateri smo se vsekakor trudili, da tega psihičnega pritiska ne bi bila deležna, ampak neke posledice nanjo je pustilo in še pušča.

Opažati sem začela zadnje leto, da izginja hrana, sladkarije, papirčki za omaro, pod posteljo, v predalih….. Začela se je rediti, po 3 kilograme v enem tednu…. Potem spet nekaj časa miruje, pa spet. Ko jo vprašam, zakaj to počne, ali je lačna, ali kaj drugega, ne ve. Pravi, da se ne more zadržat. Mahjna, premajhna se mi zdi za neke diete, ekstremno telovadbo…. Trenira dva športa, vendar v času šole, štiri dni po 2 uri. Gibamo se dosti v naravi, na vrtu, kolesarimo….. Pa vendar.

Največji problem je to skrivno prenajedanje. Ali se naj obrnem na psihologa? Kraj je majhen, pa se ne bi obračala na šolo, že tako znajo biti otroci nesramni, Skrbi me zanjo, da ne bi privedlo do resnejših težav, bolezni, kasneje bulimije, psihičnih težav…

Živimo blizu MB, pa bi želeli h kakšnemu psihologu, ki se ukvarja s takšnimi težavami pri tako majhnih otrocih (8 let, visoka 143 cm in težka 42 kilogramov).

Hvala.

Pozdravljeni,

verjetno je vaša punčka v stiski in skozi hrano blaži notranje pritiske. Hrana je velikokrat lahko dostopna tolažba.

Osredotočanje na posledice in reševanje na tej ravni (diete, telovadba) se mi zdi obliž na krvavečo rano. Predlagam vam, da se pogovarjate o aktualnih težavah, ki jih tudi vi čutite/opažate. Otroci velikokrat ne povedo, niti ne vedo kaj jih teži. Včasih pa pride iz njihove strani do kakšnih (nenamernih) skritih namigov, ki prihajajo bolj iz nezavednega. Že samo vaš stik s hčerko in njenim doživljanjem ter pogovarjanje o njenih težavah bo lahko pripeljalo do razreševanja njenih stisk. V primeru, da ne boste našli načina in rešitve pa se obrnite na primernega strokovnjaka. Ne znam pa vam svetovati kam se obrniti. Če sami ne boste našli primerno pomoč pa me kontaktirajte in se bom pozanimal.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close