Najdi forum

Panični strah pred smrtjo in prisilne misli

Spoštovani!

Že več let se, z občasnimi svetlejšimi obdobji, srečujem s hudo tesnobo in strahom pred smrtjo. Sedaj se je stanje zelo poslabšalo. Vsak večer se prebujam (lahko tudi 7x na noč) s hudim strahom pred smrtjo. Ne da bom umrla tisti trenutek ampak, ker bom nekoč umrla. Imam občutke izničenja, hudega razbijanja srca, ne morem vdihniti, se začnem jokati… Bi nekam zbežala, pa seveda nimam kam.
Tudi čez dan me prevevajo hude eksistencialne dileme. Tudi če sem polno zaposlena, ko sem za trenutek sama, se začnejo prisilne misli – zakaj sploh živimo, kako smo ljudje patetična bitja, ker se zavedamo lastne smrti in se je bojimo – čeprav je življenje pogojeno s smrtjo… Da se ženemo in iščemo smisel življenja, ki ga ni… Saj vsi na koncu umremo in tako bom tudi jaz. Takrat me preplavi huda telesna groza, zbežala bi, pa nimam kam… Tudi ob lepem sončnem dnevu, na sprehodu se zazrem v ljudi, ki hitijo in si mislim, vsi bomo umrli, delamo se pa kot da bomo živeli večno… Ne prenesem tistega občutka ničnosti, ki se proizvede v telesu ob teh mislih… Zelo je grozno in ne vem kako naj si pomagam.
Prosim za vašo pomoč!

Pozdravljeni,

slišim, da se soočate s težkimi občutki tesnobe in strahu, ki se stopnjujejo s telesnimi znaki. Z njimi se soočate že več let. Kdaj so se pojavili? Kaj se je pred tem dogajalo z vami? Kakšni presenetljivi, nenavadni ali pomembni dogodki?

Spremljajo vas tudi prisilne misli, da je življenje pogojeno s smrtjo. Kolikor vas razumem, to dejstvo težko sprejemate, o njem pogosto razmišljate in doživljate hudo telesno grozo. Ljudje lahko sprejmemo to neizpodbitno dejstvo ali pa ga zanikamo. Pravite, da se ljudje delamo kot, da bomo živeli večno. Kako pa vi razmišljate o tem?

Ob prebiranju vaših stavkov vidim, da vam je težko in morda bi vam psihoterapevtska pomoč lahko koristila. Navsezadnje, če poizkusite, nimate ničesar za izgubiti.

Lep pozdrav,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Živjo, kot bi brala sebe..

Zanima me, če ti je uspelo premagati te občutke, kajti v isti stiski sem jaz sedaj.

nova
Uredništvo priporoča

Tudi jaz imam podobne težave… Ste rešili? Javite se. Lp

Magnezij1 je dobro ubesedila tudi moje težave, sama nikoli ne bi znala tako opisati. Ko je meni bilo najhuje sem šla k psihologu na terapije. Poskusi
In pojdi v naravo, prisili se!

Dobesedno iste občutke doživljam – nisem si mislila, da še kdo drug občuti tako močno in intenzivno stisko ob tovrstnih mislih….

New Report

Close