Najdi forum

Pozdravljeni, na vas se obračam za nasvet. Moj mlajši brat (obiskuje srednjo šolo) ima vse večje težave z anksioznostjo, depresijo in občasnimi paničnimi napadi. Sem edina oseba v družini kateri zaupa in morda kaj pove. Zelo težko pridem do njega. Je izredno zaprt, skrivnosten. Poskušam z nežnim ljubečim zaščitniškim odnosom priti do njega, da se mi odpre in da bi mi lahko večkrat priznal kaj mu leži na duši. Kakšen bi bil vaš nasvet, kako mu lahko pomagam, kako naj govorim z njim in kakšne nasvete mu lahko dam glede paničnih napadov in vsega skupaj?

Pozdravljeni!

Lepo od vas, da imate takšen pristop in bratu pomagate po svojih močeh. Nedvomno so trenutno težki časi in so zato stiske še bolj intenzivne.

Bratu lahko pomagate s tem, da ga poslušate, pogovarjate in ga na ta način tudi delno razbremenite. Težave, ki jih opisujete so simptomi, ki kažejo na njegove notranje stiske. Torej, pri anksioznosti, depresiji, paničnih napadih ne gre za vzroke težav, ampak za posledice zaradi notranjih psihičnih konfliktov ali travm. Pri paničnem napadu gre velikokrat za napačno interpretacijo simptomov in zato pride do verižne reakcije poslabšanja simptomov in občutka, da bi lahko tudi umrli. Dobro je razložiti, da zaradi tega človek ne more umreti, čeprav je v nekaterih primerih tak občutek. Več vam ne morem povedati, ker ne poznam podrobnosti. V vsakem primeru bi bilo tudi priporočljivo, da ga vzpodbujate, da si poišče psihoterapevtsko pomoč (ali vsaj psihološko), v določenih primerih pa tudi psihiatrično.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Sedaj sem izvedela še, da se mu velikokrat vrti in ga istočasno boli glava. Sam meni, da je to posledica stresa, saj mu šola povzroča ogromno le tega. Med poletnimi počitnicami so se stvari namreč pomirile sedaj pa je spet hudo. Vsakodnevno. Pomerila sva njegov pritisk in je normalen. Kaj naj storim? Bi ga morala prepričati naj obišče osebno zdravnico?
Travme zagotovo izhajajo iz otroštva saj je bilo v družini prisotno ogromno psihičnega nasilja s strani staršev, včasih pa tudi fizičnega. Menite, da mu pogovor pomaga tudi, če se ne pogovarjava ravno o njegovih najglobjih težavah? Včasih res težko pridem do njega…

Hvala za vaš čas in trud, lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

tudi vrtenje ali bolečine v glavi so lahko psihičnega vzroka. Prepričan sem, da mu pogovor o vsakodnevnih težavah pomaga, saj se na ta način tudi razbremeni. Če bo pripravljen bo tudi sam začel govoriti o globljih težavah.

Za obisk k osebnem zdravniku bi bilo dobro, da se odloči sam. Ponavadi je smiselno, da se kakršnekoli zdravstvene težave preverijo ali gre za fiziološki vzrok.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close