Najdi forum

Težave z vsakodnevnimi napadi

Pozdravljeni,

rad bi opisal svojo težavo in sicer star sem 30 let, redno sem se ukvarjal s športom oz. fitnes do 1.8.2019, takrat se mi je na delovnem mestu pojavil napad in sicer začelo se je z mravljinci na desni strani obraza in desni dlani, kmalu za tem me je zelo močno stisnilo v prsih in sem hiperventiliral, seveda, prvo sem pomislil na infarkt, ker ga je leto pred tem moj oče doživel. Po pregledu na urgenci, kjer niso ugotovili nič posebnega, opravili so mi EKG, CT glave, pregledan sem bil pri nevrologu in CTA AORTO – CERVIKALNA, kjer so mi samo napisali: Pozna arterijska faza, arterije so slabše opacificirane, kaj naj bi to pomenilo? Vse ostalo je bilo B.P., za tem sem opravil še en kup pregledov, kot je ultrazvok srca, večkrat opravljen EKG, MR celotne hrbtenice (začetna stenoza) in glave, hematolog, gastro (Kronični gastritis, sem tudi jemal Nolpazo, Controloc), ORL, UZ trebuha, slikanje pljuč, razen navedenega v oklepaju, vse B.P. Vendar do danes imam še vedno podobne napade, vsakodnevno me stiska v prsih, mravljinci so vedno po desni strani telesa, občasno po levi strani, bolečine občasno v levi roki in desni, da poudarim, od prvega napada 1.8. enostavno ne morem več trenirati, mi samo poslabša situacijo, po treningu sem močno zadihan in me takoj obda slabost, teči ne morem, kolesariti tudi. Nazadnje, ko sem bil na bazenu, po plavanju nisem mogel priti k sebi dobrih 30 min. Bil sem tudi pri psihiatru, kateri mi je predpisal AD, hodil sem tudi na kognitivne terapije, vendar se mi stanje ni kaj bistveno izboljšalo, po potrebi vzamem Helex, kar mi je tudi psihiater predpisal, jemal sem pa že Lyrico, Kvelux, Cipralex in Asentra, vse, kar mi je to pripomoglo, je želodčne težave. Vsi še vedno nekako moje težave pripisujejo paničnim napadom, vendar mene slabost obdaja od jutra do večera, tudi med spanjem, kakšne dneve imam zelo hude težave zaspati. Službe ne morem več normalno niti opravljati. Kaj bi bilo vaše mnenje na to?

Hvala in lp.

Pozdravljeni,

glede telesnih pregledov in interpretacije zdravstvenih izvidov se obrnite na svojega zdravnika.

Težave, ki jih opisujete so po vsej verjetnosti posledica psihičnih vzrokov, saj ste že opravili temeljit zdravstveni pregled in naj bi bilo z vami telesno večinoma vse bp. Panični napadi, stiskanje v prsih, mravljinci po obrazu, telesne bolečine, slabost, oteženo spanje ipd., se pojavijo, ko na psihičnem nivoju potlačujemo čustva in spomine ter ne razrešimo notranjih konfliktov ali travm.

Psihiatrična zdravila ali kognitivna terapija sta simptomatska zdravljenja, ki naj bi pomagale pri zmanjševanju simptomov, vendar vzrokov za nastanek težav ne razrešijo. Logično je, da notranja napetost, ki povzroča simptome in je posledica nerazrešenih vsebin, ob takem “zdravljenju” ne more kar izginiti. Zato se obstoječi simptomi zgolj začasno umaknejo ali spremenijo v druge simptome. Kar opisujete gre za vegetativno nevrozo. Namreč, opisujete subjektivni občutek nepravilnega delovanja notranjih organov, kljub dejstvu, da klinični testi ne potrjujejo zdravstvene patologije.

Simptomi so seveda moteči, pa vendar vam dajejo znake, da nekaj na psihičnem nivoju ni razrešeno. Vzemite to opozorilo kot darilo. Namreč, če pride še do dolgotrajnejše potlačitve teh vsebin, lahko pride do psihosomatoze, ki se manifestira v dejanskih boleznih. Predlagam vam, da si poiščete pomoč v poglobljeni psihoterapiji (npr. psihoanalitična psihoterapija), kjer boste lahko raziskali ozadje vaših težav in imeli možnost predelati čustvene vsebine.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close