Najdi forum

Nitke in motnjave v očeh (eay floaters)

Pozdravljeni

Star sem 41 let in pet mesecev imam težave z očmi. Namreč v obeh očeh so se mi pojavile motnjave, kot so nitke, gmote grozdov, v levem očesu je posebaj velika gmota motnjav ki spominja na hobotnico da ponazorim obliko. Bil pri treh okulistih na pregledu in razen teh motljav v steklovini ni nasel ničesar, ter so mi povedali da je treba se navaditi s tem ziveti.

Motnjave so sive barve in so cez dan zelo motece. Kamor koli pogledam vidim njih. Življenje je postalo težko. Ne znam živeti z njimi.

Zelo mi je vdarilo na psiho. Postal sem prestrasen in anksiozen ali depresiven se sam ne vem kaj imam. V glavnem življenje se mi je obrnilo na glavo. Od človeka ki je bil humorist, veseljak in optimist, sem zaradi tek motnjav postal razvalina, ki je pristala na bolniski, ker sem v sluzbi dozivel zlom zivcev in panicne napade. Te motnjave mi unicujejo zivljenje, obcutek imam da se moje zivljenje končuje. Nobenega veselja nimam. Locen sem imam dva otroka, za katere se bojim kaj bo z njima, ker sem jaz tako na tleh.

Hodim k psihiatru, ki mi je predpisal trittico 300 mg in pa eglonil 200 mg en krat na dan. Bolj slabo pomaga. Jemljem ze tri mesece.

Probal z terapevti, vendar ni premika.
Zjutraj se komaj vstanem, saj me tesnoba ko se spomnim na moj vid, kot bi gledal skozi akvarij. Komaj vstanem. Izogibam se svetlobe in belih podlag, ker so tam najbolj opazne. Groza me je ko jih moram gledati.

Kaj svetujete da se storim, kajti resnicno me obremenjujejo in moja kvaliteta zivljenja je padla na dno. Na sprehod se ne morem spraviti, ker so mi konstantno pred očmi. Pri delu in v sluzbi me motijo. Dozivljam grozno tesnobo zaradi njih. Ne da se je opisati kako je grozna.

Bojim se da se iz tega ne bom znal izmazati. Kamorkoli grem me spremljajo. Moje misli so od jutra do vecera na teh motnjavah, kako na ne bi bile, ce so pa non stop v viziji, in se tudi sirijo in rastejo.

Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

kolikor vas razumem pripisujete svoje slabo počutje izrecno zaradi motnjav v očeh? Kot jaz vidim, je razumljivo, da so motnjave telesna sprememba, ki je lahko moteča, morda vas je tudi strah? Se pa sprašujem ali gre zgolj za sprožilec vaših simptomov, za temi simptomi pa se lahko skrivajo vaše nerazrešene nezavedne vsebine. Ponavadi je tako pri paničnih napadih, anksioznosti, depresiji ipd.

Ali že kdaj prej (pred motnjavami) občutili kateregakoli od opisanih simptomov? Katerega in kdaj? Probali ste z večimi terapevti? Kako je tam zgledalo in zakaj ste prekinili? Ali ste preverili ali je možno te motnjave odstraniti? Kolikor mi je znano, ali lahko to opravite z lasersko terapijo ali kirurškim posegom?

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni

hvala za vaš prvi odgovor.

Z napadi tesnobe, sem že imet težave, ter ponavadi pride ko so kakšne težave v življenju. Tudi zdravil sem se že prej za to tesnobo. Prekinili smo, ko se je stanje izboljševalo. kar se tiče oči sem vedno bil malo bolj občutljiv, vendar so me te motnjave resnično stisnile v kot. Zdaj ali te motnjave ustvarjajo tesnobo in strah, ali tesnoba naredi da so te motnjave toliko strašljive. Zdaj smo z psihijatrom zamenjali tablete in mi je predpisal Brintellix 5 mg.

Kakor koli ne znam jih sprejeti še manj pa z njimi živeti. Zapiram se v temnejše prostore le stežka grem ven. Sprašujem se kakšno bo moje življenje z njimi, saj se bojim da je lepega življenja zame konec. Kako bom živel in delal s tem.

Z terapevti sem prekinil ker finančno ne prenesem tega, pa tudi ne vem kako bi mi pomagal da sprejmem kar se mi zdaj v življenju dogaja.

Glede lasersko in kirurško odstranjevanje je zelo velik rizik. Vitrektomijo, naj ne bi izvajali zgolj zaradi eh motnjav.

Drugače sem pa zelo občutljiv na zdravstvene težava in vedno pomislim na najhuje.

Upam da obstaja čudežna tableta, ki mi bo pomagala sprejeti to.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

zdaj bolje razumem.

Z medicino kot jo poznamo smo navajeni, da pridemo k zdravniku s težavo in nam večinokrat predpiše zdravilo. Dejansko gre za neke vrste “čudežno tabletko”, ki nam instantno pomaga. Takšen način sicer pripomore pri lajšanju simptomov, vendar pravih vzrokov na tak način skoraj nikoli ne moremo pozdraviti. Pri psiholoških težavah je to še bolj specifično in ni za pričakovati, da se bo psihično stanje dolgoročno izboljšalo zgolj z antidepresivi ali drugi psihofarmaki.

Kot pravite, ste se že zdravili za tesnobo. Simptomatsko gledano se vam je stanje izboljšalo, vendar notranji psihični vzroki za nastanek simptomov pa niso bili “ozdravljeni”. Velikokrat je za takšno lajšanje simptomov značilno, da izginejo, delno ali v celoti, vsaj za nekaj časa, potem pa se zopet pojavijo ali pa se pojavijo drugi simptomi. V vašem primeru bi lahko šlo tudi za to.

Moj pogled je takšen, da bi vam predlagal poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo – npr. psihoanalitično psihoterapijo. Pomembno je, da takšna obravnava traja vsaj enkrat-dvakrat tedensko.

Lep pozdrav,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Psihiatricna zdravila imajo potencial za poskodbe na oceh . Antipsihotiki, anridepresivi : vsi psihofarmaki z antiholinergicnim delovanjem

https://www.reviewofoptometry.com/article/the-minds-eye-ocular-complications-of-psychotropic-medications

New Report

Close