Najdi forum

Danes sem šla natočit bencin, v manjšem kraju, kjer okužb, uradno še ni. V paniki, da se mi kdo ne približa, sem natočila brez rokavic in tudi vtipkala kasneje pin. Trgovina je bila prazna. Čez par minutk sem razkužila roke in jih oprala z milom.
Sedaj me je grozno strah, da sem se okužila, ne morem odmisliti, da sem v paniki pred ljudmi, pozabila vzeti rokavice.
kaj mi svetujete?


Še to: Ne morem si odpustiti, da nisem vzela rokavic. Sicer sem že skoraj preveč skrbna kar se tiče razkuževanja, vedno se razkužim ko pridem iz trgovine, ne dotikam se kljuk, ko pridem domov, si vedno temeljito operem roke. Danes ne morem od strahu niti jesti in mi gre kar na jok.

Pozdravljeni,

kolikor slišim ste si takoj po uporabi roke razkužili in oprali z milom. Torej okužba ni možna.

Ali je to zgolj osamljen primer, ko vas je nečesa strah ali se soočate tudi s kakšnimi drugimi strahovi?

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj
nova
Uredništvo priporoča


V mojem življenju je kar veliko strahov. Še pred tem sem imela strah pred okužbami, strah pred višino, psi, pa še kaj bi se našlo. Ni pa bilo to tako zelo moteče, da bi me hudo obremenjevalo. Sedaj pa je problem, ki ni samo moj. Ko grem v trgovino, z masko, rokavicami in delam po naprej zastavljenem načrtu, cel dan razmišljam samo to. No, še bolj, ko grem spat. Vedno najdem kakšno “cvetko”, da kaj nisem naredila ok in to nenehno premlevam. Naslednji dan se najde nova, pa čeprav se strogo držim pravil. Sicer človek, v paniki, naredi tudi kakšno stvar, ki jo ni splaniral, kot je bila moja prva.

Ne bit tolk panična, to nikakor ne pomaga, imaš koga da ti bo saj rekel sej je dobr?? Če si se umila roke in vse pol verjeten nisi mogla koga okužit

Obstaja razlika med strahom, ki je upravičen in anksioznostjo. Kot vas slišim se vam podobni strahovi pojavljajo že od prej. Anksioznost je zgolj simptom, ki kaže na notranje psihično neravnovesje. To pa nastane zaradi potlačenih spominov in čustev. Če uporabim podobnost z, po domače povedano, ekonom loncem. Če je pokrov zaprt se notri ustvari močan pritisk, skozi pa ,čez zgolj malo odprtino, silovito prehaja vroča para. Ta para predstavlja vaše simptome, vsebina v zaprtem loncu pa so nepredelani in nerazrešeni dogodki iz vašega življenja.

Ne glede na vse, vedno najdete nove situacije na katere se prilepi vaša anksioznost in zato tudi ni za pričakovati, da se bo vaše doživljanje izboljšalo samo od sebe. Tukaj je tudi odgovor davudus-u. Ne glede na to koliko ljudi nas prepričuje, da so naši strahovi neosnovani nam to ne pomaga. Mogoče le začasno ali toliko, da se anksioznost prenese na kakšno drugo situacijo. Tudi to, da bo nekdo rekel, “sej je dobr” žal ne pomaga veliko. Predlagam vam psihoterapevtski proces, kjer boste lahko počasi odprli “lonec”, pogledali kaj je notri in to tudi predelali. Se pravi, gre za čustveno predelavo potlačenih, a pomembnih spominov in čustev, ki vladajo v našem nezavednem in imajo ravno zato tako močan vpliv na naše počutje in simptome.

Vse dobro,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close