Najdi forum

Pozdravljeni,

v zadnjem času (nekje dva do tri mesece) občutim ob stresnih situacijah sila neprijetne občutke; omotica, oteženo dihanje, ne morem zajeti dovolj zraka, napetost v mišicah. Včasih, da se izzovejo našteti simptomi, niti ni potrebna nobena stresna situacija, ampak pridejo kar sami od sebe. Mi lahko prosim svetujete kaj lahko naredim, saj so mi te stvari počasi začele oteževati življenje in vsakodnevne opravke.

Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

ali lahko opišete, če se vam je pred pojavom teh težav dogajalo kaj nenavadnega, presenetljivega? Po vsej verjetnosti gre za simptome, ki kažejo na neke vaše notranje konflikte ali nepredelane travme.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Spoštovani,

ne pred tem se mi ni zgodilo nič presenetljivega, nisem doživel nobene travme, živel sem popolnoma normalno življenje. Je pa res, da sva se s partnerko veliko prepirala (tudi z njeno hčerko, ki jo ima iz prejšnjega zakona) in to je edini stres, ki sem ga imel.

Lep pozdrav,
Jernej

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

ni nujno, ampak večkrat se zgodi, da so kakšni življenjski dogodki sprožilci za simptome. Gre pa za globlje vzroke, ki jih ponavadi nimamo ozaveščene, nam pa povzročajo motečo simptomatiko (kot npr. oteženo dihanje, omotica, težko zajamete zrak, napetost itd.). Zdaj se osredotočate na simptome, vendar verjamem, da ti simptomi izhajajo iz vaše podzavesti in so zgolj opozorilna lučka za drugo problematiko.

Najbolje si boste pomagali z ozaveščanjem vaše podzavesti, kar pomeni tudi prihajanje v stik s svojimi čustvi in spomini. Gre za poglobljeno delo na sebi, ki pa ga velikokrat ne moremo opraviti sami, saj pač imamo svoje slepe pege. Pomoč strokovnjaka -psihoanalitičnega psihoterapevta, vam pomaga pokukati v tiste kotičke, ki trenutno, z nekim razlogom, niso v vašem dosegu.

Drug način bi bil delo s simptomi, vendar vzrokov tako ne boste razrešili, si boste pa lahko zmanjšali simptome (npr. vedenjsko kognitivna terapija, sproščanje, meditacije ipd). Ker pa psihodinamsko vzrok na ta način ni razkrit in razrešen, je nevarnost, da se ti simptomi zopet vrnejo ali pa se pojavijo novi.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni,

hvala za odgovor.

Lep pozdrav,
Jernej

New Report

Close