Najdi forum

Star sem 25 let. Sem v preteklosti popil veliko količino alkohola, tudi marihuano sem kadil (sem študent še). Sem redni kadilec že vrsto let. Menim, da so te droge krive, da imam težave in sem na zdravilih za anksioznost že nekaj let. Končno sem si dal dopovedati, da mi vse to škoduje in da moram živeti bolj zdravo. Jem malo bolj zdravo, treniram v fitnesu večkrat na teden in se malo bolj izogibam “kolegov”, kateri pijejo zelo veliko.
Pogovarjal sem se z veliko ljudmi in so mnenja, da mi tablete škodujejo. Moja presoja: na dolgi rok. Mi pomagajo ampak tako ni dobro. Pred letom sem bil na preiskavah/ ultrazvoka in so videli, da imam malo bolj svetla jetra in tudi povišano stopnjo encimov.
Sedaj ne vem več, kaj storiti, zaupati psihiatrinji, ki pravi da sploh ni problema in da moram jemati še naprej (čeprav se vleče že kar nekaj časa….) ali opustiti zadeve in si res “porihtati v glavi”?
Se zahvaljujem za odgovore, saj me močno skrbi moje zdravje.

Pozdravljeni,

predstavljam si, da ste v preteklosti popili veliko alkohola in kadili marihuano z nekim razlogom. Tako alkohol kot marihuana lahko kratkoročno pomagata pri simptomih anksioznosti in morda ste si ravno s tem lajšali svojo stisko?

Zdravila za anksioznost (anksiolitiki) naj bi pomagali pri zmanjševanju simptomov, ampak vzroke, ki so povzročili anksioznost z jemanjem zdravil ne morete razrešiti. Anksiolitiki naj bi bili kot bergla za določeno obdobje, ko je psihična stiska prevelika. Potem pa je nujno potrebno, da pričnete z delom na sebi, po možnosti pri strokovnjaku psihoterapevtu. Zakaj ne bi sami brskali po sebi in sami predelovali psihične vsebine? Ljudje imamo svoj podzavestni del, katerega razkrivanje in predelava podzavestnih vsebin tudi zmanjšuje simptome (npr. anksioznost, depresija, panični napadi, nerazložljive telesne težave itd.). Težava je v tem, da imamo svoje slepe pege, ki nam onemogočajo napredek v to smer. Zato se ljudje leta ali celo desetletja mučijo s psihičnimi simptomi, vendar neuspešno. Tudi jemanje zdravil je žal večkrat kot obliž na krvavečo rano.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close