Najdi forum

Anksioznost in druge motnje

Pozdravljeni,

že nekaj časa se borim z anksioznimi mislimi in simptomi slednje bolezni.

Stanje se popravlja na bolje, kar se tiče misli. Težava nastopi, ko se začnejo pojavljati fizični simptomi kot so špikanje okoli srca, slabost v grlu oz. težave z želodčno kislino, mrzle roke in noge, tenzijski glavoboli razdražjivo črevesje, itd.

Nekaj časa nazaj sem opravil tudi EKG kateri je bil bp. Prav tako kri in urin. Na zdravniškem sistematskem pregledu so mi odkrili visok pritisk oz. naj bi bil sindrom bele halje saj je bil prvi pritisk izmerjen 180/90 čez dve minuti je pa padel takoj na 160/90.

Naj omenim, da sem star 22 let. Pogosto doživljam panične napade.

Težava je tudi v tem, da ko se pojavijo neki simptomi takoj pomislim na nekaj hudega, nato to odmislim nato se pa pojavi nekaj drugega in tako v krog.

Naj omenim še, da živim v urejenem okolju, normalna družina, redna služba, dosti potovanj, res ni dejavnikov, ki bi lahko bili vzrok za tako počutje.

Prosim za nasvete.

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

opisujete razne simptome, ki bi lahko bili telesnega ali psihičnega vzroka. Glede na to, da ste pri zdravniku že bili in ni našel telesnih okvar, gre verjetno za psihične vzroke. Na to nakazujejo tudi anksiozne misli, panični napadi in po vsej verjetnosti tudi ostali vaši simptomi (špikanje okoli srca, slabost, razdražljivo črevesje, visoki krvni pritisk itd.).

Gre za opozorilne znake, da je v vaši psihi nekaj spregledanega. Če gledate iz tega zornega kota, potem so simptomi naši prijatelji, ki nam nekaj sporočajo. Sicer pravite, da ne vidite dejavnikov, ki bi lahko bili vzrok za vaše počutje in, da živite v urejenem okolju. Ne glede na urejenost trenutnega življenja se lahko pojavijo psihične težave, ki imajo izvor v preteklosti – npr. potlačeni spomini ali čustva. Človeška psiha je sestavljena iz zavestnega in nezavednega dela (podzavesti). Zavestni del je vse tisto do česar imamo dostop, podzavest pa je skrita in nam v tem trenutku nedostopna, vendar ima velik vpliv na naše počutje, hkrati pa lahko pozvroča tudi razne simptome. V podzavesti se shranjujejo vse tiste vsebine, ki jih v preteklosti nismo zmogli drugače predelati in smo jih “pospravili”. Kljub temu, da se jih ne zavedamo pa še vedno močno vplivajo na naše počutje.

Za naše zdravje je pomembno, da razkrivamo te podzavestne dele in s tem osvobajamo breme naše psihe. Poglobljeni psihoterapevtski proces (npr. psihoanalitična psihoterapija) nam pomaga, da pridemo do teh skritih delov, se z njimi soočimo in jih predelamo.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni

Tudi mene nekaj zanima..
Stara sem 24 let in se zadnjih 6 mesecov borim z anksioznostjo in panicnimi napadi. No cist tocno 4 mesece in pou sm jih mela kar pogostokrat.. Antidepresivov nisem zelela, ker sem hotla sama najdt vzrok za napade in jih resit pa mi zal ni uspelo in so se napadi samo stopnjevali in usak napad je bil mocnejsi.. Vsakic sem se bolj tresla, tezko dihala, obcutek kot da bi mi sedel slon na prsih.. Na koncu so se zaceli se krci v misicah.. Sedaj jemljem asentro 50mg in helex 0.25 po potrebi. Morm rect, da mi tableti pomagajo in napadou zadnji mesec in pou nimam vec.. Trenutno sem brezposelna zaradi zdravstvenih tezav (tezav z desnim ocesom. Sem diabetik tipa 1 in me caka se ena operacija eno sem imela pred 2 leti).. Mislim pa da sem nasla problem zakaj se mi ke zacelo to dogajat.. Sama sebe sem skusala usak dan sprijaznit z tem kaj me v prihodnosti caka(slepota)
hotla sem se nekako psihicno pripravljat da kasneje ko bo prislo do tega mi nebi bilo tako tezko ceprav na levo oko lepo vidim.. Ampak ocitno sem si s tem naredila samo skodo.. Sedaj sem tako psihicno zmucena in prestrasena.. Da zacnem panicarit(zelo se ustrasim da je kaj hudo narobe) ko me kaj zaboli sploh kadar gre to za spikanje v prsih ki se prenesejo na ramo tiscanje zbujanje ponoci zaradi nenadne in mocne slabosti.. Ali bi bile lahko to res bolecine psihicnega izvora.. Namrec tudi jaz sem opravila ekg(veckrat) zaradi mocnega tiscanja in je biu bp. Tudi drugace sem vecino casa zdrava le zadnje 3 tedne sem imela vnetje mehurja in bolecone v trebuhu ki jih imam se danes in sem napotena na uz abdomna.. In se ena stvar me zanima ali bi bila lahko tako mocno zaprta da me tudi odvajalo ne odpre tisti dan ko ga popijem vse to res od psihe ali bi bili tudi tableti lahko vzrok za zaprtje in vse te bolecine ki jih cutim.. Ni mi prijetno ker mam res strahove da grem ze sama sebi na ziuce ker vem da pretiravam a trenutno ne morem preko tega.. Trenutno imam to tezavo se vedno v glavi

Hvala za odgovor

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni Sladkorcek,

opisujete razne psihične in telesne simptome, ki imajo svoj vzrok lahko v psihi (anksioznost, panični napadi, zaprtost, bolečine v trebuhu, slabosti, vnetje mehurja,..). V vsakem primeru je dobro, da pri zdravniku opravite vse preiskave, da odpravite sum na telesne vzroke. Hkrati pa bi bilo smiselno, da pričnete s psihoterapijo. Namreč, anksioznost in panični napadi ter potencialno tudi drugi simptomi, so zgolj indikator, da gre za intrapsihične težave, ki ponavadi ležijo v podzavesti, dostop do njih pa je otežen. Vsak človek ima seveda svoje slepe pege, skozi katere ne more videti brez pomoči drugega. Zato je smiselno, da s pomočjo tretje osebe (psihoterapevta) pričnete z brskanjem po sebi in razreševanjem svojih notranjih stisk.

Glede na to, da so se vam težave pričele pred 6 meseci, kaj se je takrat dogajalo?

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Zdravnica mi je opravila krvne teste in tudi urin oboje bp. Oz ob vnetju sem imela odstopanja ampak minimalna tudi ekg je biu okej. Mogoce se je vse zacelo podzavestno tezave z ocmi,hcerka se je v septembru lani opekla.. Sama sebi sem hotla dobro ko sem se malo psihicno pripravljala na to kaj bo z ocmi da bi mi bilo kasneje lazje pa sem si zgleda naredila samo skodo. Psihiater v nasem kraju pa je bolj tako tako. Prvic sem sla h njemu izprasal me je zakaj se je to zacelo dogajati.. Sem mu povedala enako kot vam.. In tudi da opazam ta zbadanja itd. Ce bi to lahko bilo psihicnega izvora glede na to da so izvidi okej. Pa mi ke odgovoriu da ne in tudi da bi stranski ucinki asenzre ze mogli popustit. Stranskih ucinkov nimam vec ko sem jih imela je bila to le slabost. In p opazam da odkar jemljem te tablete grem se bolj redko na blato kot pred tem preden sem jih zacel jemati. Nisem bila zadovoljna z njim ker sem bila pri njemu 10min. Mislim pa da bi mi pomagal pogovor z psihologom se mi zdi da si vzamejo malo vec casa in ti res prisluhnejo. Taksno izkusnjo mam iz pred nekaj let ko sem bila se v osnovni soli ker sem bila tudi zelo depresivna ampak takrat sem res 2 leti hodila psijologinji prvo leto usak mesec drugo leto na 3 in mi je uspelo se resit tega. Zdaj pa je spet prislo zgleda vse za mano le da sedaj nimam crnih misli kot takrat in se ne samounicujem kot takrat.. Neznam pa vec odkar imam te tezave pogledati na stvari iz pozitivne strani in mislit pozitivno. Sama negativa.. Zato me zanima ali se h psihologu samo narocim ali potrebujem kaksno napotnico osebnega zdravnika

Pozdravljeni,

lahko se naročite brez napotnice, vendar boste potem morali plačati sami. Malo si po spletu preberite kakšne so razlike med psihoterapevti, psihologi in psihiatri, saj ima vsak od njih svoj način dela in svoj domet.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close