Najdi forum

Pozdravljeni, sem dijakinja 4. letnika gimnazije. V preteklosti sem imela precej tezav z anksioznostjo, jemala sm celo antidepresive, sedaj pa jih ze eno leto ne. Pojavlja pa se mi zadnje case tezava. Ko se ulezem v posteljo tudi 4-5ur ne morem zaspati, na koncu spim le 3 do 4 ure na noč. Čez dan sem izčrpana in brezvoljna, zvečer pa se v paniki ulezem v posteljo saj me skrbi da ne bom spala in posledicno zbolela (se pravi stvar napihujem dokler ne dobim panicnega napada). Kaj bi lahko storila za normalen spanec? Poskusila sem ze bachove kapljice za pomiritev, pa nic ne zaleže. Hvala za pomoč

Pozdravljena,

imela sem sama podobne težave s spancem, anksioznostjo in depresijo, na hitro povedano meni je pomagalo zdravilo antipsihotik Kventiax, da sem se lahko pred spanjem umirila in zaspala. Sama na svoji lastni koži sem sprobala, veliko zdravil in lahko povem, da pri tesnobi antidepresiv pomaga zelo malo ter potrebno je njegove učinke ojačati še s antipsihotikom, ki prav tako, kot antidepresiv na daljše obdobje ne povzroča odvisnosti tako kot jo anksiolitike (npr. Helex).

Drži se in zahtevaj od zdravnikov, da te zdravijo, in ti predpišejo kaj za spanec (na daljši rok je to antipsihotik) in izogibaj se različnim Helexom, ki ga lahko jemlješ samo 3 tedne potem pa že postajaš odvisen.
Ker do psihiatra priti takoj je kar težka naloga, hitro pojdi po pomoč v 24 ur dežurno ambulanto Enoto za krizne intervencije (EKI), dežurna služba izven rednega delovnega časa, Grablovičeva 44b (Center za mentalno zdravje, tel. 01/5874 900). In tam zahtevaj, prosi da ti predpišejo za spanec.

Sama sem po zdravljenju z antidepresivom+antipsihotikom popolnoma ozdravela v enem letu, pri tem sem podobno kot ti trpela 5 let, potem sem pa zamenjala slabega psihiatra, nakar mi je novi relativno hitro v primerjavi s prejšnjim pomagal!
Drži se, ozdravela boš! Zahteva pomoč in vztrajaj da ti pomagajo!

Pozdravljeni,

ti različni simptomi, ki ste jih imeli v preteklosti in jih imate tudi zdaj so kot rdeča lučka na nadzorni plošči. Opozarjajo, da se nekaj skriva v vas, kar je potrebno nagovoriti in razrešiti. Zares ne gre za nič groznega – za pozabljene spomine in čustva, seveda pa vpliva tudi trenutna situacija. Pomembno je, da se v primernem okolju, po možnosti s strokovno pomočjo, poglobite vase. Predlagam vam, da si poiščete poglobljeno psihoterapevtsko pomoč (npr. psihoanalitična psihoterapija). Zdravila naj bi pomagal pri zmanjševanju simptomov, ampak vzrokov za nastanek simptomov pa ne morejo pozdraviti. Ponavadi večja notranja napetost povzroči še bolj intenzivne simptome ali pa ustvari nove. Pomembno je, da najdete pot do temeljitega izboljšanja in razni dodatki k prehrani ali psihofarmaki (npr. antidepresivi) tega ne bodo storili.

Značilnost paničnih napadov je tudi napačna interpretacija simptomov, ki vodijo v panični napad. Vam priporočam psihoterapevtsko pomoč, seveda pa lahko tudi tu napišete kaj več – s čim se soočate, kaj doživljate ipd. Naj vas ne skrbi, običajno se v psihoterapevtski obravnavi takšni simptomi tudi hitro umaknejo ali vsaj zmanjšajo.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close