Najdi forum

Pozdravljeni,
Ze dolgo, verjetno ze od najstniskih let, se spopadam z napadi slabega razpolozenja. Veckrat sem pomislila tudi na to, da sem morda depresivna, vendar se mi nikoli ni zdelo, da je tako hudo.
V zadnjih letih pa so obdobja slabe volje vse daljsa in padci vse hujsi. Letos sem se prvic resno ustrasila, da se tokrat morda sploh ne bom izvlekla oz tudi ce se bom, je verjetnost hitrega ponovnega padca vse vecja.
Zdi se mi, da cedalje tezje najdem pozitivne stvari v zivljenju, iz tira me vrzejo najmanjse malenkosti, crne misli in jok so del mojega vsakdana. Iscem samoto, zapiram se pred prijatelji. Mislim da se je nakopicilo nezadovoljstvo na vecini podrocij v mojem zivljenju.
Rada bi poiskala pomoc. Zanima me, kdo je sploh pravi naslov. Psihiater ali psihoterapevt? Mogoce kdo tretji? Kaksne so sploh razlike? Mi lahko predlagate kaksno konkretno ime? Za vsak nasvet bom hvalezna.
Pina

Pina, pozdravljeni,

težave, ki jih opisujete so posledica nerazrešenih notranjih konfliktov ali travm. Ponavadi gre za neozaveščena čustva in spomine. Za pomoč pri ozaveščanju in razreševanju vam bo pomagal strokovnjak psihoterapevt. Gre za strokovni pogovor, kjer vam psihoterapevt pomaga na vaši poti. Obstaja več vrst psihoterapij, priporočam pa vam globinsko obliko psihoterapije (npr. psihoanalitična psihoterapija), ki je dolgotrajnejša, a bolj temeljita od psihoterapij, ki se ukvarjajo zgolj z obvladovanjem simptomov. Lahko pričakujete redno tedensko obravnavo, vsaj enkrat tedensko po eno uro. Glede na to, da se že dolgo soočate s takšnimi težavami je smiselno, da si poiščete takšno strokovno pomoč.

Kot omenjate, je druga možnost psihiater, ki predpisuje zdravila za lajšanje simptomov. To pot vam ne priporočam, razen če bi šlo za akutno intenzivno stisko, samomorilnost, blodnje ipd. Težava je v tem, da se z jemanjem zdravil lahko zmanjšajo simptomi, vendar težave zaradi kateri se slabo počutite še vedno ostajajo. Zato jemanje psihofarmakoloških zdravil velikokrat ne prinese dobrih rezultatov, so pa seveda nepogrešljivi v zgoraj opisanih primerih, ko gre za stabilizacijo.

Če rabite nasvet kam po pomoč mi lahko pišete na [email protected], sporočite iz katerega kraja ste in vam bom poizkušal najti kakšen kontakt.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close