Najdi forum

Kronična nespečnost, ankciozna motnja

Hm sicer še sam ne vem kaj je točno namen mojega pisanja tukaj gor. Mogoče bi rad slišal kako zgodbo o uspešnem zdravljenju nespečnosti, depresije in ankciozne motnje. Sam se ukvarjam z slabim spanjem že cca 10 let. Stanje se slabša. Brez kventiaxa sploh ne zaspim pa še to ni nujno. Sicer mi je ena psiatrinja diagnosticirala generalizirano ankciozno motnjo spet druga je ni. Sam bi rekel da nekaj sigurno ne štima če se sredi noči zbudiš z ultra tesnobnim občutkom in to čisto brez razloga. Skrata te občutke tesnobe sem spravil pod kontrolo ampak je pa zelo težko funcionirat če dva dni zapored ne spiš. Uglavnem zanimivo pri vseh teh zgodbah je da še nisem naletel na nekoga, ki bi resnično ozdravel in funcioniral brez zdravil. Ali ima kdo mogoče kakšno pozitivno zgodbo na zalogi :). Pa lepo se mejte.

Pozdravljeni,

jo imam jaz :). Če se lotevate “zdravljenja” nespečnosti, anksioznosti, depresije boste zgolj delali na simptomih, ki pa so posledica prave “bolezni”. V narekovajih uporabljam zato, ker po mojem ne gre za bolezen, ampak za notranje stanje, ki povzroča razne simptome. Zato se mi tudi ne zdi pomembno ali ste dobili diagnozo anksiozne motnje ali ne. Pomembno je dejstvo, da imate težave in skušate ublažiti svojo stisko.

“Zdravljenje” s psihofarmaki ni zdravljenje, ampak poizkus blažitve simptomov. Zato na ta način ne moremo nikoli ozdraveti, saj se ne lotimo težav pri vzrokih, ampak blažimo posledice. Vaša tesnoba, depresija, nespečnost itd. vam sporočajo, da nekaj ni v redu. Namesto, da bi jim sledili in prišli do njihovih vzrokov, skušate svoje čutenje spraviti pod kontrolo in jemati psihofarmake, da vam ublažijo te občutke tesnobe, depresije, anksioznosti. Na ta način se psihologični vzroki vaših težav ne morejo razrešiti.

Za razrešitev je potrebno temeljito brskanje po sebi, po nezavednem, zatrtih čustvih in potlačenih spominih. Za takšno pot včasih potrebujemo tudi psihoterapevtsko pomoč. Če se soočate s takšnimi težavami že 10 let, je skrajni čas, da nekaj spremenite. Navsezadnje je nesmiselno, da bi tako trpeli še naprej. Naj vas opogumim in povrnem upanje s tem, da sem v svoji praksi videl veliko ljudi s podobnimi težavami, ki so po poglobljenem psihoterapevtskem procesu zaživeli bolj kakovostno. Seveda pa je takšna pot tudi zahtevna in včasih težka.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close