Najdi forum

Aneksijoznost, panicna motnja ali kaj drugega?!

Pozdravljeni,

Priblizno dve letni nazaj, so se mi zaceli zelo pogosto dogajati panicni napadi, ter neka konstantna utesnjenost. Nekako sem si pomagal sam oziroma zelel to urediti brez antidepresivov in recimo sa mi je uspelo. Panicni napadi so izginili, od takrat se pocutim veliko boljse neka zivcnost, in “rahla” aneksijoznost pa se obcasno pojavlja (v obliki nesigurnosti, zaskrbljenosti, napetosti v misicah, obcutek vrtenja, slabosti) priblizno okoli prvih panicnih napadov, pa se je pojavil siptom ki mi se dvi leti kasneje ne da miru. Obcutek da ne dobim dobolj zraku, veckrat imam potrebo po globokem vdihu in velikokrat nemorem vdihniti dokonca oziroma imam obuctek da me nekaj zablokira med vdihom in ne uspem zajeti dovol zraku oziroma napolniti pljuc do konca. Takrat je zdravnica glede na moje boljse pocutje in pordelost grla posumila na zelodec in mi predpisala zaviralce zelodence kisline ki sem jih redno pil. Ker tezavam z dihanjem ni bilo konca, sem letos opravil tudi gastroskopijo ki je bila naceloma bp razen malo prevec izlocanja kisline ampak nic posebnega, ter se pregled pri pulmologu (slikanje pljuc, astma, alergije) tudi brez posebnosti oz vse ok. Zaviralce kisline pijem ze dobri dve leti a ni pomoci. Bolecin v zelodcu ali kaj podobnega nimam, bruham ne, kri v blatu ni prisotna, pljuca pa po dveh slikanjih tudi naj bi bila bp. Zdaj zdravnica meni da so izkljucili vse stvari kar se tice fizicneva zdravja in da je lahko vzrok za moje tezave z dihanjem le se psiha. Kot sem omenil panicnih napadov nimam ze dobro leto, naceloma se pocutim ok je pa res kot se omenil da me velikokrat skrbi da nisem kaj resnejse bolan, strah me je da so slucajno kaj spregledali in tudi drugace se mi zgodi (npr na potovanjih) da me grabi panika, skrbi ipd. Velikokrat cutim napetost v misicah seveda najpogosteje pa obuctek po globokem vdihu, tiscanje na prsih ali v trebuhu/zelodcu. Bil sem mnenja da nisem vec aneksijozen oziroma da nimam vec panicne motnje ampak moj osebni zdravnik misli da nam ostanee se to kot razlog tezkega dihanja. Cez dva meseca imam pregled pri psihologu. Ker pa je do takrat se nekaj casa, me zanima vase mnenje. Je torej mozno da mi taksne preglavice z dihanjem povzroca aneksijoznost, psiha ali je vseeno lahko kaksna resna bolezen. Je mozno da panicni napadi in ostali siptomi izvenijo, da se oseba pocuti bolje ampak se se vseeno tesnoba kaze na taksen nacin (torej skozi obucutek “tezkega dihanja”. Naj omenim da veliko berem o teh zadevah, na taksen nacim sem se tudi “resil” panicnih napadov… ampak bi se vseeno potrboval mnenje strokovnjaka. Zelim si le, da bi normalno zadihal oziroma se “resil” tezav z dihanjem in normalno zazivel. Trudim se tudi cim vec sproscati, prav tako zacenjam ukljucevati sport v svoj vsakdan. Najlepse se zahvaljujem za odgovor in upam
Da je moj spis dokaj razumljiv.
Lp

Pozdravljeni,

opisujete razne simptome, ki imajo verjetno psihične vzroke. Gre za dokaj tipične simptome – panični napadi, anksioznost, napetost, oteženo dihanje, itd. Seveda je tudi pomembno, da ste opravili preglede, ki jih svetuje osebni zdravnik. Tako ste v veliki verjetnosti izključili kakšne druge vzroke.

Simptomi so se vam pričeli približno dve leti nazaj. Kaj se je takrat dogajalo v vašem življenju? Namreč, simptomi, ki imajo vzroke v psihi, so pokazatelj, da v našem življenju nekaj ni v ravnovesju. Velikokrat se tega niti ne zavedamo, občutimo pa moteče simptome. Šport in sproščanje lahko pomaga, vendar vseeno priporočam, da se vključite v poglobljeno psihoterapijo. Na ta način boste lahko lažje prepoznali in razrešili vzroke, ki vam sprožajo simptome.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close