Najdi forum

Socialna fobija in strah pred ženskami!!

Pozdravljeni!

star sem 30 let in imam probleme s socialno anksioznostjo. Imam jo že odkar pomnim in ne vem točno zakaj jo imam. Že od nekdaj se težko socializiram
in sem zaprt vase, težko se odprem nekomu in ni važno ali je bližnji prijatelj, sorodnik ali neznanec. Vsakič ko se hočem nekomu izpovedat, dobim cmok v grlu in napetost v telesu in ne morem izustiti besede. S časom in izpostavljanjem se je stvar malo izboljšala, da lahko kolikor toliko normalno funkcioniram in komuniciram z ljudmi in imam sedaj celo nekaj prijateljev a tudi njim ne upam povedati o svojih težavah, ker se bojim, da se jim bom zdel čuden in bojo s časoma prekinili stike z mano ali pa da me ne bojo razumeli.

Še veliko večji problem pa imam pri puncah. V njihovi družbi je anksioznost še veliko hujša, če posebej če vem, da sem kateri všeč ali če bi hotel katero “zapecat”. Tu in tam sem se že dobival z nekaj puncami, le z eno sem bil dlje časa, leto in pol. Pa še to je bilo zelo površinsko, zaradi mojega strahu ki ni izginil in dobivala sva se bolj po redko, saj sem imel vsakič strah jo povabit nekam, ker me je skrbelo da bo zmanjkalo tem za pogovor itd. Vsakič ko se dobim s kakšno punco sem zelo nervozen, kar drhtim, ure minevajo kot dnevi in komaj čakam, da je konec, da se lahko sprostim. Ko je prišlo do spolnih odnosov, sem imel ali težave z erekcijo ali bil cel trd in lesen z mrzlimi rokami ali pa nisem mogel doživeti orgazma. Če sem uporabljal kondom praktično nikoli nisem mogel doživeti orgazma. Problem je še posebej, ker ženske začutijo to mojo nervozo in tudi jaz ne uživam v seksu in mi tudi ni preveč do tega, ker že vem kaj bo. Sedaj že kar kake 3 leta nisem imel pravega spolnega odnosa, v tem času sem imel sicer dve priliki a se je obakrat klavrno končalo, še preden se je začelo zaradi omenjenih problemov.. :/ Poleg vsega tega pa je še problem da ne morem spat skupaj s punco v postelji, enostavno če leži zraven mene in se me še oklepa, ne morem zaspat nikakor, ker mi razbija srce in sem cel napet. Tudi če sem s katero dogovorjen za zmenek, že par dni prej ne morem spat, ker si delam v glavi vse mogoče scenarije in preživljam pravi pekel.

V glavnem težave imam pri puncah, ker one hočejo samozavestne moške, jaz pa se še seksa bojim in sem preveč “cagav”. Ne vem kako naj se rešim te težave in spoznam tako punco, ki bi me razumela in mi pomagala iti čez to. Ponavadi, ko se kaj zalomi se zelo čudijo in me gledajo kot da sem z marsa, enkrat me je ena vprašala če se jo bojim… Jaz pa si potem zmeraj izmišljujem neke izgovore in ne morem povedat resnice… in potem se še cel teden žrem zaradi tega in doživljam stres in depresijo.
Prosim vas za kakšne nasvete ali je možno to premagati? V življenju še nisem nikoli bil pri psihiatru in jemal kakšnih antidepresivov in jih tudi raje ne bi, ker vem da imajo neprijetne stranske učinke, poleg tega pa imaš to še za vedno potem v zdravstveni kartoteki.
Ali obstajajo kakšne skupine s tako motnjo, kjer bi lahko spoznal kakšne ljudi s katerimi bi se lahko pogovarjal o tem? Poleg vsega tega imam probleme tudi na ostalih področjih, ne vem kaj si zares želim počet v življenju, trenutno sem tudi brezposelen in živim pri starših, kar še dodatno zbija mojo samozavest.

Živjo,

vidim da ti ni še nihče odpisal. Tudi jaz imam socialno fobijo, zato te čisto razumem. Jaz praktično nimam še nič izkušenj z nasprotnim spolom, pa sem stara že 23..

Mogoče bi najprej obiskal psihologa? Vsaj enkrat, pa da vidiš če ti ustreza. Tudi jaz se izogibam psihiatra, čeprav včasih resno premišljujem da bi šla na zdravila. Ampak zaradi stranskih učinkov ne grem. KVT terapija baje res pomaga, samo je žal plačljiva..

V Ljubljani je drugače na vsakih 14 dni skupina za samopomoč, če ti kaj pomaga: http://www.nebojse.si/Forum/index.php/topic,22167.0.html

Da bi bila prav skupina za socialno fobijo, pa je ni. Bi bilo pa super, ja. Lahko mi komot pišeš, z veseljem poslušam čeprav sem nekoliko mlajša 🙂

Pozdravljeni,

se opravičujem za pozen odgovor. Namreč, vaše sporočilo sem spregledal.

Omenjate težave v medosebnih odnosih, ki se vam odražajo na večih področjih v vašem življenju. Razlog zakaj do tega prihaja je večplasten in za vsakega posameznika drugačen. Priporočam vam poglobljeno vrsto psihoterapije (npr. psihoanalitična psihoterapija), ki se ne ukvarja s simptomi, ampak z vzroki za nastanek simptomov oz. težav. Verjamem, da vam bo psihoterapevtu, glede na vaše težave, težko govoriti o sebi, vendar je to ustrezen način kako boste svoje strahove premagovali v varnem okolju in tudi spoznavali, prepoznavali in razreševali vzroke, ki vam povzročajo simptome socialne anksioznosti. Zdravila vam na tej točki ne bi svetoval, razen če ne bi šlo drugače.

Omenjate, da bi obiskovali skupine za samopomoč – kako bi se počutili v takšni skupini? V vsakem primeru vam svetujem, da si, če je to možno, sprva najdete pomoč pri strokovnjaku – psihoterapevtu v individualni poglobljeni obravnavi.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj
nova
Uredništvo priporoča

Še en s podobnimi težavami (sicer malo mlajši). Ne vem, pa kako lahko komu na tem forumu pišem na zasebno?

Pozdravljeni,

lahko mi pišete na [email protected].

Lep pozdrav,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

V LJ skupina za socialno fobijo zdaj obstaja, ampak si verjetno že rešila, če ne pa piši.

New Report

Close