Najdi forum

Zdravo, imam probleme z motnjami razpoloženja(vsaj tako predvidevam) že kar nekaj časa, vendar tega nisem prej ugotovila, saj še sama nisem razumela svojega počutja. Stara sem 17 let in imam anksiozno ter depresivno motnjo, to diagnozo so mi postavili, ko sem bila na psihijatriji zaradi poskusa samomora. Prej sem bila na antidepresivih, sedaj pa že pol leta ne jemlem nobenih tablet. Zadnje čase pa sem začela opažat, da se mi zelo redno drastično menjuje razpoloženje, včasih tudi večkrat v enem dnevu. Najprej sem čisto okej, se obnašam normalno, prijazno, sem vesela itd… že čes par ur pa se počutim slabo, žalostno, razmišljam samo o tem kako bo vedno nekaj šlo narobe. Posledično v teh “depresivnih” fazah postanem tudi tečna, ter nesramna in zdirčna do drugih, kar pa zadnje čase zelo škoduje mojim odnosom z bljižnimi predvsem pa z fantom saj z njim preživim največ časa in običajno on “nastrada”. Zaradi tega mojega menjavanja razpoloženja se je med nama zagnetlo veliko prepirov, saj ga eno minuto odrivam vstran, se do njega obnašam nesramno ali ga celo ignoriram potem spet drugič pa sem vesela, ga poljubljam, crkljam itd… Problem je v tem, da ko sem v tisti fazi ko sem bolj depresivna/jezna tega mojega obnašanja ne opazim, ne opazim da se obnašam narobe, da sem nesramna brez razloga in potem je to vse skupaj še toliko slabše ko me kdo vpraša kaj je narobe in odgovorim z nevem saj dobesedno nevem kaj se dogaja in tega nemorem drugače razložit. Sedaj ko sem par dni preživela sama sem nekoliko bolj začela razmišljati, o tem kar se dogaja. Seveda se mi to menjavanje razpoloženj dogaja že par let, vendar so zadni mesec spremembe zelo drastične in slabo vplivajo na moje odnose. Se opravičujem, če je to bilo napisano malenkost zmedeno in slovnično nepravilno napisano. Vesela bom kakršnega koli predloga, kaj naj glede tega storim. Hvala, lep dan še naprej.

Pozdravljeni,

takšno razpoloženje je znak, da se očitno ne počutite dobro in bi bilo dobro, da bi kaj storili v smer razreševanja. Pravite, da ste bili na psihiatriji zaradi poizkusa samomora – kdaj je bilo to in kaj se je takrat dogajalo? Si predstavljam, da ste bili v veliki stiski?

Menjavanje razpoloženja lahko naredi odnose bolj burne in ponavadi so ravno bližnji družinski in partnerski odnosi tisti v katerih se intenzivnost najbolj poveča. Obstajajo razlogi in vzroki zakaj se tako počutite ter tako doživljate, vendar ni nujno, da jih imate ozaveščene. Naša podzavest izjemno vpliva na naše počutje in dokler (vsaj del) podzavesti ne ozavestimo in te vsebine ne predelamo, se naše počutje ne bo trajno izboljšalo. Za to predlagam psihoterapijo.

Pred pol leta ste prenehali z antidepresivi – ali ste to storili po navodilih zdravnika? Takšna zdravila lahko pomagajo pri stabiliziranju počutja, vendar je pomembno, da tudi intenzivno začnemo delati na sebi. Antidepresivi lahko pomagajo pri zmanjšanju simptomov, vendar vzrokov za nastanek simptomov pa ne morejo odpraviti. Lahko pa to storite vi s poglobljeno osebno izkušnjo in s pomočjo strokovnjaka psihoterapevta/tko

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close