Najdi forum

Star sem 37 let. V razmerju, brez otrok. imam dobro zaposlitev, nadpovprečno plačo, delam sezonsko in imam na leto tudi po 3 ali 4 mesece prostih dni. Lansko leto jeseni so se mi začeli pojavljati občutki tesnobe, čutim predvsem v področju želodca nekakšen krč. pojavljajo se mi periodično enkrat do dvakrat na mesec. tak dan bi najraje preživel v postelji, iz sebe ne spravim popolnoma nič. zdaj se mi pojavljajo takšne epizode vse pogosteje. mislim, da imam tudi probleme z alkoholom in opojnimi substancami. ne znam zmerno piti in če grem na pivo jih spijem veliko, mnogokrat preveč, takrat so zraven še opojne substance itd(dipsomanija). potem pa lahko tudi teden nič. zadnje čase sicer to počnem nekoliko pogosteje.
od pojava tesnobnih občutkov sem zanemaril tudi šport. vse življenje sem aktiven športnik, zadnje par mesecev sem pa totalno nazadoval. izgubljam tudi motivacijo, voljo in konec koncev tudi smisel. ne vem kaj se z mano dogaja, ampak občutek mam da izgubljam kontrolo nad mojim življenjem. bil sem na pogovoru pri svetovalki ampak ni bilo nekega stika. vem da imam slabo samopodobo, v družbi sem velikokrat v krču, ne zaradi sramu ampak predvsem predvidljivosti sogovornikov, vsi se mi zdijo generični. še preden odprejo usta že vem kaj bodo govorili in velikokrat imam prav. vsi ujeti v ponavljajoče se družbene vzorce in igranje vlog ob katerih se mi preprosto gabi oz. se mi pojavijo močni občutki tesnobe. počutim se vse bolj odtujenega od družbe, preprosto izgubljam stik. ne razumem več. želim se rešiti teh misli, želim postati eden od mnogih, nekdo, ki bo z lahkoto sodeloval v plehkih pogovorih, se smejal neumnostim in se družil. vsakič se trudim, želim prisluhniti, vendar ne (z)morem! to je tudi eden od vzrokov, zakaj v družbi velikokrat pijem. pri pijači in drogah imam občutek, da me poenostavijo, tok misli se upočasni, manj razmišljam in sem zelo družaben. problem je edino, da takšno življenje vodi v neizogiben propad. vesel bi bil kakšnega nasveta ali usmeritve.

hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

kar opisujete so simptomi, ki se verjetno pojavljajo zaradi nekaterih vaših podzavestnih vsebin. Torej, vsebin, ki se jih vsaj v nekih delih niti ne zavedate, povzročajo pa vam razne težave, ki jih tudi opisujete. Na te simptome lahko gledate z vidika, da imajo svojo sporočilno vrednost. V smislu, da vas opozarjajo ne nekatere vaše nerazrešene vsebine – notranje konflikte ali travme, ki niso nujno ozaveščene. Tudi v primeru, ko se v družbi z ljudmi ne počutite dobro, ko se počutite odtujeni od družbe itd. – v vsem tem gre lahko za isti vzrok. To pomeni, da lahko vi sami veliko naredite tudi za boljše počutje v družbi z drugimi ljudmi. Ravno strokovnjak – psihoterapevt naj bi vam pomagal te vsebine najti in čustveno predelati, posledično pa se zmanjšajo ali popolnoma izginejo tudi moteči simptomi oz. se na dolgi rok tudi izboljša splošno počutje (sprejemanje življenja, uživanje, čustvovanje itd.).

Vzemite trenutne težave kot priložnost in motivacijo, da boste začeli bolj intenzivno delati na sebi. Sami izpostavljate problematiko počutja, težav z alkoholom, zmanjšanje motivacije za šport, tesnobe itd. Te težave so kot rdeča lučka, ki utripa na avtomobilski nadzorni plošči, za odpravo vzroka pa je potrebno podrobno pregledati notranjost. Priporočam vam, da poizkusite s poglobljeno vrsto psihoterapevtskega procesa (psihodinamska oblika psihoterapije – npr. psihoanalitična psihoterapija, z rednimi obiski vsaj ena ura na teden), kjer boste lahko poglobljeno brskali po sebi in tudi razreševali svoje težave. Namreč, tudi če imata dva človeka iste simptome, so lahko vzroki popolnoma drugačni. V vsem tem je pomembno, da sami pri sebi pridete do spoznanj in razrešitev, strokovnjak – psihoterapevt pa vam je pri tem v oporo in pomoč.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close