Najdi forum

Spoštovani,
Kot sem že uvodoma napisala sem dobesedno ujeta v emetofobiji. Vsak dan imam strah pred bruhanjem, jem komaj kaj, saj me je strah da bom bruhala po hrani in mi bo slabo. Že dlje časa hodim k psihologinji vendar vzroka nisva odkrile niti mi ne da konkretnih vaj, da bi delala. Polek vsega tega pa imam se grozno anksionost, rahlo depresijo in velikokrat me boli ali zelodec ali glava po par dni skupaj. Vem da bi mogla napisati kaj vec, vendar me zanima ali mi lahko poveste kaj lahko sama naredim glede tega. Do zdaj sem uspela samo parkrat res po malo pojeti tistega česa drugače ne in mi je bilo takoj slabo, sem se tresla, dobila nek paničen napad, ki traja nekaj ur po zaužitju hrane. Preprosto ne upam, ker imam dejansko samo v glavi kaj pa če mi bo slabo. Nekaj časa nazaj sem pa pri kosilu spontano vzela nekaj in ker smo bli v pogovoru nisem niti razmišljala kaj jem, šele drug dan sem se zavedla da mi ni blo slabo ker sem pozabila.
Sem v težki situaciji ki me na vse načine omejuje, stara sem 31 let, strah traja od otroštva, hrano pa sem opuščala v zadnjih 5 letih.
Hvala vam za odgovor.
A.

Pozdravljeni,

vzroki za emetofobijo so različni in kot pravite vas spremljajo tudi drugi simptomi (anksioznost, depresija, bolečine v želodcu in glavi,..). Zavestno si je težko razložiti kakšni so vzroki za takšne težave oz. simptome, saj v večini primerov izhajajo simptomi iz nezavednega. V takih primerih lahko pomaga brskanje po sebi – poglobljena oblika psihoterapije (npr. psihoanaliza), kjer se redno (vsaj enkrat tedensko) srečujete s psihoterapevtom in govorite o sebi.

Sčasoma se razrešujejo tudi notranje vsebine, ki so trenutno še v nezavednem, kasneje v procesu pa počasi prihajajo na dan, v našo zavest. Po mojih izkušnjah se pacientom v takšnem procesu v večini primerov simptomatika sčasoma zmanjša oz. tudi popolnoma izgine. Druga možnost je tudi z vedenjsko-kognitivno terapijo, kjer se ne poglabljate v svojo psiho, ampak se naučite vaj za obvladovanje emetofobije ali drugih simptomov.

Vaše težave trajajo že dolgo in verjamem, da vam je s tem težko, hkrati pa se vam simptomi slabšajo. Glede na to, da imate možnosti za pomoč, bi bilo nesmiselno, da trpite?

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Ker mi ni pokazalo prej odgovora, vam pišem zdaj.
Hvala vam za to napisano, moram povedati, da se na vse načine tudi sama trudim, da bi se stanje vsaj malo spremenilo. Začela sem postopoma voziti po AC, prej sem se bala da mi bo slabo, pa tudi “prisiljena sem”, da grem letos na morje in da bom mogla zdržati vožnjo.
Prav tako moja psihologinja odhaja na drug konec Slo in moram pouskati novega psihologa, ter začeti v bistvu iz nič. Ker sem iz štajerskega konca, mi lahko priporočate koga? Mogoče vsaj seznam psihologov? Žal mi je lj predaleč, da bi se vsak teden vozla. Hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

predlagam, da si sami prebrskate in najdete ustrezno pomoč. V primeru, da boste imeli težave pri iskanju, me lahko tudi kontaktirate in vam pošljem kakšen kontakt od kolegov na štajerskem koncu. Poglejte si tudi kakšna je razlika med psihologinjo, ki opravlja psihološko svetovanje in psihoterapevtko, ki opravlja psihoterapijo. Namreč, gre za razlike pri obravnavi in strokovni podkovanosti.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close