Najdi forum

Huda Tesnoba sredi večera!

Včeraj zvečer sem v prvič v življenju doživela hudo tesnobo in strah. Prišla sem iz službe in cez nekaj ur me je v glavi kliniklo da sem tam nekaj pozabila narediti oz zakleniti za seboj, nism hotela iti spat saj sem mislila da sem pustila vrata odklenjena tam kjer delam in da moram iti sredi noči in pogledati ker sem jaz odgovorna. Nič nisem spala do 2 zjutri ko je bila ura 5.50 sem vstala in sem se šla prepričat in vse je bilo v redu čeprav nevem zakaj sem to naredila zjutraj če bi bila odprta celo noč zakaj nism šla takrat? Zato ker me je vmes še občutek pravil da vse v redu samo skrbi me preveč in 100x v glavi sem šla skoz vse kar sem na koncu naredila in sem bila 1000% prepričana da je vse v redu ampak strah mi mi dal miru in sem skoraj znorela komaj sem čakala da bo dan, zjutraj nisem hotela najprej iti ker se mi zdelo brezveze vendar nisem hotela tako pustiti če bi potem sodelavka prišla zjutri delat in vidi da so bila odprta in bi me nardla ali celo bi me odpustili, 100 misli sem mela včeraj. Kaj naj sploh naredim? Zakaj je prišlo do tega nevem vendar nikoli se mi ni to zgodilo da bi bila tako ne sigurna vase, zmeraj si vse zapomnim sam včeraj res vse pomešala. Čeprav sem vedela da je vse v redu sam skrbeti sem začeti 100 na uro, morda zjutraj mi je blo bolje preden sem šla sam se zmeri sem naredila tisto.

Sam povejte mi prosim ali je kaj narobe stem oz bi me moralo skrbeti da sem to naredila in šla za 5min preveriti če so zaprta vrata?

Kaj naj naredim? Stara sem 24let tudi na faks hodm tam je vse v redu sem skoz prepricana, sam tole z službo res ne razumem. Bi morala kakšen pregled narediti? Zelo tudi ne maram vzeti tablete ker me tudi strah da ne bom imela kakšne stranske učinke ali da bo še hujše. Prosim ce mi lahko svetujete

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

kolikor slišim je šlo zgolj za en primer. Bili ste prepričani, da je vse v redu, ampak kljub temu niste mogli nehati misliti na to. Na koncu ste šli preverit ali to kljub vsemu drži. Vas je to potem pomirilo?

Se je pri vas tisti dan ali v tistem obdobju dogajalo kaj nenavadnega, presenetljivega?

V primeru, da bi se vam takšne misli pojavljale pogosto bi si lahko poiskali pomoč, zaenkrat pa se s tem ne bi tako obremenjeval. Le v težjih primerih bi priporočal zdravila, drugače pa bi vas raje usmeril na psihoterapevtsko obravnavo.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni

Hvala za odgovor, seveda ko sem šla tja sem me je zelo pomirilo, čeprav sem že ves čas vedela da je vse v redu ampak vseeno moram narediti ker me neka tesnoba mi ni dala miru.

Pravzaprav ne vem kako naj povem, izvedela sem neko novico o osebi ki nam je zelo blizu v družini, zbolel je in ne vemo kako bo naprej z njemu, vendar to novico sem že 2 dni prej vedela ne vem če ima kakšno povezavo s tem in če jo ima potem sem se še bolj zaskrbela in tako da je tako vplivalo name? Občutek sem imela tisti večer grozen kot, da bi morala iti tja nujno pogledati.

Pravite, da bi me usmerili na psihoterapevtsko obravnavo, ker še nikoli nisem imela take težave in da se je to prvič zgodilo, me zanima kako deluje obravnava? kam naj se obrnem? Bom morala do osebnega zdravnika in to povedati?, moram povedati da o taki stvari se težko odprem zdravniku ne da ne zaupam vendar, sem zelo “zaprta” do takih tem, čeprav sem osebi, ki ji najbolj zaupam povedala da se mi je to zgodilo in me razumela, vendar če se bo še kdaj to zgodilo bi pa mogoče res rabila pomoč.

Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

zvedeli ste novico o osebi, ki vam je blizu. Kako pa vam je bilo ob tem?

Psihoterapija omogoča raziskovanje samega sebe, obstaja pa več različnih vrst psihoterapij. Na primer, v psihoanalitični psihoterapiji je osnovno vodilo, da spregovorite o tem kaj vam pride na misel in kaj doživljate. Na ta način se poglabljamo vase in razrešujemo morebitne notranje konflikte ali travmatične dogodke, ki so velikokrat vzrok za razne simptome – npr. tesnobe, obsesivne misli, anksioznost, panične napade, depresije itd. Že samo govorjenje v zaupnem odnosu prinaša olajšanje, sčasoma pa pride tudi do razrešitve notranjih vsebin, ki povzročajo simptome.

Psihoterapija v Sloveniji ni zakonsko urejena in tudi nima pravega mesta v zdravstvenem sistemu in je zato težko priti do psihoterapije na napotnico. Lahko poizkusite pri osebnem zdravniku dobiti napotnico za kliničnega psihologa ali psihiatra. Ni vsak klinični psiholog tudi psihoterapevt, zato se morate pozanimati kdo opravlja psihoterapijo in kakšna je čakalna doba. Pomembno je, da si v vsakem primeru poiščete psihoterapevta, ki je primerno izobražen – ima za seboj večletno izobraževanje za psihoterapevta (4-5 let), opravljeno osebno izkušnjo v obliki svoje lastne psihoterapije in je njegovo delo tudi supervizirano.

Poslušajte sebe in če boste čutili, da rabite pomoč, imate te možnosti vedno odprte.

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close