Najdi forum

Tesnoba, depresija – fizični vzrok ?

Pozdravljeni,
Že 4 mesece imam težave z hudo tesnobo (tiščanje pod rebri, strah, panika), ki traja skozi cel dan, poleg nje je tudi depresija, brezizhodnost, brezsmiselnost. Že par let jemljem antidepresive, se zdravim pri psihiatru.
Ker zdravila očitno ne pomagajo (preizkusili smo že vse vrste/kombinacije antidepresivov in antipsihotikov) me zanima ali bi bil lahko kriv kakšen fizičen izvor ? Takole iz glave vem, da lahko ščitnica deluje negativno na depresijo če ne dela pravilno, mi lahko predlagate poleg tega še kakšno preizkavo ?

Verjetno vzrok tvojih težav ni telesni, saj so ti verjetno preden so ti predpisali antidepresive, pregledali ščitnične hormone itd.. pa tudi če bi bil vzrok telesni, bi se po tolikih letih verjetno močno poslabšalo.

Obvezno si nabavi Magnezij ampak ne bilokateri, samo L-threonat, ki prodre v možgane in Magnezij Glycinat, ki pomirja, zraven še B komplex, po cca. 1-2 tednu bi moral občutiti razliko.

Sicer pa ti nič ne more povsem odpraviti težavo, razen to, da odpraviš vzrok zaradi katerega so se te težave pojavile.

Zdravo

Opozorila bi samo na uporabo Mg in B vitaminov. Imela podobne težave anksioznost z hudimi napadi panike, na koncu sem ugotovila, da me jemanje Mg in B vitaminov delajo še bolj napeto in tesnobno, možgani so delali 100/h, ker B vitamini vplivajo na nivo energije v telesu s tem pa tudi povečujejo pozornost in budnost. Če imaš normalno mešano prehrano teh prehranskih dodatkov ne potrebuješ oziroma se pred jemanjem posvetuj z zdravnikom in morda opravi krvne teste.

Poleg psihiatrične obravnave toplo priporočam obisk psihoterapevta, kombinacija obojega bo zagotovo dala rezultate. Pristop psihoterapevta je povsem drugačen od pristopa psihiatra, vsaj iz izkušenj sodeč, osebno mi je bolj pomagal psihoterapevt.

Morda še to, zvečer pol ure pred spanjem skodelico čaja melise ali kombinacija melise in sivke, lepo umirja, lahko pa tudi preko dneva. Samo pozor, če imas nizek krvni tlak, ker ga melisa še dodatno znižuje in se lahko pojavi vrtoglavost.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

Tvoj odziv na Magnezij je bi predvsem odziv psihe/panike, strah/stres zaradi zaužitja, ker MG je najboljši anti-stresni mineral.

Pozdravljeni,

če bi zdravnik/ica ocenil(a), da so takšne težave lahko posledica bolezni ščitnice, bi vam predlagal(a) nadaljne preiskave. Sta o tem kaj govorila?

Se vam je pred 4 meseci (ali več) dogajalo kaj nenavadnega? Omenjate, da ste pričeli z jemanjem antidepresivov par let nazaj. So se težave začele takrat? Kaj se je dogajalo v tistem obdobju?

Psihofarmakološka zdravila so obliž na rano in bergla, ki nam pomaga hoditi, vendar naših notranjih psihičnih vzrokov za nastanek simptomov ne more razrešiti. To lahko naredite zgolj z delom na sebi, po možnosti s pomočjo strokovnjaka – psihoterapevta/tke.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Za fizične preiskave sem ga poprosil sam, saj antidepresivi ne delujejo (jemljem jih brez prestanka že zadnjih 8 let, preiskusila sva različne vrste AD), rezultate dobim v sredo. Pred 4 meseci sem imel zelo stresno obdobje na fakulteti, ob enem pa sem dobil precej močan strah pred spremembami (iz fakultete v službo, itd.).
Glede psihoterapije je pa tako, da so cene take da si jih lahko privoščijo le določeni izbranci (pa še za tiste so določene urne postavke naravnost nesramne).
Obiskujem terapevtsko skupino in skupino za samopomoč (skupaj 2x na teden).

Nekateri nimajo dovolj sredstev za psihoterapijo 4 krat mesečno stane približno 200€ ob tem, da jih vidiš z cigaretom v ustih (tudi 200€ mesečno).

Slednji komentar ne gre na račun avtorja, ki ima težave, ampak tako na splošno.

Pozdravljeni,

vaše težave (npr. strah pred spremembami) bi lahko imele psihične vzroke. V primeru, da bodo rezultati negativni in vam takšna oblika zdravljenja (AD) ne pomaga, bi vam priporočal psihoterapijo. Glede na to, da ste še mladi bi vam sploh priporočal psihoterapijo, saj boste učinke le-te lahko želi še mnoga leta.

Kar nekaj psihoterapevtskih kolegov in kolegic svojo ceno prilagodi finančnim zmožnostim pacientov. Tudi sam tistim, ki bi jih plačevanje normalne cene eksistencialno ogrožalo (to pomeni hrano in streho nad glavo), ceno spustim na še sprejemljivo raven. Določen del mojih delavnih ur je rezerviranih za takšne primere. To v praksi pomeni, da je v primeru zasedenosti takšnega termina potrebno počakati, da se kakšen sprosti. S tem se lahko čakalna doba podaljša, še vedno pa ima vsak možnost obiskovati psihoterapijo.

Kakšne imate izkušnje na skupini za samopomoč in psihoterapevtski skupini?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Hodim na 2 skupini (1 terapevtska, 1 za samopomoč, obe skupinski) in name vplivata dobro

Pozdravljeni,

me veseli, da vplivata dobro na vas. Če boste imeli možnost, bi vam svetoval tudi individualno psihoterapijo. Javite kaj kako je z izvidi.

Z lepimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

V izvidih ni bilo najti fizičnega vzroka. Lp

Pozdravljeni,

to je dobra novica. Ste kaj razmišljali kakšen bi bil korak za naprej?

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Vmes sem imel boljše obdobje ki je trajalo od srede maja do srede/konca junija, potem pa se je nekaj zgodilo kar me je spet pahnilo v brezizhodno depresijo, s tesnobo in paniko pa nimam težav. Poleti nimam tistih 2 terapevtskih skupin. Sem brez idej in ponovno razmišljam o psihoterapiji, ko sem bil boljše sem misel na to opustil. Lp

Pozdravljeni,

pri psihoterapiji je pomembno, da so srečanja redna, s čim manj odsotnosti. Priporočam, da gre za obravnavo vsaj enkrat tedensko (po eno uro). Ponavadi tudi kmalu pride do zmanjšanja simptomov in izboljšanja počutja, vendar to še ni razlog za prenehanje, ampak vzpodbuda za naprej.

Opisujete, da ste skupine obiskovali do konca junija, potem se vam je zgodilo nekaj, kar vas je pahnilo v brezizhodno depresijo. Ali je lahko tudi odsotnost terapij eden izmed razlogov za slabše počutje? Kako ste doživljali to spremembo?

S prijaznimi pozdravi,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close