Najdi forum

Pozdravljeni,

rad bi delil svojo izkušnjo z vsemi, ki se srečujete z določenimi psihičnimi in telesnimi simptomi, zaradi anksioznosti (tesnobe), depresije itd.
Zaradi določene ekstremne življenjske situacije, ki pa je nisem mogel spremeniti, tudi se drugače odzvati na njo, saj je imela časovni rok (3 leta), so se mi po določenem času ( 1 letu) pojavili simptomi, napetost, nespečnost, čudno počutje podobno gripi, pri čemer se nisem zavedal, da so dejansko posledica psihe iz nezavednega dela, saj sem se na zavedni ravni sprijaznil z to življenjsko situacijo. Zato me je vse zelo begalo, predvsem fizični simptomi, čudni utripi srca, občasen nekakšen nemir, občasno mravljinčenje spodnjih okončin, rok, slabše spanje itd, čeprav na psihični ravni nisem imel simptomov, naprimer, da bi bil razočaran, žalosten, jezen itd. Čim bolj sem “skeniral” te fizične simptome tem močneje so se izražali.
Probal sem vse od šentjanževke, HTP 5, Dominor, Persen, nič ni bilo olajšanja, kemično drogiranje pa ni bila opcija, saj ne more odpraviti tega stanja, lahko ga eventualno le lajša z resnimi stranskimi učinki.
Po preučitvi zadeve, da je potrebno odpraviti vzrok za te težave ne pa simptome, ki jih povzroča težava, sem enostavno sprejel, da se bo zadeva sama razrešila, ko se bo vzrok (določena življenska situacija) odpravil. In tako je bilo tudi v praksi, po treh letih, ko je bil vzrok odpravljen so se umaknili tudi vsi simptomi/težave.

Posebej kar želim deliti z vsemi, ki se srečujejo z podobnimi težavami je to, kako mi je uspelo ekstremno izboljšati to počutje, telesne simptome med tem čakanjem na odpravo dejanskega vzroka. Zadevo sem svetoval tudi nekaj znancem, ki so imeli podobne težave, nespečnost, hud stres itd., in ko so poizkusili so bili naravnost navdušeni.

Namreč, pri prenovi hiše smo ostali brez tople vode in sem bil primoran vsakodnevno pod leden tuš, bili so zimski meseci, voda pa ekstremno ledena. Že prvi večer po tuširanju z ledeno vodo, obvezno tudi po glavi, sem opazil, da se počutim normalno, zaspal sem brez težav, bil pomirjen itd, vendar nisem vedel, da zaradi tega. Tako sem vsak dan naslednji teden opažal močno izboljšanje, po ledenem tuširanju nekako prazna glava, sproščenost, blagostanje itd, ki je trajalo nekaj ur po tuširanju, predvsem pred spanjem, kar mi je močno izboljšalo počutje in spanje.

Po razmišljanju zakaj je tako, kaj naredi ledena voda na psiho, kaj se dejansko zgodi, sem ugotovil, da gre verjetno za ekstremno nelagodje (šok), ki ga psiha in telo doživi, pri čemer psiha tisti trenutek, ko ledena voda teče po telesu in glavi, ni sposobna razmišljati oz. zaznati popolnoma ničesar drugega kot to ekstremno nelagodje, in se dejansko verjetno razbremeni čustev (podobno kot elektrošok terapija ali ljudje, ki se pri čustvenih stiskah samopoškodujejo, da preusmirijo čustva na fizično bolečino). Verjetno gre tudi za druge fizične procese, ki vplivajo na omenjeno.

Seveda me slednje ni “pozdravilo” mi pa je res zelo močno pomagalo pri odpravi vseh omenjenih simptomov, ki so bili zelo moteči, stresni itd.

Zato bi me veselilo, da kdo poizkusi in se oglasi. Res je težko, ker ledena voda povzroči tudi bolečino itd. vendar rezultat je res dober. Ne bo pa učinek popoln naprimer, da začnete počasi z toplo vodo pa na hladno, potrebno je začeti z ledeno, pred tuširanjem/tudi glavo, pustiti nekaj časa odprto mrzlo vodo, da priteka še bolj ledena. Ko izstopite izpod tuša pričnete takoj “skenirati” počutje.

https://www.psychologytoday.com/blog/inner-source/201407/cold-splash-hydrotherapy-depression-and-anxiety

Pozdravljeni,

hvala za vaš prispevek. Kot ste že sami omenili, bi šlo lahko pri tem tuširanju s mrzlo vodo tudi za samopoškodovanje, ki s preusmeritvijo na telesno bolečino zmanjša čustveno bolečino in ostale simptome. To lahko začasno pomaga, vendar kot obliž na krvavečo rano, ne pozdravi vzrokov za nastanek težav.

Me veseli, da so se vam vzroki za težave odpravili in ste zdaj bolje.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close