Najdi forum

Pozdravljeni. Sem 16letnik z mnogo tezavami… komaj shajam s problemi tako da vas prosim za pomoc. Hodim v 2. Letnik srednje sole ki mi nikakor ni po godu. Sploh nevem kaj tu delam/kaj hocem postati oz. Delati v prihodnosti. Starsi sicer pricakujejo da koncam solo tako kot brat… meni pa ni do tega. Prav tako zaradi tega ne spim, imam probleme s sosolci, ucitelji, ocenami. Velikokrat sem tudi depresiven. Vcasih je nekaj dni v redu potem pa spet izbruhne…. prav zaradi tega vsega sekiranja itd. Imam ves cas trebusne bolecine, glavobole… Ne vem kam naj se obrnem… ali je kaksen zastonj psiholog? (Ne na soli… prosim). Z mamo se bi mogoce se upal soocit, a bi oce vse pokvaril saj je obseden s tem da mora biti vse po njegovo.. veckrat sem se tudi ze hotel ubit a zal nimam “jajc” za kaj takega.

Nikakor se ne ubiti! Sama sem šla čez iste težave. V srednji šoli se zdi vse tako grozno in čustva te ubijajo dan za dnem. Vse bo bolje z leti. Samozavest ti zraste in ugotoviš kako nepomembni ljudje so ti sošolci in učitelji. Spravljajo se nate zdaj, ko imajo še moč kmalu je ne bojo imeli več. Potrudi se, da dokončaš saj srednjo šolo. Žal ti bo, če jo neboš. Življenje je dar in enkrat boš srečen, da živiš. Normalno je, da še ne veš kaj bi delal. Eni to ugotovijo pri 25ih, 30ih. Vse obveznosti, ki jih imaš je da narediš predmete saj z 2. Če se res grozno počutiš v šoli, zamenjaj razred ali šolo. Verjemi vse bo ok! Najstniška leta so lahko grozna. Potem pa si samostojen človek, ki lahko dela kar mu paše. Naredi šolo saj srednjo, da dobiš službo in se osamosvojiš. Potrpi par let. Vse bo bolje. Beri članke o depresiji itd. Obišči zdravnika ti bo zastonj predpisal psihiatra. Staršom, če ne želiš ni treba zvedeti.

Pozdravljeni,

slišim, da se soočate z večimi težavami in nesmiselno bi bilo, da se mučite sami. V puberteti je že tako ponavadi težko, skupaj z nerazrešenimi težavami pa še težje. Ste komu od staršev povedali za svoje težave in doživljanje? Pomembno je, da se o tem pogovarjate. Težave z trebušnimi bolečinami in glavoboli so lahko povezani tudi s psihičnimi stiskami.

Toplo vam priporočam, da si poiščete pomoč. Včasih se res lahko počutimo obupno in pomembno je, da si znamo poiskati pomoč. Navsezadnje smo vsi ti, ki se ukvarjamo s takšnimi težavami, ravno zato na voljo za vas. Obrnete se lahko tudi na starše, prijatelje ali na odrasle, ki jim zaupate. Povejte jim v kakšni stiski se. Skupaj se lahko tudi pogovorite kam se boste obrnili po pomoč, če bi jo še rabili. Če ne bi bilo bolje, vam priporočam, da se obrnete na psihoterapevta, kjer boste lahko več spregovorili o svojih stiskah in tudi iskali rešitve. Možnost je tudi obisk osebnega zdravnika, ki vam bo po potrebi predpisal zdravila (npr. antidepresive) ali pa napotil naprej k psihiatru. Lahko tudi združite obiske pri psihoterapevtu in osebnem zdravniku oz. psihiatru.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj
nova
Uredništvo priporoča

A veš lahko greš tudi di svoje zdravnice. Ji poves kaj te muči in ti bo pomagala. Ni treba da splohkdo ve…razen mami Povej fotru pa ni potrebe sploh.
Ta letnik bos moral narediti to ti ne uide. Za drugo leto se pa prepis pa ne se pustite fotru vodit ker na koncu je Življenje tvoje in si sam s problemi.pa se. Če misliš da si nor v razredu samo ti žalosten…niissi ogromno vas je. Tudi moj šestnajst letnik sebori s temi občutki .ve da bomo minil ko bo imel šolo pod kontrolo.to pomen ocene vsaj tri. On ve da depra izhaja zaradi šole in to popravlja in se že počutim boljs

New Report

Close