Najdi forum

Sem še zelo mlada, v najstniških letih natančneje ampak zadnji dve leti sta bili precej težki zame iz psihičnega vidika. Ko sem bila mlajša sem bila vedno zelooo zaskrbljena za svoje zdravje. Pri 12 letih od skrbi, da imam vse od levkemije do aidsa nisem mogla spat. Ulegla sem se v posteljo in razmišljala kako bom umrla, da umiram itd. Prepričana sem bila, da imam levkemijo? Šla sem prebrat simptome na internet seveda in eden od njih je bil težko dihanje.. nisem imela nobenega simptoma ampak čudežno sem naslednji dan začela težko dihati kar se je potem vleklo dva meseca in moje dihanje je bilo najslabše zvečer ko sem od skrbi umirala.. novembra po kakih 4 mesecih težav sem bila na zdravniškem šolskem pregledu ( o svojih težavah nisem nikomur povedala) kjer so nam vzeli kri in seveda je bilo z mojo krvno sliko vse v redu. No potem ko sem nekako dojela da nimam levkemije so se začele dogajati podobne misli tokrat da imam možganski tumor.. mogoče se sliši neumno ampak meni je grozno… zdi se mi da ko preberem o kakršnikoli bolezni se mi začnejo pojavljati simptomi ali pa me na smrt skrbi da jo imam tudi če gre za kaj takega kot je ebola. Takrat še nisem vedela ničesar o psihičnih motnjah ampak sem le mislila da sem “čudna”..
Potem je bilo nekaj mesev v redu ko pa se je pojavila nova težava.. začela sem dobivati nekakšne “napade” potrtosti ne znam opisat.. Prvi se je zgodil junija, zadnji pa danes januarja. Pojavljajo se mi čisto odvisno včasih vsak teden, včasih imam mesec “miru”.. Neznam dobro opisati ampak gre za nekakšne napade napetosti, živčnosti in med njimi mi tečejo solze ker imam kot nekakšno čustveno bolečino. Zelo me boli ampak psihično, če kdo razume? Dobesedno je kot bruhanje čustev z jokom.. kar je grozno saj se med njimi počutim čisto na tleh. Včasih je kakšen trigger kot naprimer da sem zelo živčna ali se mi zdi da nisem dovolj dobra včasih pa pridejo brez razloga.. Ponavadi trajajo kakšnih 10-15 minut potem pa je vse spet v redu. Začnejo se z žalostjo in živčnostjo. Med njimi ponavadi nič ne morem le stojim/sedim in jokam. Enkrat je bilo tako hudo, da sem imela tak občutek dobesedno kot spužvo da sem komaj hodila. Slučajno sem enkrat brala neko knjigo o anksioznosti in sem se tudi nekako našla tam saj imam tudi sama zares numestne skrbi, ki ne grejo stran ampak rada bi našla odgovor za temi napadi.. Nisem se o tem z nikomer pripravljena pogovarjati ker me je sram in res ne morem in nočem.. Ne vem kaj je narobe.
Poleg tega pa naj bi imela tudi motnjo koncentracije in pozornosti (tudi za to me zanima). Nisem diagnosticirana z ADHD ampak sorodnica, ki dela v šolstvu pravi da bi lahko imela tudi to. Zelo velike težave imam z zbranostjo ponavadi moram stran v knjigi večkrat prebrati da sem dovolj skoncentrirana da vem kaj je na njej, nobene stvari ne dokončam in učitelji se prittožujejo da počnem preveč stvari hkrati. Poleg tega se ves čas ampak ves čas pogovarjam sama s sabo za kar me imajo vsi za čudakinjo in ves čas moram imeti nekaj v rokah da se lahko pomirim naprimer klikanje s kulijem, razne vrvice, se igram z elastiko in podobno…
Zanima me, če ima še kdo podobne težave in bi mi lahko pomagal. Najlepša hvala 🙂

Pozdravljeni,

omenjate različne simptome, ki kažejo na to, da ste v stiski. Zelo pomembno je, da s kom o tem spregovorite. Verjamem, da vam je težko, da vas je sram in da nočete, ampak bilo bi dobro, da se z osebo, ki ji zaupate o tem pogovorite. Ali je to kdo od staršev? Šolska psihologinja ali psiholog? Morda kdo drug? Če o svoji stiski s kom spregovorimo je takoj lažje in verjamem, da bo tudi vam. Ravno zato bi bilo tudi smiselno, da se o svojih težavah pogovorite tudi s strokovnjakom, npr. psihoterapevtko ali psihoterapevtom. V primeru, da bi bila stiska prehuda pa obiščete tudi osebnega zdravnika, ki vam bo vsaj začasno pomagal z zdravili (npr. antidepresivi).

Bi želeli kaj o sebi podeliti tu na forumu? npr. ali se je pri vas pred 12-im letom (pred začetkom simptomov) dogajalo kaj nenavadnega, neprijetnega? Kako ste doma s starši? O čem se pogovarjate sama s seboj?

Vas toplo pozdravljam,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close