Najdi forum

Zdravo,

Sem 30-letni fant s težavo o občasnem menjavanju razpoloženja. Nihanje razpoloženja največkrat vidim v domačem okolju.
Z ženo sva imela že od začetka veze probleme z mojim razpoloženjem, brezvoljnostjo, zamišljenostjo in nesramnimi besedami, ki so prišle čisto nenapovedano. Največkrat se to kaže med naključnim pogovorom, ko meni iz ust uide kakšna beseda, ki nekoga poleg mene užali. Žena me je po takih dogodkih vsakič spraševala če je kaj narobe, da me kakšna zadeva muči, imam kakšno težavo… Jaz sem ji pa vedno rekel, da ni nič narobe – vse OK. V tistem času mogoče res ni nič narobe oziroma se ne zavedam, da sem rekel kakšno hudo besedo ampak, ko pomislim malo za nazaj se zavedam, da se je v preteklih dneh lahko zgodil marsikateri dogodek, ki me res malo muči. Že samo problem v službi me lahko kakšna situacija spravi v položaj, da več razmišljam o tem kaj sem v določenem problemu rekel in kaj bi še lahko naredil, da bi bilo drugič boljše. To sekiranje oziroma zamišljenost najdem kar povsod in mislim, da se mi s temi zadevami samo nabira nekje na jeziku, ko pa pride do vrha eksplodiram s kakšnim stavkom, da se vsi okrog mene samo pogledajo – vedno nekoga užalim. Drugače res nisem nesramna oseba, da bi kar vsakega žalil naokrog – hočem samo, da popravim svoje »muhe«.

Prosim vas, če mi lahko malo svetujete kaj bi bilo najboljše narediti, da do takih stvari nebi prihajalo. Zavedam se, da se določenih stvari ne da spremeniti kar čez noč ampak sem pripravljen narediti res ogromno zato bi pa rad vedel kako se težave lotiti na pravilen način.

Svojo ženo imam res preveč rad, da bi se še kar naprej stalno kregala o eni in isti zadevi. Vem da ob takih dogodkih trpijo ljudje okrog mene, res pa je da trpim tudi jaz, ker mi je kasneje zelo žal, da je do tega sploh prišlo.

Hvala za odgovore in dobre nasvete 🙂

Pozdravljeni,

izpostavili ste, da ste kdaj pomislili za nazaj in se zavedali, da vas je takrat nekaj mučilo. Nezavedno ima veliko moč, kar lahko v veliki meri vpliva na naše ravnanje. Verjamem, da s svojim vedenjem ne želite nič slabega, težko pa vam je zadržati vaše izbruhe. Priporočam vam, da raziščete ozadja teh izbruhov in predelate določene vaše notranje teme. Na ta način morda do izbruhov in takšnega nihanja razpoloženja niti ne bo več prihajalo.

Kako to storiti? Priporočljivo je, da poizkusite s strokovnjakom. Ljudje imamo svoje slepe pege, ki jih sami težko spregledamo in velikokrat se vrtimo v neskončnih krogih. V psihoterapiji krog lažje zamenjate s spiralo in se tako ne vrtite več vedno na istih kolesnicah. Takšna pot je dolgotrajna, je pa večkrat pot na bolje.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close