Najdi forum

Bipolarna motnja-ideje pri maniji?

Lepo pozdravljeni!
Imam vprašanje glede bipolarne motnje. Že vrsto let vsak teden dobivam neke nove ideje ki so izredno čudne,nelogične ampak se mi takrat zdijo logicne in super vse bi dala da bi se uresnicile. Do sedaj sploh nisem mislila da je to problem dokler nisem spet 2dni nazaj spet dobila ideje in sicer da bi zacela nosit očala. Da nebo pomote vidim super in dioptrije nimam, z očali vidim dosti slabše ampak vseeno sem si jih dala gor, šla z njimi ven, kolegica me je vprašala kaj mi je da mam kar naenkrat očala pa sem rekla da jih pač hočem nosit. Nato je rekla da se ji zdi čudno da imam vsake toliko neke nove ideje. Pa ni mislila tako v slabem smislu sem se pa sama zelo zamislila. Točno sem vedela o cem govori ampak nikoli prej nisem mislila da jo to moti oz. da bi bilo s tem kaj narobe. In sicer, vsak teden imam nove ideje že od nekdaj se mi to dogaja. Enkrat sem iz nenada hotela postati balerina, čeprav sem bila stara 16 let, o baletu nimam pojma, balet me pa nikoli prej ni zanimal. Nato sem si naenkrat namislila da bi postala trgovka, nevem ta poklic me je karnaenkrat zelo navdušil. Potem sem si kar naenrat iz nenada zaželim da bi sla na plasticno operacijo nosu, prsi ker pac si to zelim. Čez par dni mi je za to vseeno. In potem spet dobim novo idejo, naprimer da bi rada bila devica. To traja kak dan, čez par dni sem pa celo hotela it med naciste in sem hotela ustanovit nek svoj klan kjer bi slavili Hitlerja in imeli svojo raso… nato sem se nekega dne odlocila da bom postala verna in sem zacela molit intenzivno 1dan, nadlednji dan nisem vec videla smisla v tem. Potem hocem nekega dne postati satanist. Ko me to mine se hocem zacet drogirat. Zadnjic sem sla v trgovino in sem si kupila dudo za dojencka. Pac zdelo se mi je smiselno pa sem jo kupila. Ko sem prisla domov sem zacela cuzat dudo cel dan in potem se naslednji dan. Potem sem si kupila se 6 dud cez par dni sem pa pustila vse skupaj. Skratka ves čas imam neke pribliske in se mi v tistem trenutku zdijo popolnoma smiselni, vse bi naredila da bi mi uspelo te ideje uresnicit cez par dni pa kot da ni bilo nic. Trenutno imam idejo da bi ubila neko zensko s katero sva imeli probleme 1 leto nazaj. Nevem zakaj ampak zelim jo ubit razmisljam pa tudi o samomoru. Pred kratkim pa sem postala se paranoicna glede konca sveta in naravnih katastrof. Ponoci sploh spat nemorem od strahu. Takih idej imam polno in to vsak teden napisanih je le par. Zaradi takih stvari se veckrat spravim v sramoto. In me zanima: je možno da bi to bili znaki manije? Kakšni pa sploh so znaki manicne epizode in kakšne ideje ima oboleli v tem obdobju? Mimogrede pa imam tudi obsesivno kompulzivno motnjo ki je zelo izrazita. Stara s 19 let.
Hvala in LP

Pozdravljeni,

napisali ste več različnih težav in želite vedeti ali gre za manijo. Omenjate, da imate obsesivno kompulzivno motnjo. Ste bili pri kakšnem strokovnjaku, da ste dobili to diagnozo? Jemljete kakšna zdravila? Ste v kakšni obravnavi oz. ste s kom spregovorili o vsem tem?

Napisali ste, da se sprašujete ali imate bipolarno motnjo, za katero je značilno nihanje razpoloženja, izmenjavanje med manijo in depresijo. Hitro menjavanja navdušenosti za različne dejavnosti naj bi bila za vas znak manije, kako pa naj bi pri vas zgledalo morebitno obdobje depresije?

Omenjate tudi anksiozne misli v obliki strahu, ki vam ne da spati in razmišljanje o poškodovanju sebe in drugega. Ste razmišljali o načinu, kako bi to storili? Morebitne misli o poškodovanju sebe ali drugega je potrebno jemati skrajno resno. Ste se s kom pogovorili o tem?

Kaj se kaj dogaja v vašem vsakodnevnem življenju? Odnosi v družini, s prijatelji, partnerjem? Kako je v šoli/službi?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni! Stara sem 15 let in se sprašujem če imam bipolarno motnjo. Večkrat na dan spreminjam raspolozenje, nekaj časa jočem in sem depresivna zaradi določenih stvari, čez nekaj časa pa sem vesela in se ne morem nehati smejati. In tako vsaki dan, ali pa sem en dan depresivna, jočem , razmišljam o grdih stvareh ki so mi se zgodile v življenju, naslednji dan pa sem cela vesela vse je super itd… in sem tudi poiskala na internetu o tem in se sprašujem če je to bipolarna motnja ker rabim nasvet strokovnjaka. Staršem ne želim povedati če nisem prepričana ker me verjetno ne bi peljali kam. Upam da mi boste pomagali, hvala vnaprej.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

menim, da ne gre za bipolarno motnjo. Niti se vam ni treba obremenjevati z diagnozo. Kar doživljate so nihanje razpoloženja, ki so značilna za puberteto. Dobro bi bilo, če bi se o svojem doživljanju s kom pogovarjali. Se lahko s kom? Ponavadi je potem tudi lažje.

Lep pozdrav,
Miha Štrukelj

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close