Najdi forum

Izguba in ponovitev depresije?

Pozdravljeni,

pred 2 mesecema sem imela spontani splav. Bila je moja prva nosečnost, otrok je bil zelo zaželjen. Bilo je zelo hudo, vendar sem se nekako pobrala, vsaj tako sem mislila.

Ko sem šla k zdravniku po bolniški list me je čisto zlomilo. Teči so začele solze in on se je začel skoraj dreti name zakaj sploh jokam, da to ni nič takšnega, da se za tako stvar sploh ne rabim sekirati, saj to sploh ni bil otrok.

Po tem sem imela res hudo obdobje, ampak sem nekako preživela in menila, da je to za mano. Sedaj pa so se mi začeli pojavljati znaki anksioznosti in depresije – slabost po nepotrebnem, težave s spanjem, vseskozi mi gre na jok, včasih se začnem tresti in skrbeti za nepotrebne stvari (sploh pred spanjem).

Naj omenim, da se mi je po travmatičnem dogodku tri leta nazaj prav tako dogajalo to in se je stopnjevalo do te mere, da sem pristala na antidepresivih.
Tega pa si sedaj res, res ne želim.

Kaj lahko storim? Kako si lahko pomagam, da se ne ponovi zgodba izpred treh let?

Pozdravljeni,

vas razumem, da vam je težko. Splav je izguba in normalno je, da žalujete. V primeru, da žalovanje ni izpeljano pa lahko pride do simptomov anksioznosti, depresije.

Ali ste se o tem s kom odprto pogovarjali? V primeru, da tudi to ni pomagalo, vam priporočam, da poiščete pomoč pri strokovnjaku, psihoterapevtu/tki, kjer boste lahko več spregovorili o svojem doživljanju. Na ta način boste lahko ta dogodek lažje predelali in preprečili, da bi postal travma. V takem procesu lahko pričakujete, da se boste dotaknili tudi zgodnejših izkušenj, ki so lahko povezane tudi s trenutnim doživljanjem.

Predstavljam si, da vam je zdravnik s takim nerodnim načinom skušal pomagati, da vam ne bi bilo hudo. Povsem normalno je, da ste žalostni in tudi dobro je, da si to žalost dopustite. Kar pogumno naprej!

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close