Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Depresija, anksioznost in razpoloženjske motnje panični napad in posledice – kako naj ublazim nihanje pocutja

panični napad in posledice – kako naj ublazim nihanje pocutja

Spoštovani,

imam 37 let, sem žena in mama 2 otrok. Do sedaj sem živela precej srečno, zadovoljno, uspešna sem v službi … Decembra sem dozivela panicni napad, ko nisem zmogla vec. Postalo me je strah, da ne obvladam vec situacije v sluzbi, da nisem dovolj dobra mama, da mi ne bo uspelo narediti vsega … Istočasno pa je bil povod za napad tudi huda bolezen najboljšega prijatelja in smrt znanke (enako mame, ki ni zmogla vsega in sem se nekako poistovetila z njo). Takoj pa napadu sem šla k zdravniku in naredili so mi vse raziskave in povedali, da ni z mano nic narobe. Res pa je, da imam nekako 4 leta povečan desni reženj ščitnice. Naredili so mi vse preiskave (ultrazvok, punkcijo, a scitnica deluje povsem normalno).

Zacela sem raziskovati, kako naj si pomagam, ker sem vseeno v prsih cutila tesnobo in stalno so me prevevale negativne misli. Pomagala sem si z avtogenim treningom in prisla tudi do EFT terapije in s tem ugotovila, da sem v 10 letnem obdobju “mame” pozabila nase (moz je zelo zaposlen, tako da mi je prepuscena skrb za otroke, gospodinjstvo, “hisniska del”…). Zacela sem 1x tedensko teci, si jemati cas za sprehode, sproscanje z EFT tapkanjem in pozitivnimi afirmacijami… Zelo pocasi sem prihajala k sebi. Kar tezko sem delala v sluzbi, strah me je bilo vsakega vecjega napora, projekta …

Nekako od februarja do danes se mi dogaja, da sem eno obdobje v redu, sproscena, umirjena, potem pa imam spet tezave s slabimi mislimi. Ko se opazujem vidim, da se te tezave pojavijo, ko imam kak vecji napor v sluzbi in potem ne obvladam seveda tudi situacije doma, spet malo pozabim nase … Najhuje mi je zjutraj, ko se predramim okoli 5h oz. 5.30 in se mi zacnejo vrteti misli, strahovi po glavi – grozljiv občutek, da nimam nadzora nad stvarmi, da ne bom zmogla cisto preprostih stvari – pospraviti stanovanja, narociti solskih potrebscin za solo … Potem cez dan spet dobim neko energijo in vidim, da se vse stvari z lahkoto naredijo … Zacelo me je skrbeti to stanje. Spet bi rada zivela tako kot prej – srecno, pozitivno, imela energijo, voljo …

Lepo prosim za nasvet, kaj naj naredim. To stanje me res ze spravlja ob zivce. Ne maram se stalno vrteti samo okoli sebe in teh problemov …

Najlepsa hvala za vaso pomoc in vse dobro zelim,
Petra

Pozdravljeni,

panični napadi in anksioznost so simptomi, ki kažejo na morebitne nerazrešene notranje konflikte ali travme. Na nek način so ti simptomi vaši prijatelji, saj vas opozarjajo na to, da nekaj ni v redu.

Dobro bi bilo, če bi s poglobljeno psihoterapijo raziskali tisto, kar je v ozadju. Pozitivne afirmacije lahko zgolj tlačijo tisto, kar prihaja iz vaših globin. Tudi “slabe misli”, kot jim pravite, imajo svoj namen in predvsem svoje sporočilo. Smiselno bi bilo, da bi jih v psihoterapiji bolj poglobljeno pogledali in raziskali, saj vam tlačenje misli in občutij na dolgi rok ne bo pomagalo.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close