Najdi forum

Tesnoba, slabost in kofein

Pozdravljeni,

lansko pomlad sem zaradi nekega nesrečnega dogodka padel v manjšo depresijo . Dva meseca sem bil zelo potrt z občasnimi napadi panike, ki so nato prerasli v skoraj vsakodnevni pojav, ko sem se končno odločil, da je temu potrebno narediti konec in zato odšel k psihiatru. Psihiater je moje stanje ocenil kot kot anksiozno-depresivno motnjo in dobil sem tablete Cipralex + Lexaurin (Lexaurina sem pojedel samo 1 škatlico v celotnem času zdravljenja). Stanje se mi je po enem mesecu močno izboljšalo, tablete pa sem še vedno jemal v skladu z dogovorom s psihiatrom. Po 4 mesecih sem po psihiatrovih navodilih počasi prenehal z jemanjem, saj napadov nisem več imel in nisem se več počutil potrto, ker sem se postavil nazaj na noge.
V času depresije sem ugotovil, da mi kava in energijske pijače ne pašejo, saj so moje simptome samo še bolj poudarili, zato sem prekinil s pitjem (pred tem sem oboje pil dokaj pogosto, vsaj 1x na teden brez problemov).
Kakšen mesec nazaj sem zopet začel piti kavo ter energijske napitke in ugotovil, da v meni zopet vzbudijo tiste grozne občutke panike, slabost in težko dihanje, kljub temu, da takrat, ko jih ne pijem nimam teh simptomov. Danes sem na primer spil 0,5l nekega energijskega napitka, ker sem bil nenaspan, kar si pa v službi težko privoščim. Pil sem ga več ur (od 9:00 do 14:00), zdaj, ko je pa ura že skoraj 21:00 pa še vedno čutim tesnobo in slabost, kljub temu, da sem se vmes tudi gibal in jedel.

Zdaj pa na moja vprašanja:
Je to povezano s tem, da še nisem opravil s preteklostjo (s tem, kar se mi je zgodilo lansko leto sem sicer veliko bolj sprijaznjen, ne pa čisto) in mogoče to kofein pri meni podžge ta potlačena čustva (ne počutim se sicer ravno potrt)? Bom lahko še kdaj pil napitke s kofeinom, brez, da bi mi bilo slabo in brez občutkov tesnobe?
Kaj lahko naredim, da se rešim tega?

Za odgovore se vam lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!

Pozdravljeni,

simptomi depresije in paničnih napadov imajo svoje vzroke. Ponavadi stresni dogodki delujejo kot sprožilci ali pa se ob tem vzbudi še kakšna starejša potlačena duševna rana. To seveda povzroča neprijetne občutke, hkrati pa takšna sol na rano pomaga, da se začnemo z njo ukvarjati. V tem primeru je takšna stiska tudi priložnost.

Glede na vaše vprašanje in odgovor hkrati, je verjetno res tako, da z nečem še niste opravili? Kofein in energetske pijače delujejo poživilno in verjetno lahko v določenih primerih še hitreje vzbudijo kakšne simptome.

Če želite predelati vzroke bi bilo smiselno, da poizkusite s psihoterapijo. Zdravila pomagajo v akutnih situacijah, ko so simptomi prehudi, vendar vzrokov za nastanek težav ne razrešijo.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close