Najdi forum

Tesnoba, sam sebi sem že smešen

Pozdravljeni,

Na vas se obračam s kopico težav. Začelo se je pred cca 3 leti. tipičen panični napad. Bil na EKG, ki je bil b.p. razen povišanega utripa, kar pripisujem tesnobi. Povišan srčni utrip imam vedno ko mi pri zdravniku merijo krvni tlak in pulz…se pravi neka fobija pred vsemi temi aparati.
Potem sem od tega prvega paničnega napada naprej živel dokaj normalno…zgodil se mi je še kakšen paničen napad na 2 tedna, ampak je tudi to ščasoma minilo…čez nekaj časa pa so se začeli pojavljati vrtoglavica, dušenje in nenehna zaskrbljenost, ki me spremljajo do danes…kak teden manj, kak teden bolj. Zadnje čase se mi vse skupaj pojavlja v hujši obliki…večkrat na dan mi postane močno slabo, omotičen in poln negativnih misli v prepričanju, da je spet nekaj narobe z srcem, čeprav sem bil 2 mesca nazaj še enkrat na EKG in spet b.p.
Od mene ni ostalo nič več….ne upam sam v trgovino, ne upam se voziti v avtu oz. mi je res neprijetno, še v kino skoraj več ne morem. Najhujša stvar je pa glede športanja. Pred vsemi temi težavami sem se ukvarjal z več športi, bil med najboljšimi tekači svoje generacije, treniral nogomet, zdaj pa tečem 2 minuti in imam občutek da bom omedlel, zasoplost, vrtoglavica, včasih še slabost…
In res več nevem kaj naj.
Poizkusil sem s persenom…brez posebnega učinka…zdaj razmišljam o antidepresivih, a jih nebi jemal nevem 2 leti. Prosim vas za nasvet.

Lp, Denis

Denis, lepo pozdravljeni,

Hvala za vaše sporočilo. Opisujete panični napad, mi lahko opišete kako je zgledal? Drugače je običajno, da imamo pri zdravniku povišan utrip ali tlak. Temu se reče sindrom bele halje in ni nič nenavadnega.

Različni simptomi, ki jih opisujete (dušenje, strahovi itd.) so verjetno posledica globljih psihičnih vzrokov, vendar te niso ozaveščeni in ravno zato prihaja do takšne ali drugačne simptomatike. Dobro bi bilo, da bi bolj poglobljeno raziskali sebe s pomočjo psihoterapije, kjer boste lahko te vsebine tudi predelali. Antidepresivi vam lahko pomagajo pri zmanjševanju simptomov, ne bodo pa razrešli vzrokov.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

Pozdravljeni,

Panični napad je izgledal nekako takole: Sedel se in gledal tekmo, nato sem naenkrat začutil čuden občutek v prsnem košu, ni bila bolečina ampak nekaj zelo neprijetnega nevem kako bi opisal. Nato se je začelo razbijanje srca, mravljinčenje rok, vrtoglavica, dušenje in prepričanje da gre za srčni infarkt. Pojavila se je še bolečina v prsnem košu, zato sem odšel v bolnišnico, kjer pa je bil ekg b.p.

Zanima me še vaše mnenje o tem ali je možno da sta hitra zadihanost in tesnobnost oz. anksioznost povezana?

LP, Denis

nova
Uredništvo priporoča

Denis, pozdravljeni,

slišati je kot panični napad. Za panični napad je značilno, da gre za napačno interpretacijo simptoma (npr. čuden občutek v prsnem košu) kateremu zaradi česar potem sledijo še ostali simptomi.

Kaj imate v mislih glede povezave med zadihanostjo in tesnobnostjo? Kako naj bi bila povezana?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

POzdravljeni,

POvezava med zadihanostjo in tesnobnostjo imam v mislih, da pač ko se zadiham in mi pulz naraste mislim da avtomatsko naraste anksioznost in dobim občutek da srce ne dela pravilno in da se lahko enostavno ustavi.

Še eno vprašanje imam, ki se morda sliši neumno. Nenehno imam v sebi strah, da se mi lahko srce naenkrat kar zaustavi, čeprav so vsi EKG ji po mnenju zrdavnika ok. Nevem to je po mojem hipohondrija in mi tudi to povzroča hudo tesnobnost. Zdaj me pa zanima ali je možno glede na to da sta srce in možganski živčni sistem povezana…da dejansko lahko z pretirani razmišljanjem o nenadni ustavitvi srca, le to tudi sprožim? Tega me je zelo strah, de če bom preveč o tem razmišljal se mi to lahko zgodi. ?

Hvala za odgovor

Pozdravljeni,

aha, če vas prav razumem v tem smislu: se zadihate -> pulz naraste -> se ustrašite, da srce ne dela pravilno in se lahko ustavi -> posledično se še bolj ustrašite. To je tisto o čemer sem govoril zgoraj – napačna interpretacija simptoma.

Še nisem slišal, da bi lahko s pretiranim razmišljanjem o nenadni ustavitvi srca sprožili dejanski zastoj. Ste o tem povprašali svojega zdravnika? Verjetno želite pomiritev, da se to ne more zgoditi?

Ponavadi je pri anksioznosti in hipohondriji tako, da tudi če najdemo pomiritev glede enega strahu, naša psiha hitro najde en drug primer kamor lahko nalepi našo anksioznost. V primeru, da ste pripravljeni na takšen proces, vam predlagam poglobljeno obliko psihoterapije (npr. psihoanalizo), kjer boste lahko več spregovorili o sebi, svojih strahovih, dvomih itd.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

hvala za odgovor.

New Report

Close